Toplota beži skozi okna, zlasti nezatesnjena

Avtor: admin

Toplota beži skozi okna, zlasti nezatesnjena

Tudi v Sloveniji v zadnjih letih po vzoru razvitejših držav čedalje več pozornosti namenjamo učinkovitejši rabi energije tako v gospodinjstvih kot v industriji. Že z nekaterimi razmeroma enostavnimi ukrepi je to namreč mogoče.

Eden izmed enostavnih ukrepov za zmanjšanje rabe energije je zatesnitev že obstoječih oken in vrat.

Tesnenje vhodnih vrat in oken

Pri oknih in vhodnih vratih dobro tesnjenje z nadzorovanim prezračevanjem veliko prispeva k zmanjšanju konvekcijskih izgub (nekontroliran pretok zraka skozi prepire). Skozi vsak meter netesnih oken in vrat namreč v eni ogrevalni sezoni uhaja cca. 40 kWh energije. Če vgradimo kakovostna silikonska tesnila, lahko pri stroških ogrevanja prihranimo tudi do 30%, kar je še posebej pomembno takrat, kadar je površina oken glede na prostornino prostora velika. Z zmanjševanjem izmenjave zraka z 1,2 na 0,7 – krat na uro lahko prihranimo pri hiši s prostornino 300 m3 letno okrog 3.200 kWh energije oziroma 330 l kurilnega olja.

rosil_montaza_tesnil_01
Izdelava utora v okvir

rosil_montaza_tesnil_02

Vstavljanje silikonskega tesnila v utor brez lepljenja

Silikonska tesnila, ki jih brez lepljenja vgrajujemo v na novo vrezan utor v okenskem ali vratnem okvirju, so najkakovostnejša kombinacija tehnologije in materialov za obnovo tesnjenja obstoječih oken in vrat. Taka vgradnja silikonskih tesnil je učinkovita zaščita pred mrazom, vročino, prepihom, hrupom, prahom, vonjavami in rosenjem stekel, obenem pa izboljša počutje v prostoru. Naložba v tesnjenje oken in vrat se pri sedanji ceni goriv povrne že v dveh, treh mesecih.

Silikonska tesnila po svojih lastnostih krepko presegajo tesnila iz drugih materialov. Zaradi odličnih lastnosti, proizvajalec za silikonska tesnila zagotavlja 10-letno garancijo ob normalnih pogojih uporabe.

Tovrstna tesnila niso primerna le za obnovo tesnjenja pri starih oknih in vratih, temveč tudi za izdelavo novega stavbnega pohištva. Doma je opazen premik k uporabi silikonskih tesnil pri izdelavi stavbnega pohištva predvsem pri večjih proizvajalcih, ki večinoma izvažajo svoje stavbno pohištvo ter pri zasebnih proizvajalcih, ki želijo zagotoviti 100- odstotno kvaliteto svojih proizvodov.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE