Svetovna letna poraba energentov

Avtor: Simon Tihec

Večina sedanjih energetskih virov je posledica milijone let trajajočega obsevanja površine planeta s sončnimi žarki. Nekaj te energije se je spremenilo v sedanje fosilne vire, del pa je lahko porabimo posredno ali neposredno, med njimi veter, hidro energijo ali valove. Energija, ki jo vsakodnevno dobimo od Sonca pa 8000 krat prekaša sedanje energetske potrebe sveta, zaradi česar postanejo fosilni viri smešno majhni, obnovljivi pa dobivajo ogromen potencial.

 

Večina sedanjih energetskih virov je posledica milijone let trajajočega obsevanja površine planeta s sončnimi žarki. Nekaj te energije se je spremenilo v sedanje fosilne vire, del pa je lahko porabimo posredno ali neposredno, med njimi veter, hidro energijo ali valove.

 

Energija, ki jo vsakodnevno dobimo od Sonca pa 8000 krat prekaša sedanje energetske potrebe sveta, zaradi česar postanejo fosilni viri smešno majhni, obnovljivi pa dobivajo ogromen potencial.

 

 

 

 

poraba_energentov
Svetovna letna poraba energentov znaša 10,35 milijonov ton preračunano v nafto

 

 

 

Globalno pregrevanje je trenutno največji problem človeštva. Kakšna je mejna količina toplogrednih plinov ali mejni dvig temperature, ki ga ekosistemi še prenesejo brez prehudih posledic, je bolj politično kot tehnično vprašanje. Prav zaradi tega pa je stanje tako nevarno. Po podatkih Štokholmskega okoljskega inštituta nebi smeli preseči rasti globalne temperature za več kot 2%, in za kar 75% zmanjšati ogljikodioksidne izpuste. Tudi lani nam ni uspelo znižati toplogrednih emisij, uspelo pa nam je zvišati globalno temperaturo za 1,5°C. Kar pomeni, da je nemudoma potrebno zmanjšati porabo vseh fosilnih energentov, ne glede na vpliv na svetovno ali državno ekonomijo, drugače kmalu ne bo nikogar, na komer bi lahko multinacionalke služile svoje ekstraprofite.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE