Iztekel se je pomladni sejem s trajnostnim pogledom v prihodnost
Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma ob zaključku Pomladnega sejma 2013 v Gornji Radgoni:
»Pomladni sejem gradbeništva, energetike, komunale in obrti je v Gornji Radgoni združil štiri sejme. Graditeljstvo se nagiba v smer trajnostne gradnje in rešitev povezanih z racionalno rabo energije in obnovljivimi viri. V ospredju gradbenega področja so bile predstavljene različne rešitve za boljšo toplotno zaščito objektov, ter materiali, mehanizacija in orodja, ki podpirajo trajnostno gradnjo. Na energetskem področju je sejem predstavljal nove rešitve za ogrevanje, varčevanje in učinkovito rabo energije ter za uvajanje obnovljivih virov. Komunalno področje je združevalo sodobno opremo za komunalno dejavnost in urejanje okolice, razni brtniki pa so se predstavili s svojimi inovativnimi izdelki in spretnostmi.
Spremljevalni program sejma je pokazal, da ravno graditeljstvo nakazuje številne izhode iz krize. Ali bomo znali te priložnosti izkoristiti, pa je vprašanje organiziranosti, zakonodaje in vizije, ki jo morajo imeti tako država kot lokalne skupnosti in podjetja. Gradbeništvo, energetika, komunala in obrtništvo so se dokazali kot z mnogimi razvojnimi perspektivami, saj jim je Pomladni sejem ponudil najboljšo priložnost za predstavitev. Tisti, ki so se odrekli sodelovanju v razstavnem ali obsejemskem programu sejma, ne prispevajo k reševanju problemov in še manj k transparentnosti v branži. Priložnost za predstavitev je izkoristilo 190 razstavljavcev iz 15 držav, ki jih je na 10.000 kvadratnih metrih sejemskih površin obiskalo več kot 10.000 obiskovalcev kljub temu, da je bil sejem za en dan krajši kot preteklo leto. Odzivi razstavljavcev ob končani prireditvi pričajo o zadovoljstvu z rezultati sejemskega nastopa, zato je škoda, da priložnosti za nastop ni izkoristilo še več podjetij, ki v teh branžah še vedno nekaj pomenijo.
Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma ob zaključku Pomladnega sejma 2013 v Gornji Radgoni |
Na Pomurskem sejmu se bomo tudi v prihodnje trudili nuditi najboljše priložnosti in možnosti za poslovne in strokovne predstavitve tako domačim kot tudi tujim podjetjem in institucijam. Od slednjih bi se želel ob tej priložnosti posebej zahvaliti institucijam, s katerimi smo tesno sodelovali pri organizaciji sejma in obsejemskih dejavnosti: Obrtno-podjetniškim zbornicam Pomurja, sekcijam Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, Sekciji kleparjev in krovcev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, Gradbenemu inštitutu ZRMK, Energetskemu svetovanju za občane ENSVET, EKO SKLADU, Inštitutu za javne službe v sodelovanju z Zbornico komunalnega gospodarstva, Skupnosti občin Slovenije, GZS Zbornici gradbeništva in IGM ter Združenju za inženiring, Štajerski gospodarski zbornici, Zavodu za zaposlovanje Murska Sobota, izobraževalnim institucijam … Vsi so sejmu prispevali pomemben del vsebine in nas kot organizatorja opogumili, da se z optimizmom oziramo ne le v prihodnost gradbeništva, energetike, komunale in obrti, temveč tudi v prihodnost Pomladnega sejma, ki ta področja predstavlja.«
Sejemska predstavitev
Sejem gradbeništva MEGRA je predstavil trajnostno graditeljstvo, energetsko sanacijo stavb, smotrno rabo materialov, gradbena podjetja, gradbeno mehanizacijo, novosti s področja orodij, opreme, materialov, kritin, izolacij, stavbnega pohištva ter gradnje in obnove, ki so prijazne človeku in okolju. Spremljali so ga 13. državno tekmovanje mladih kleparjev in krovcev, predstavitve gradbenega izobraževanja ter vsakodnevno brezplačno gradbeno svetovanje za obiskovalce v izvedbi strokovnjakov Gradbenega inštituta ZRMK.
Sejem energetike ENGRA je ponujal najnovejša znanja, izdelke in storitve za učinkovito rabo energije v stavbah s pomočjo naprednih energetskih sistemov in s čim večjim deležem obnovljivih virov energije. Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, je obiskovalcem svetoval, kako do ugodnih kreditov ter nepovratnih finančnih spodbud za naložbe v večjo energijsko učinkovitost in rabo obnovljivih virov energije. ENSVET je svetoval za učinkovito rabo energije in obnovljivih virov energije za stanovanjske stavbe.
Sejem komunale, urejanja okolja in ekologije KOGRA je prikazal znanje, storitve, opremo in materiale za vlaganje v posodobitev in razvoj komunalne infrastrukture, za urejeno okolje posameznika in družbe v sožitju z naravo.
Pomurski obrtno-podjetniški sejem POS se je predstavil s poudarki na mednarodnem sodelovanju na področju gradbeništva, obnovljivih virov energije, zaključnih graditeljskih del, instalaciij, vzdrževanju, urejanju okolice in skrbi za okolje. Spremljali so ga: Obrtniška ulica s prikazi dela, storitev in izdelkov članov sekcij Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, predstavitev obrtniških poklicev in nasveti za izobraževanje, predstavitev novih obrtnih dejavnosti in koristne informacije za ustanavljanje in vodenje podjetij, ter srečanje obrtnikov in podjetnikov iz sosedskih držav.
Strokovna in poslovna srečanja
Energetska in gradbena svetovanja je spremljal tudi tehten strokovni program. Na dobro obiskanih in odmevnih srečanjih so me drugim obravnavali bodoče investicije in nove trende na področju komunale, gradbeništva in energetike ter sinergijo med okoljsko in gospodarsko učinkovitostjo. Ponudili so praktične izkušnje pri gradnji z lesom in energetski sanaciji stavb z lesom ter smernice o trajnostni gradnji. Potekalo je tudi B2B mednarodno srečanje podjetij, ki ga je Štajerska gospodarska zbornica organizirala v sodelovanju z Avstrijsko gospodarsko zbornico, Avstrijskim veleposlaništvom v Sloveniji, Avstrijsko – slovensko trgovinsko zbornico, Nemško-slovensko gospodarsko zbornico, ter Hrvaško gospodarsko zbornico.
Mladi za graditeljsko prihodnost
Izobraževalne programe in dosežke dijakov in študentov je predstavilo 10 izobraževalnih ustanov od srednjega do univerzitetnega nivoja. Univerza v mariboru, fakulteta za gradbeništvo, Šolski center Maribor- Višja strokovna šola, Univerza v Mariboru, Fakulteta za energetiko, Dvojezična srednja šola Lendava, Biotehniška fakulteta, Oddelek za krajinsko arhitekturo, Oddelek za lesarstvo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani, Skupnost višjih strokovnih šol republike Slovenije, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Šolski center Šentjur ter Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje. Osnovnošolci so v organizaciji Zavoda za Zaposlovanje in Območne obrtno-podjetniške zbornice Murska Sobota tekmovali v graditeljskih spretnostih in spoznavali perspektivne poklice na področju gradbeništva in obrti.