Ko sonce ogreje prostore

Avtor: Gregor Filipič

Veliko lastnikov hiš se med obnovo kurilnice sprašuje, ali je smiselno vgraditi kolektorje za podporo ogrevanja v zimskem času. Odgovor na to vprašanje je odvisen od razmer, vsi ki se odločajo za ta poseg pa naj pred tem pretehtajo nekaj prednosti in pomanjkljivosti takšnih sistemov.

Veliko lastnikov hiš se med obnovo kurilnice sprašuje, ali je smiselno vgraditi kolektorje za podporo ogrevanja v zimskem času. Odgovor na to vprašanje je odvisen od razmer, vsi ki se odločajo za ta poseg pa naj pred tem pretehtajo nekaj prednosti in pomanjkljivosti takšnih sistemov.

 

Kam jih postaviti

Prvi problem je postavitev kolektorjev, ki morajo za čim boljši zimski učinek biti od vodoravnice  nagnjeni med 45 in 65 kotnimi stopinjami. To je potrebno zato, da bi v poletnem času namerno zajeli manj toplote, pozimi pa čim več. Zato so kolektorji ponavadi  na zgornji strani dvignjeni nad streho, kar spremeni izgled stavbe. Rešitev bi bila lahko postavitev na steno ali tla, pri čemer je potrebno upoštevati morebitno senčenje v zimskem času. Za uspešen zajem toplote moramo postaviti od 8 do 20 m2 kolektorjev, temu pa je potrebno prilagoditi tudi velikost zalogovnika toplote. Ta naj bi imel prostornino od 800 do 3000 litrov, postavitev v klet pa običajno otežijo ozki podboji in majhna kurilnica. Tako veliki zalogovniki pa postanejo koristni zlasti takrat, ko kurimo z drvmi, saj prevzamejo viške toplote in jo oddajo, ko je potrebno.

 

Odvajanje poletnih viškov toplote

Poleti, ko je toplote preveč, je potrebno preprečiti pregrevanje sistema, saj se uporablja samo topla voda, pa še stanovalci  so odsotni tudi zaradi dopusta. Nekaj časa lahko viške toplote prevzema čim večji zalogovnik,  nočno ohlajanje lahko poteka kar preko sončnih kolektorjev, elegantna rešitev pa je tudi ogrevanje bazena. Če imamo zemeljsko sondo, lahko toploto akumuliramo v zemlji in občutno povečamo izkoristek toplotne črpalke pozimi. Viške toplote lahko usmerimo še v  kopalniški radiator, v kotel za ogrevanje ali v poseben radiator v kurilnici. V času dopusta lahko vključimo še obtočno črpalko in toploto pošljemo v sistem ogrevanja hiše. Lahko jih pa čisto enostavno delno pokrijemo.

 

ellatron_1

Za čim boljše delovanje pozimi mora biti kot nagiba kolektorjev bolj strm

ellatron_2

Postavitev na tleh je enostavnejša, možnost neželjenega senčenja pa večja


Nizkotemperaturno in prihranki

Najbolj varčni so nizkotemperaturni sistemi, zato bomo toploto zimskega sonca najbolje izkoristili v talnem, stenskem ali konvektorskem ogrevanju. Uporabimo lahko tudi radiatorje, vendar morajo imeti dovolj veliko površino. Stavba mora biti še dobro toplotno zaščitena, zato pa lahko pričakujemo prihranke energije za ogrevanje od 15 do 30%, toplo sanitarno vodo pa bomo imeli na razpolago vse leto.

 

Najprimernejši so vakuumski

Za zimsko dogrevanje so najbolj primerni vakuumski sončni kolektorji, ker delujejo dobro tudi v slabših pogojih in hladnem vremenu. Največji učinek lahko pričakujemo jeseni in spomladi, ko so sončni dnevi že daljši in noči mrzle. Okvirne cene sistemov na ključ so od 7.000 do 12.000 €, odvisno od velikosti in okoliščin. Ko bodo na razpolago še cenovno zanimivi hladilni sistemi, ki toploto spreminjajo v hlad, bomo z viškom toplote poleti lahko hladili prostore in dobili idealen grelno – hladilni sistem na sonce.


Več informacij o ponudbi sončnih kolektorjev, grelnikov sanitarne vode, zalogovnikov in toplotnih črpalk najdemo na www.et-solar.si., e-pošta: et@ellatron.si, telefon  03 810 42 13 ali 041 797 244.

V podjetju Ellatron d.o.o., vam bodo z veseljem pomagali in svetovali.



erevija varčujem z energijo ellatron thermomax et-solar sončni kolektorni ogrevanje vode varčevanje energije solarna energija

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE