Samooskrba z elektriko po novih pravilih

O težavah, ki jih je z novim Pravilnikom za delovanje trga z elektriko povzročila država, smo se pogovarjali z mag. Gregorjem Novakom.

Spremenjena Pravila delovanja trga z električno energijo, ki so začela veljati februarja letos, celoten strošek letnega net meteringa prenašajo na dobavitelje in le vprašanje časa je bilo, kdaj bodo ti ta strošek prenesli na odjemalce.

Prvi se je za ta korak odločil SunContract in posledično »pokasiral« vso jezo odjemalcev. O razlogih za takšno odločitev in o tem, kaj nova pravila pomenijo za prihodnost samooskrbe, smo se pogovarjali z mag. Gregorjem Novakom, direktorjem SunContracta.

Samooskrba z elektriko po novih pravilih Gregor Novak_2.jpg

mag. Gregor Novak, direktor SunContract

Nov strošek je odjemalce pošteno razburil, kar je razumljivo. Verjetno ste pričakovali buren odziv, a ste se vseeno odločili za ta korak. Zakaj?

Nova Pravila delovanja trga z električno energijo v praksi pomenijo, da dobavitelj nosi celoten strošek razlike v ceni električne energije, ki je zjutraj, zvečer, ponoči, pozimi in ob dnevih z manj sonca, ko jo dobavitelj kupuje na trgu, v povprečju skoraj 100 višja kot v »sončnih« urah, ko sončna elektrarna presežno električno energijo odda v omrežje.

SunContract je že pred uveljavitvijo novih pravil opozarjal na nedomišljeno spremembo politike, takoj po spremembi pa je angažiral pravne strokovnjake, ki so vse skupaj analizirali in predlagali ustavno presojo. Ocenili so namreč, da je nujno zaščititi pravice vseh, ki so investirali v zeleni prehod in jim je država takrat obljubila določene stvari, zdaj pa je obljubo prelomila. Na nevarne posledice samovoljne odločitve pri spremembi pravil smo opozarjali tudi ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki se je januarja letos sicer zavezalo, da bo pripravilo sistemsko prenovo zakonodaje na tem področju. Kljub obljubi ter našim opozorilom in prizadevanjem za spremembe se na tem področju do danes ni spremenilo nič. O vsem tem smo aktivno obveščali tako naše stranke kot javnost. Nazadnje nam ni preostalo drugega, kot da ta strošek prenesemo na odjemalce. To bodo prej ali slej naredili tudi drugi dobavitelji.


»Obstoječa rešitev ni ne zakonita ne dolgoročno vzdržna.«


Zakaj se po vašem mnenju konkurenčni dobavitelji še niso odločili za ta korak? Se razlog skriva v tem, da pokrivajo večinski delež gospodinjskih odjemalcev in so v državni lasti?

Nekateri konkurenčni dobavitelji električne energije so se očitno odločili, da bodo izgubo krili iz lastnih sredstev. Zavezali so se, da bodo to pokrili samo do konca letošnjega leta, za v prihodnje pa ne. Ker so v državni lasti, si to vsaj za zdaj še lahko privoščijo. Dolgoročno pa dvomim, da bodo tudi državna podjetja želela prostovoljno pokrivati tovrstne stroške. Več dobaviteljev že pripravlja spremembo splošnih pogojev.

 

Torej lahko pričakujemo, da vam bodo sledili. So dodaten strošek morda že »skrili« v kakšno drugo postavko?

Nekateri dobavitelji so že uvedli nov fiksni strošek poslovanja za namen pokrivanja stroškov net meteringa. Višine stroška niso postavili komercialno, ampak so začeli z nižjimi mesečnimi stroški, kot so v resnici. Lahko pričakujemo, da bodo v naslednjem letu sledili vsi dobavitelji. Letošnji strošek letnega net meteringa, ki se je v celoti prenesel na dobavitelje električne energije, namreč znaša od 20 do 30 milijoni evrov, prihodnje leto pa naj bi narasel na 30 do 40 milijonov evrov, saj se volatilnost trga z električno energijo povečuje, posledično narašča tudi omenjeni strošek. SunContract ima desetino tržnega deleža, zato se nanj prevali zgolj desetina tega stroška, preostanek morajo pokriti drugi večji dobavitelji.


Ali se sončna elektrarna danes sploh še splača?

Gregor Novak ocenjuje, da je prihodnost samooskrbe v hibridnih sončnih elektrarnah, torej v sončnih elektrarnah z baterijskimi hranilniki: »Naložba se povrne v približno 7 do 10 letih, odvisno od velikosti elektrarne in dnevnih energetskih potreb stranke. Z naložbo v hibridno sončno elektrarno je stranka tako energetsko kot finančno še bolj neodvisna od javnega elektrodistribucijskega omrežja in gibanja cen električne energije.«

Posamezniki oz. podjetja na ta način tudi zmanjšajo stroške električne energije. Hibridna sončna elektrarna varuje pred naraščajočimi cenami električne energije in jih oskrbuje s čisto zeleno energijo, s čimer zmanjša njihov ogljični odtis. Poleg tega poveča vrednost nepremičnine, na katero je nameščena. Zahteva le minimalno vzdrževanje, zato so po začetni naložbi, ki je trenutno s subvencijo za fizične osebe ali podjetja še do 45 odstotkov nižja, izredno nizki tudi tekoči stroški.
Poleg zanesljivih dolgoročnih prihrankov lahko prinaša še dodatne prihodke za pravne osebe. Prav zato se mnogi posamezniki in podjetja še naprej odločajo za naložbo v lastno hibridno sončno elektrarno.

Ali se soncna elektrarna danes sploh se splaca

Vir fotografije: shutterstock


Kaj svetujete svojim strankam? Razvili ste dva nova paketa, s katerima jim omogočate, da se izognejo fiksnemu mesečnemu strošku za izravnavo odstopanj. Kakšen je odziv?

Na prisiljeno pokrivanje stroškov smo se odzvali razvojno. Za stranke v sistemu net meteringa smo razvili dva nova paketa, ki omogočata, da se izognejo plačilu fiksnega mesečnega stroška poslovanja, hkrati pa jim še vedno omogočata prenos viškov oziroma uporabo celotne proizvedene energije, kar smo kot edini dobavitelj omogočali vse od leta 2018. Na ta način lahko mi aktivno zmanjšujemo stroške, ki so nam nastali zaradi sprememb letnega net meteringa. Zelo smo veseli, da nas stranke ocenjujejo kot zaupanja vredne. Naša prizadevanja za njihove pravice, za katere se borimo tudi na ustavnem sodišču, in razvoj novih storitev ocenjujejo zelo pozitivno. Zanimanje za nova paketa je preseglo naša pričakovanja.

 

Z začetkom prihodnjega leta bo prenos viškov za vaše stranke bistveno manj ugoden. Zakaj ne ponudite paketa brez prenosov viškov?

Že v začetku, ko smo razvijali našo P2P energetsko tržnico, ki brez posrednikov omogoča, da se srečata ponudnik in odjemalec električne energije, smo zasledovali cilje demokratizacije in transparentnosti. Ne zdi se nam pravično, da bi si viške, ki jih nekdo pridela s svojo sončno elektrarno, preprosto prilastili, tako kot to počnejo drugi dobavitelji. Ti viški pripadajo tistemu, ki jih je ustvaril. Mi jim zato omogočamo prenos v naslednje koledarsko leto po stari uredbi ali prenos na drugo odjemno mesto, lahko pa jih porabijo po novi uredbi v okviru storitve Družinske samooskrbe, ne glede na lokacijo.

Samooskrba z elektriko po novih pravilih Gregor Novak Suncontract

mag. Gregor Novak, direktor SunContract


»Ne zdi se nam pravično, da bi si viške, ki jih nekdo pridela s svojo sončno elektrarno, preprosto prilastili, tako kot to počnejo drugi dobavitelji.«


Je realno pričakovati, da bo vlada zagotovila sredstva, da bodo lahko investitorji v lastne sončne elektrarne tudi v prihodnje uporabljali storitev neto meritev pod istimi pogoji kot ob odločitvi za naložbo, torej brez dodatnih stroškov?

Prepričani smo, da se bo to prej ali slej zgodilo. Obstoječa rešitev ni ne zakonita ne dolgoročno vzdržna in v interesu glavnih akterjev za dobavo elektrike v Sloveniji je, da ministrstvo za podnebje, okolje in energijo pod vodstvom ministra Bojana Kumra najde sistemsko rešitev za povrnitev stroškov letnega net meteringa dobaviteljem.

Kot sem že omenil, se ocenjuje, da bodo ti stroški z letošnjih 20 do 30 milijonov evrov prihodnje leto narasli narasli na 30 do 40 milijonov evrov in se bodo v celoti prenesli na dobavitelje električne energije. Zaradi nevzdržnosti je pričakovati, da bo vlada sprejela sistemski ukrep in zagotovila vire za financiranje oz. neko drugo možnost za stranke v shemi netmeteringa. K tej odločitvi bo pripomogla tudi potreba po vsako leto večji količini električne energije, ki jo lahko za dodatne potrebe zagotavljajo sončne elektrarne. Poleg tega se bo vlada želela izogniti kaznim Evropske komisije, saj se je Slovenija zavezala, da bo do leta 2030 povečala svoj delež proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov na 40 odstotkov. To pa lahko doseže le z nadaljnjim spodbujanjem sončnih elektrarn.

Retroaktivno poseganje v pravice več kot 50.000 lastnikov samooskrbnih elektrarn ruši zaupanje v energetski sektor v Sloveniji. Investitorjem pravzaprav sporoča, da vlada ne spoštuje lastnih predpisov in ne izpolnjuje obljub. Kaj to pomeni za prihodnost samooskrbe?

V SunContractu opozarjamo na širše posledice takšnega ravnanja. Prepričani smo namreč, da je zaradi tega ogroženo financiranje celotnega energetskega sektorja, vključno z naložbo v novo jedrsko elektrarno in drugimi energetskimi projekti v Sloveniji. Podobno se je v preteklosti že zgodilo v Španiji, ko je tamkajšnja vlada sprejela retroaktivni ukrep in spremenila podporno shemo za naložbe v obnovljive vire energije. Odziv evropskih finančnih institucij je bil zavrnitev financiranja energetskih projektov, kar je razvoj energetskega sektorja ustavilo za polno desetletje. Zaradi posledic v Španiji opozarjamo, da retroaktivno spreminjanje pravil zmanjšuje zaupanje vlagateljev v pravno državo in tudi v energetski sektor, saj zmanjšuje njihovo zaupanje v naložbe v obnovljive vire in druge potrebne naložbe v energetiko v državi.


SunContract razvil dva nova paketa

S paketom Aktivna samooskrba bodo stranke imele samo enkraten strošek nakupa naprednega sistema SunContract za upravljanje sončne elektrarne. Druga možnost je prehod na paket Nova samooskrba, pri katerem se obstoječa sončna elektrarna nadgradi z baterijskim hranilnikom, stranka pa preide na samooskrbo po novi uredbi. Ta paket prinaša prihranke z dobroimetjem, možnost takojšnje uporabe presežkov energije, neprekinjeno napajanje in nižje stroške omrežnine. Za nakup baterije se pričakujejo tudi subvencije, s čimer si lahko stranke znižajo višino naložbe.


Sonce energija d.o.o.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE