Hranilnike uporabljamo za pripravo in shranjevanje tople vode. Ogrejemo jo takrat, ko je na razpolago dovolj energije ali ko je ta najcenejša, porabimo pa takrat, ko nam to ustreza.

 

 

hranilnik toplote

 

 

Izvedba in velikost hranilnika tople vode

Velikost hranilnika je odvisna od števila porabnikov tople vode ter deloma tudi od toplotnih izgub. Vodo lahko ogrejemo v dvojno oplaščeni izvedbi, pri čemer hranilnik obliva ogrevalna voda, ali pa so vanj vgrajeni cevni prenosniki toplote v obliki spirale. Velikost in število grelnih elementov sta odvisna od vira toplote. Običajno večje hranilnike ogrevamo s toplotno črpalko ali soncem, manjše pa s kotlom centralne kurjave, vsi pa so opremljeni še z električnim grelnikom za dopolnilno ogrevanje.

 hranilnik toplote graf 1

Iz števila oseb dobimo velikost hranilnika in še potrebno površino sončnih kolektorjev

 

 

 

Velikost najpogosteje določimo iz števila porabnikov in povprečne dnevne porabe tople vode, ki znaša 50 litrov na osebo. Za pokrivanje potreb običajnega gospodinjstva vgrajujejo hranilnike s prostornino 100 do 500 litrov, ki so najpogosteje stoječe izvedbe.

 hranilnik toplote graf 2

Čas segrevanja vode če uporabimo spodnji ali zgornji spiralni grelnik

 

Materiali in temperature

Hranilniki so izdelani iz kvalitetnega jekla, znotraj dvoslojno emajlirani ter imajo vgrajeno zaščitno Mg anodo, ki zagotavlja dolgo življenjsko dobo. Toplotna izolacija je običajno izdelana iz poliuretana. Najpogosteje so opremljeni z dvema spiralnima cevnima prenosnikoma toplote, ki sta nameščena v zgornjem in spodnjem delu posode. Zgornjega povežemo s kotlom, spodnjega pa na sistem sončnih kolektorjev. Vgrajen imajo še električni grelnik moči od 2 do 6 kW, ki ga uporabimo zlasti v primeru okvare drugih grelnih sistemov.

 hranilnik toplote graf 3

Varčevanje tople vode prinaša tudi velike energetske prihranke 

Koliko časa za ogrevanje vode

Čas segrevanja vode v hranilniku vode lahko ugotovimo iz diagrama. Kadar je spiralni prenosnik nameščen v spodnjem delu (oznaka A v diagramu), bomo za ogrevanje 255 l vode od 15°C na 80°C, potrebovali 118 minut. Pri tem računamo, da je razlika med vstopno temperaturo grelnega medija in začetno temperaturo vode v hranilniku znaša dt = 65°C. Pri tem je upoštevan pretok grelnega medija 400 kg/h. Na enak način lahko odčitamo tudi čas za segretje vode, kadar se spiralni prenosnik nahaja v vrhnjem delu hranilnika (oznaka B) pri čemer ogrevamo samo zgornji sloj, ki ima prostornino 170 litrov vode.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.