Graditi čim hitreje, z nizkimi stroški in visokim dobičkom, je pri gradnji večjih blokovskih naselij očitno pogosta praksa, nadzor nad izvedbo pa v praksi malomaren. V novozgrajenih večstano-vanjskih stavbah se je že pred prvo zimo v izpostavljenih kotih stanovanj pričela nabirati vlaga in posledično z njo plesen. Vlaga tudi z rednim zračenjem ni izginila, plesnive površine pa se vztrajno širijo. In to v blokih, ki so bili zgrajeni pred dobrim letom in v katerih so še neprodana stanovanja.
Resen problem
Plesen ni nedolžna nadloga. Na trgu obstajajo izdelki, s katerimi jo lahko začasno odpravimo. Vendar s tem ne rešimo poglavitnega vzroka.
Predstavljamo primer, kjer gre za leto star večstanovanjski blok in problem plesnivosti notranjih sten. Vprašanje plesni bi izvajalec rešil na njemu najbolj enostaven način. Čez izpostavljen prostor na stropu bi pritrdil 3cm stiropor in tako bi bila zanj zadeva rešena.Energetski strokovnjak,ki je opravil meritve pravi,da to ni rešitev. V enem od stanovanj kjer je opravil meritve ugotavlja, da je zaradi nepravilne izvedbe fasade nastal toplotni most, ki povzroča vlaženje in nastajanje plesni. Meritve so pokazale, da je bila v času meritev relativna vlaga v prostoru 49,9% RF. V trikotnem delu stropa na merilni točki, odmaknjeni od stropa 100 mm pa 51.2% RF. Zunaj je bila vlažnost 60% RF. Temperatura v stičišču je bila 15.9°C, diagonalno 40 cm stran 19.4°C in v oddaljenosti 100 cm 21°C (prikazano na sliki). Izločanje vlage na notranji strani stropa povzroča neustrezna in napačno izvedena izolacija zunanjega ovoja stavbe. Toplotni most nastaja torej v tem predelu.
Občuten padec temperature je prav na mestu, kjer je toplotni most. Izvedba zaključnega fasadnega sloja oziroma stik s konzolo omogoča meteornim vodam in vlagi povečan vstop v gradbeno konstrukcijo. Ugotovil je še, da je napačno rešeno tudi odvodnjavanje lože nad stanovanjem. Pot odtekajoče vode je vidna celo na pročelju bloka. Po njegovem mnenju je rešitev v pravilni izolaciji zunanjega ovoja stavbe. Analize meritev kažejo, da so temperaturne razlike na stropu prevelike, saj bi lahko bila temperatura v primeru pravilne zaščite fasade v kotu stropa okoli 18°C, bila pa je 15,9°C. Učinkovit nadzor v fazah gradnje bi zagotovo lahko preprečil nepravilno izvedbo gradbenih del.
Lokalno plesen najlažje odstranimo tako, da pripravimo mešanico kisa, soli in sredstva za pomivanje posode v pribljižni enakem razmerju. Z gobico plesnive dele zidu premažemo in pustimo delovati približno dve uri. Nato obrišemo zidove z vlažno krpo in pustimo, da se posušijo. |
Zaradi pogostejšega pojavljanja plesni v novozgrajenih večstanovanjskih objektih je vprašanje kaj počnejo nadzorniki, ki bi morali prevzeti del odgovornosti za nekvalitetno opravljeno delo. Enako velja za izvajalce. Lastniki dragih stanovanj, bi v podobnih primerih morali zahtevati odpravo vzrokov za pojav plesni, v nasprotnem pa bi bilo treba vložiti tožbe zaradi ogrožanja zdravja, znižane vrednosti nepremičnine, propadanja nepremičnine in ponavljajočih se stroškov vzdrževanja stanovanj, v katerih nastaja plesen.
Črna plesen ogroža zdravje
Črna plesen je med najpogostejšimi vzroki za respiratorne in druge zdravstvene težave. Pojavijo se lahko alergije, infekcije, poškodbe kože, ožilja in številne druge bolezni. Najbolj so izpostavljeni otroci in starejši ter vsi z oslabljenim imunskim sistemom. Razlog nevarnosti plesni je tudi v njeni majhnosti spor, saj se jih lahko na glavo bucike naseli tudi do 250 000. Ko enkrat prodrejo v telo se začnejo kopičiti v spodnjem delu pljuč in preko njih pridejo v krvni obtok. Glede na dejstvo, da veliko svojega časa preživimo v zaprtih prostorih, moramo zagotoviti, da bodo naši domovi zdravi. Zaradi najrazličnejših vzrokov, o čemer pišemo tudi v tem prispevku pa žal niso. Dolgotrajna izpostavljenost črni plesni lahko povzroči zastrupitev organizma, ki se kaže z glavoboli, kašljem, vnetjem grla, težav s sinusi, vročino, vrtoglavico in slabostjo. Če vzrokov ne odkrijemo pravočasno in se ne pričnemo pravilno in hitro zdraviti, je lahko zastrupljenost telesa s plesnijo tudi smrtno nevarna.
Še sreča, da vse plesni niso enako nevarne. Vendar bi bilo dobro, da jih ne glede na to kar najhitreje odstranimo. Še najbolje pa je, da ugotovimo razloge za njihov nastanek in jih odpravimo.