Hranilnike uporabljamo za pripravo in shranjevanje tople vode. Ogrejemo jo takrat, ko je na razpolago dovolj energije ali ko je ta najcenejša, porabimo pa takrat, ko nam to ustreza.
Izvedba in velikost hranilnika tople vode
Velikost hranilnika je odvisna od števila porabnikov tople vode ter deloma tudi od toplotnih izgub. Vodo lahko ogrejemo v dvojno oplaščeni izvedbi, pri čemer hranilnik obliva ogrevalna voda, ali pa so vanj vgrajeni cevni prenosniki toplote v obliki spirale. Velikost in število grelnih elementov sta odvisna od vira toplote. Običajno večje hranilnike ogrevamo s toplotno črpalko ali soncem, manjše pa s kotlom centralne kurjave, vsi pa so opremljeni še z električnim grelnikom za dopolnilno ogrevanje.
Iz števila oseb dobimo velikost hranilnika in še potrebno površino sončnih kolektorjev
Velikost najpogosteje določimo iz števila porabnikov in povprečne dnevne porabe tople vode, ki znaša 50 litrov na osebo. Za pokrivanje potreb običajnega gospodinjstva vgrajujejo hranilnike s prostornino 100 do 500 litrov, ki so najpogosteje stoječe izvedbe.
Čas segrevanja vode če uporabimo spodnji ali zgornji spiralni grelnik
Materiali in temperature
Hranilniki so izdelani iz kvalitetnega jekla, znotraj dvoslojno emajlirani ter imajo vgrajeno zaščitno Mg anodo, ki zagotavlja dolgo življenjsko dobo. Toplotna izolacija je običajno izdelana iz poliuretana. Najpogosteje so opremljeni z dvema spiralnima cevnima prenosnikoma toplote, ki sta nameščena v zgornjem in spodnjem delu posode. Zgornjega povežemo s kotlom, spodnjega pa na sistem sončnih kolektorjev. Vgrajen imajo še električni grelnik moči od 2 do 6 kW, ki ga uporabimo zlasti v primeru okvare drugih grelnih sistemov.
Varčevanje tople vode prinaša tudi velike energetske prihranke
Koliko časa za ogrevanje vode
Čas segrevanja vode v hranilniku vode lahko ugotovimo iz diagrama. Kadar je spiralni prenosnik nameščen v spodnjem delu (oznaka A v diagramu), bomo za ogrevanje 255 l vode od 15°C na 80°C, potrebovali 118 minut. Pri tem računamo, da je razlika med vstopno temperaturo grelnega medija in začetno temperaturo vode v hranilniku znaša dt = 65°C. Pri tem je upoštevan pretok grelnega medija 400 kg/h. Na enak način lahko odčitamo tudi čas za segretje vode, kadar se spiralni prenosnik nahaja v vrhnjem delu hranilnika (oznaka B) pri čemer ogrevamo samo zgornji sloj, ki ima prostornino 170 litrov vode.
Povezane vsebine