Potresi so bili do sedaj naravni pojav, po novem pa jih očitno povzročamo tudi ljudje. V ZDA letno opazijo povprečno 100 dodatnih potresov stopnje 3 ali več. Vzrok naj bi bilo frekanje, s katerim izločajo zemeljski plin iz globlje ležečih kamenin. Geologi trdijo, da so majhni potresi lahko vzrok za večje, čeprav s študijami tega še niso dokazali.
Vplivi frekanja
Prvi je lomljenje kamenin, pri čemer s hidravličnimi udari zabijajo vodo pomešano s kemikalijam v plasti kamenin. Drugi je odstranjevanje kontaminirane mešanice vode, plina in blata, ki izhaja iz vrtine. Plin ločijo, onesnaženo brozgo pa vbrizgajo v globoke vrtine, kam teče in kakšne bodo posledice pa ne ve nihče. Ta drugi vpliv je osnova za sume, saj lahko spreminja geološke razmere in povzroča potrese, katerih vzrok je človečka tehnologija.
Oklahoma in potresi
Tukaj so od letošnjega januarja do julija izmerili 250 novih potresov 3. stopnje. Strokovnjaki trdijo, da je najmanj petina potresov posledica frekanja, saj je vtiskovanje odpadne brozge povzročilo potrese tudi v 40 km oddaljenih predelih. Čeprav ne pričakujejo proženja večjega potresa, je to področje popolna neznanka. Geologi univerze Southern California pa trdijo, da je več manjših potresov zaradi frekanja povzročilo enega večjega, z magnitude 5,7. Trenutno so državne ustanove dosegle zaustavitev vtiskovanja odpadne vode nazaj pod zemljo. Novi pojavi so neraziskani, zato bodo nujni pogovori med plinsko industrijo in znanstveniki. Vrtalci sicer priznavajo povečanje števila potresov, vendar trdijo, da tveganje ni tako veliko, da bi zaustavili frekanje v obstoječih vrtinah.