Tržnica SunContract še zdaleč ni namenjena samo gospodinjskim odjemalcem električne energije, temveč lahko s svojimi rešitvami občutno zmanjša stroške elektrike in posledično celotnega poslovanja tudi poslovnim odjemalcem, tako velikim kot malim. V nadaljevanju predstavljamo dva primera dobre prakse, naložbe v sončno elektrarno, ki to potrjujeta.

V sodelovanju s podjetjem SONCE energija se je tržnica SunContract uveljavila kot zanesljiv partner tudi pri postavitvi sončnih elektrarn v industrijske in tržne namene. S tem lahko podjetja dosežejo neodvisnost od gibanja cen elektrike na trgu, zmanjšajo svoj ogljični odtis, s trajnostno usmeritvijo pa posledično povečajo svoj ugled.

 

Naložba v sončno elektrarno

Investitorju sončne elektrarne na strehi Doma starejših občanov Lenart se bo naložba ob sočasnem zajamčenem stalnem odjemalcu energije (dom starejših) povrnila v približno 10 do 15 letih. Z vključitvijo na platformo SunContract je Dom starejših občanov Lenart v slabem letu dni prihranil 7 odstotkov pri stroških za elektriko, kar je preseglo pričakovanja naročnika.

 

Dom starejših občanov Lenart prihranil z naložbo v sončno elektrarnos s SunContractom

Dom starejših občanov Lenart s sončno elektrarno na lastni strehi že od lanske pomladi učinkovito zmanjšuje stroške obratovanja in okoljski odtis. Vse to dosegajo brez investicije, saj je breme naložbe in vzdrževanja v celoti prevzel investitor v sodelovanju s SunContract partnerji, podjetjem SONCE energija in EGing PV. Gre za primer dobre prakse uporabe platforme SunContract za poslovne uporabnike, ki z neposrednimi dogovori med proizvajalci in porabniki električne energije dosežejo večjo fleksibilnost in izboljšajo ekonomiko poslovanja. Hkrati so postali zgled skupnosti v odgovornem ravnanju z okoljem in utrjevanju medgeneracijske zavesti.

Z vključitvijo celotnega sistema na tržnico SunContract, ki na podlagi tehnologije veriženja blokov omogoča neposreden dogovor za ceno med porabnikom in proizvajalcem, si je investitor zagotovil stalnega odjemalca električne energije (dom starejših občanov) in možnost prodaje viškov na tržnici SunContract. Domu starejših, ki je lastnik objekta, pa je z neposredno uporabo električne energije iz elektrarne omogočena cenejša dobava energije. S tem je naložba v sončno elektrarno donosna za oba partnerja.

 

Naložba v sončno elektrarno Dom upokojencev Lenart

Sončna elektrarna z močjo 250 kilovatov je samo od aprila do septembra lani proizvedla 192.086 kWh elektrike. V celem letu naj bi sicer proizvedla 260 MWh in tako zadostila tretjini potreb doma starejših po elektriki.

 

Sončna elektrarna je zaradi svoje velikosti (250 kilovatov) in lege od aprila do septembra 2019 proizvedla 192.086 kWh in investitorju omogočila, da je 86 odstotkov proizvodnje elektrike prodal domu starejših, 14-odstotni višek pa na tržnici SunContract. S tem si je zagotovil neposredno in stalno pokritje stroškov naložbe. Projekt je dobil tudi subvencijo Agencije za energijo, ki še dodatno izboljšuje donosnost, zato lahko investitor pričakuje, da bo ta 10- do 12-odstotna.

Do januarja letos je tako Dom starejših občanov Lenart iz sončne elektrarne dobil 23 odstotkov električne energije, ki bi jo bil sicer primoran kupiti iz omrežja. Preostalih 77 odstotkov so kupili na tržnici SunContract, kjer se je z drugimi proizvajalci dogovoril za ugodno odkupno ceno.

»Pričakovali smo do 5 odstotkov manjše stroške za elektriko, prihranek pa je bil v slabem letu 7-odstoten. Če bi morali vso potrebno elektriko kupiti pri zunanjem dobavitelju po trenutnih cenah na trgu, bi zanjo odšteli 8 odstotkov več, kot smo plačali na tržnici SunContract. Ker pa energijo prednostno jemljemo iz sončne elektrarne na strehi, je naš strošek za elektriko manjši še za dodatnih 6 odstotkov,« pravi Zlatko Gričnik, direktor Doma starejših občanov Lenart.

 


Do zelene elektrike tudi brez sončne elektrarne

S pomočjo platforme SunContract lahko elektriko iz obnovljivih virov uporablja vsakdo, tudi če nima možnosti za naložbo v lastno sončno elektrarno. Pogoj je le, da za dobavitelja električne energije izbere podjetje  SONCE energija, ekskluzivnega partnerja tržnice v Sloveniji. S podpisom pogodbe uporabnik sprejme osnovno ceno elektrike, ki pa niti ni toliko pomembna, saj jo lahko nato sam – brez posrednikov – izbira in tudi zniža glede na ponudbo na tržnici. Poudariti je treba, da ne izbira samo cene elektrike, temveč tudi njen vir. Na tržnici se namreč trguje samo z elektriko iz obnovljivih virov: sonca, vode, biomase.

Med zadovoljnimi uporabniki, ki na tržnici vsak mesec sklepajo ugodne ponudbe, s katerimi za več odstotkov znižajo račun za elektriko, je tudi Matic, sicer pionir na SunContract tržnici. Z elektriko je začel trgovati šele letos, a že ustvarja prihranke. Trenutno ima sklenjen paket SONCE – DOM s pogodbeno ceno za enotno tarifo 0,059 EUR/kWh. Cena elektrike je povsem primerljiva s cenami drugih ponudnikov, Matic pa jo redno znižuje s sklepanjem neposrednih dogovorov s proizvajalci na tržnici. Vsak mesec je bolj uspešen in v povprečju pri končnem mesečnem računu prihrani okrog 3 odstotke. Pri tem poudarja, da mu je bolj kot cena pomemben vir, iz katerega prihaja elektrika. V prvi vrsti išče ponudbe proizvajalcev sončne energije, tako lahko uporablja ta obnovljiv vir po ugodnih cenah, čeprav sam nima sončne elektrarne.

Tržnica omogoča uporabnikom, da dogovore sklepajo bodisi sproti bodisi vnaprej. Matic poskuša večino dogovorov skleniti za več mesecev vnaprej: med »povpraševanji« nastavi svojo ceno in če je nihče ne sprejme, izbere najugodnejšo ponudbo med »ponudniki«, pri čemer daje prednost sončni energiji. Vedno najde dovolj ponudb, da pokrije 100 % potreb po elektriki, ni pa to vedno mogoče samo z elektriko iz sonca, saj v mesecih z manj sonca ni dovolj ponudnikov, ki bi bili pripravljeni prodati morebitne viške. Ker mu čas ne dopušča, da bi se bolj aktivno ukvarjal s trgovanjem na tržnici SunContract, se je odločil za storitev Skrbniški račun, zato bo aktivnosti v njegovem imenu aktivno spremljal profesionalni trgovalec. Pričakuje, da bo z njegovo pomočjo za elektriko plačeval še manj.


 baner soncne elektrarne

Naložba v sončno elektrarno na strehi mizarske delavnice

Milan Sašek se že vrsto let ukvarja z izdelavo pohištva po meri. V svoji mizarski delavnici izdeluje tako stavbno pohištvo kot notranje pohištvo za stanovanjske in poslovne prostore, specializiral pa se je tudi za notranjo opremo ladij, jadrnic in trajektov. Ker v dveh objektih, kjer si je uredil delovne prostore, kar naprej brnijo številni stroji, je poraba elektrike precejšnja, zato je že pred nekaj leti razmišljal o postavitvi sončne elektrarne. »Takrat sem kar veliko spraševal in zbiral informacije, a sem ugotovil, da čas in takratna zakonodaja niso naklonjeni tovrstnim naložbam, čeprav si lahko na vsakem koraku bral o tem, da je treba spodbujati uporabo obnovljivih virov, samooskrbo z električno energijo in podobno,« pravi Milan Sašek. Lani je bolj kot ne po naključju izvedel za tržnico SunContract in podjetje Sonce energija. Rešitve, ki jih ponujajo malim poslovnim odjemalcem, so se mu zdele zanimive, zato se je malo bolj natančno pozanimal o vsem skupaj, beseda je dala besedo in od februarja letos na strehah dveh njegovih objektov stoji 70-kilovatna sončna elektrarna.

 

Naložba v sončno elektrarno mizarstvo Sašek

V slabih treh mesecih je sončna elektrarna na strehi objektov z mizarsko delavnico proizvedla 28 MWh elektrike, od tega 6 MWh viškov.

 

Na vprašanje, koliko električne energije proizvedejo nameščeni fotovoltaični moduli, odgovori brez razmišljanja, saj, kakor prizna, kar naprej preverja aplikacijo na svojem mobilnem telefonu in spremlja obračanje števcev: »V slabih treh mesecih smo proizvedli 28 MWh, celoletna proizvodnja naj bi sicer bila okrog 75 MWh, v najbolj idealnih pogojih tudi do 80 MWh.« Zadovoljen doda, da že ima 6 MWh viška, kar deloma pripisuje tudi razmeram zaradi epidemije koronavirusne bolezni. Kaj bo s presežno električno energijo, zdaj še ne razmišlja, najverjetneje jo bo porabil na drugih odjemnih mestih v družini, če bo še kaj ostalo, pa bo poskušal prodati na tržnici SunContract.

 

Naložba v sončno elektrarno mizarska delavnica

Na 20 let stari strehi gospodarskega objekta Milana Saška stoji 70-kilovatna sončna elektrarna. Milanu Sašku se bo naložba v sončno elektrarno po načrtih povrnila najpozneje v sedmih letih, pričakuje pa, da se bo to zgodilo kakšno leto ali celo dve prej.

 

»Pozitivno sem presenečen, po pravici povedano namreč nisem verjel, da bi lahko s sončno elektrarno na svoji strehi proizvedel dovolj za poslovno in gospodinjsko rabo, a se je izkazalo, da lahko, celo za prodajo bo dovolj, kot kaže,« pravi sogovornik, ki se s trgovanjem na tržnici za zdaj še ne ukvarja. Glede na to, da je na tem področju še čisti začetnik, samo spremlja dogajanje, a pravi, da bo prihodnje leto zagotovo začel izkoriščati številne možnosti, ki jih ponuja platforma.


Storitev Skrbniški račun omogoča SONCE energija, ekskluzivni partner platforme SunContract, in tudi manjši podjetniki, ki imajo s SunContractom sklenjeno pogodbo, z namenom izpolnjevati potrebe po tej storitvi na trgu.


Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.


Sonce Energija
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.