Kyocera dosega 16,6 odstotno učinkovitost s polikristalnimi solarnimi moduli
Japonsko tehnološko podjetje Kyocera, eden vodilnih svetovnih proizvajalcev na področju sončne energije, je z uporabo polikristalnih solarnih modulov doseglo 16,6 odstotni izkoristek. Ta uspeh je rezultat Kyocerine patentirane tehnologije celic s stikom na hrbtni strani.
16,6 odstotni izkoristek (odprto področje*: 17,3odstotni izkoristek) je bil dosežen s polikristalnimi moduli, ki vsebujejo 54 solarnih celic. Za dosego takšnih rezultatov sta bila optimizirani tehnološka zasnova modula in učinkovitost vsake posamezne celice. Bistvo nove tehnologije je premik vseh elektrod s prednje površine na hrbtno stran celice. S tem se poveča aktivna površina celice in izboljša njena učinkovitost.
Učinkovitost pretvorbe energije v Kyocerinih razvojnih laboratorijih dosega tudi 18,5 odstotka, merjeno na modulih, ki so še v fazi razvoja.
Podjetje Kyocera je že od leta 1975, ko je začelo proizvajati solarne module, nosilec razvoja na področju sončne energije. Dr. Kazuo Inamori, ustanovitelj podjetja, je tako izredno pripomogel k razvoju solarnega trga. Njegovi številni dosežki vključujejo med drugim tudi pospeševanje serijske proizvodnje polikristalnega silicija. Od takrat si je Kyocera pridobila že veliko izkušenj in se tesno povezala s solarno industrijo. Med razvojem in proizvodnjo posveča podjetje posebno pozornost vsem členom tehnološke verige, od proizvodnje silicija do sestave modulov, in tako zagotavlja kakovost in učinkovitost izdelkov.
*Učinkovitost odprtega področja se nanaša na notranjo površino modula oz. skupno površino vseh celic, učinkovitost modula pa se nanaša na celotno površino modula, ki vsebuje tudi površino okvirja. Zapisano temelji na rezultatih testiranja nacionalnega inštituta Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japonska. Veljavno od decembra 2009.
Številke in dejstva
Izkoristek modula |
16,6 % (skupna površina: 13.379 cm2) |
Izkoristek (področje absorbcije) |
17,3 % (področje celic: 12.753 cm2) |
Število celic |
54 (dimenzije: 150 x 155 mm) |
Tehnologija celic |
polikristalna |
Nova generacija modulov razreda premium
Novi moduli FD135GH2P, KD215GH2PU, KD230GH2PB, KD235GH2PB
Kyocera nas je hkrati presenetila tudi s predstavitvijo nove generacije modulov vrhunske kakovosti. To so:
KD215GH2PU – IZKORISTEK PREMIUM
-Enake dimenzije kot predhodnik KD210GH2P -Strožje tolerance (+5/3 %) -Najvišji izkoristek med polikristalnimi moduli: 14,47 % -RAZRED PREMIUM -Na trgu predvidoma maja 2010
FD135GH2P – BREZ OKVIRJA
-Izboljšano jamstvo na delovanje od predhodnika -Razvit posebej za integrirane sisteme -Na trgu predvidoma aprila 2010
KD230GH2PB – 60 CELIC
-Kyocerin prvi modul s 60 celicami -Strožje tolerance (+5/3 %) -Predviden za javne in industrijske velike solarne sisteme -Na trgu predvidoma maja 2010
KD235GH2PB – 60 CELIC
-Kyocerin prvi modul s 60 celicami -Strožje tolerance (+5/3 %) -Predviden za javne in industrijske velike solarne sisteme -Na trgu predvidoma v maju 2010
O podjetju Kyocera S sedežem v Kyotu na Japonskem je korporacija Kyocera eden vodilnih svetovnih proizvajalcev finokeramičnih komponent za tehnološko industrijo. Strateško pomembne divizije skupine Kyocera, ki je sestavljena iz več kot 200 podružnic (1. aprila 2009), so komunikacijske in informacijske tehnologije, izdelki za izboljšanje kakovosti življenja ter proizvodi, prijazni do okolja. Tehnološka skupina je poleg tega tudi ena največjih proizvajalcev solarnih energetskih sistemov na svetu. Z delovno silo približno 60.000 zaposlenih je dosegla Kyocera 8,68 milijarde evrov prodaje v fiskalnem letu 2008/09. Izdelki, ki jih Kyocera ponuja v Evropi, vsebujejo laserske tiskalnike, fotokopirne sisteme, mikroelektronske komponente, finokeramične proizvode in celovite solarne sisteme. Korporacija ima v Zvezni republiki Nemčiji dve neodvisni podjetji, to sta Kyocera Fineceramics GmbH v mestih Neuss in Esslingen in Kyocera Mita Deutschland GmbH v mestu Meerbusch. Podjetje aktivno sodeluje tudi na kulturnem področju. Nagrado kyota, ki je ena najprepoznavnejših mednarodnih nagrad, vsako leto podeli fundacija Inamori (Inamori Foundation). Njen začetnik je ustanovitelj podjetja Kyocera, dr. Kazuo Inamori, nagrado pa podeljujejo posameznikom ali skupinam po vsem svetu za izredne dosežke človeštva (400.000 evrov na nagradno kategorijo). | Zastopnik podjetja Kyocera za področje fotovoltaike za Slovenijo: SONEL, d. o. o. Tolsti Vrh 4 2390 Ravne na Koroškem O podjetju Sonel Podjetje Sonel, d. o. o., s sedežem na Ravnah na Koroškem, je mlado koroško podjetje, ki je leta 2006 med prvimi v Sloveniji začelo aktivnosti na področju izkoriščanja sončne energije. Njihova primarna dejavnost je izvedba sončnih elektrarn po sistemu na ključ – svetovanje, izdelava projektne dokumentacije, izdelava študij izvedljivosti, izbiranje optimalne konfiguracije vgradnih elementov, dobava, montaža, vodenje upravnih postopkov ter sodelovanje z elektrodistribucijskimi in inšpekcijskimi službami. Leta 2007 so postavili prvo sončno elektrarno na Koroškem, do zdaj pa se lahko pohvalijo z velikim številom vzorno izpeljanih projektov. V teh uporabljajo le vrhunske komponente vodilnih svetovnih proizvajalcev – solarne module japonskega proizvajalca Kyocera in švicarske razsmernike SolarMax, za oboje so tudi uradni distributerji in zastopniki. Poleg osrednje dejavnosti imajo tudi strokovne predstavitve in predavanja za področje fotovoltaike, nepridobitniško pa skrbijo tudi za ozaveščanje najmlajših z delavnicami v vrtcih in šolah ter z donacijami knjižice Zemlja je moja prijateljica. Več o podjetju in referencah lahko preberete na spletni strani www.sonel.si. |
erevija Varčujem z energijo Kyocera sonel varčevanje energije sončna energija fotovoltaika kolektorji
Sončna elektrarna spada med tehnologije prihodnosti in sedanjosti, za investicijo v tovrstni solarni sistem se odloča čedalje več investitorjev. Vakuumski in ploščati kolektor je drugi najbolje izkoriščan sistem obnovljivih virov energije. Elektrarna na sonce je donosna investicija, koristi naravne vire, ekološko ozaveščeni uporabniki dejansko vplivajo na zmanjšanje toplogrednih plinov. Električna energija je dobrina, brez katere človeštvo ne more obstajati. Jo znamo koristiti? Je med osnovnimi potrebami človeka tretirana kot se pričakuje? Smo vzgojeni da jo trošimo racionalno? Je električna energija samoumevna? Življenska doba PV sončne elektrarne je vsaj 25 let. Donosnost investicije v solarni sistem ni vprašljiva, država podpira investicije v obnovljive vire energije, podpore se sicer vv razvitih državah EU spreminjajo, glede na ekspanzijo sončnih elektrarn in glede na dosežen delež električne energije iz obnovljivih virov energije. Sončna elektrarna predstavlja vir električne energije, brez negativnih učinkov na okolje. Cene modulov se umirjajo, povpraševanje za sončne elektrarne pa stalno raste.