Raziskovalci University of Arizona so razvili novo tehnologijo s katero zmanjšajo izhlapevanje z vodnih površin na prostem, pri tem pa prestrezajo še sončno energijo.
Izum sestavljajo šesterokotne dvoplastne plošče, med katere so vpete žogice premera 10 cm. Te plavajo na vodni površini, s čimer preprečujejo hlapenje, kar je pomembno zlasti za ribnike ali bazene, v katerih hranimo vodo za sušna obdobja. Paneli so opremljeni še s pogonsko napravo in GPS javljalnikom, s čimer postanejo gibljivi in upravljani na daljavo. Zgornja površina lahko nosi še fotovoltaiko, za proizvodnjo elektrike. Paneli brez škode prenesejo še valovanje, veter in prepuščajo padavine.
V toplejših krajih lahko v enem letu s površine izhlapi plast vode, ki je debela kar 2,8 m, zato zajetja potrebujejo stalen dotok, če hočemo obdržati nivo vode v njih. Premakljivost panelov pa je potrebna zaradi dovoda ali izčrpavanja vode. S takim prekritjem bodo lahko ohranjali nivo vode v zadrževalnikih širom sveta, saj je izhlapevanje največje ravno v krajih, kjer vode najbolj primanjkuje.