Recepta za pravo razmerje med površino kolektorjev in volumnom zalogovnika toplote pravzaprav ni, saj odločajo želje in nameni uporabnika. Če je površina kolektorjev premajhna, bo poleti tople sanitarne vode dovolj, v jeseni in pozimi pa premalo, vendar se pregrevanje sistema ne bo pojavilo. Če je površina kolektorjev velika, se bodo poleti pregrevali, pozimi pa uspešno ogreli sanitarno vodo. Viške toplote v poletnem času lahko odvedemo, pojav pa rešujemo s štirimi ukrepi. Vakuumskimi Heat Pipe kolektorji so na pregrevanje neobčutljivi in ko tipalo zazna dovolj ogreto vodo v zalogovniku, izklopi obtočno črpalko kolektorskega kroga, ki se bo po ohladitvi spet zagnala. Te zaustavitve lahko trajajo dalj časa in so kljub neproblematičnosti nezaželene, zato je pregrevanje sistema potrebno preprečiti, ne glede na vrsto kolektorjev.
Prvi ukrep – vklop cirkulacijske črpalke
Če imamo v stavbi, zaradi večje oddaljenosti pip od zalogovnika tople vode, vgrajene krožne vode za sanitarno toplo vodo, se ob pregrevanju sistema vklopi cirkulacijska črpalka, voda se bo med kroženjem ohladila, temperatura v hranilniku toplote pa padla pod nastavljeno mejo.
Drugi ukrep – pokrivanje kolektorjev
Je najbolj preprost in učinkovit način preprečevanja pregrevanja. Če od julija do avgusta prekrijemo tretjino ali polovico kolektorjev, pregrevanja ne bo. Ta ukrep pa je možen samo, kadar lahko uporabnik brez nevarnosti dostopa do kolektorjev.
Tretji ukrep – gretje radiatorjev
Presežke solarne toplote lahko odvedemo do enega ali več radiatorjev v stavbi, na primer v kopalnice. Potrebno je vgraditi cevovod z nekaj ventili med bojlerjem in vodom centralnega ogrevanja. Rešitev pa ima še eno prednost, saj lahko z njo v hladnejših dneh z viškom toplote ogrejemo kopalnice. Instalater bo vgradil še tripotni prekrmilni motorni ventil »rotodivert«. Izdelan je v obliki črke »T«, in če vroča voda vstopa v navpični smeri, jo enkrat popolnoma preusmeri v krak na levo, drugič v desno. Ventil upravlja nastavljiv kapilarni termostat, ki tipa vodo v zbiralniku. Ko je nastavljena meja, na primer 80°C prekoračena, bo ventil preusmeril vročo vodo proti izbranim radiatorjem, kjer se bo ohladila. Ko pade temperatura v zbiralniku za okrog 10°C, termostat samodejno prekrmili ventil nazaj in sonce bo spet ogrevalo vodo v zbiralniku. Če to ne zadostuje, nekateri uporabniki omogočijo pretok skozi celotni radiatorski krog.
Četrti ukrep – izpust prevroče sanitarne vode
To je skrajni ukrep, saj se z izpustom vroče sanitarne vode hranilnik zelo učinkovito ohladi, slaba stran pa je izguba vroče pitne vode, kar je energetsko in okoljsko neprimeren ukrep. Prednost prvega in tretjega ukrepa je v tem, da uporabniku ni treba nadzirati temperature v hranilniku toplote, saj bo varnostno ohlajevanje opravila avtomatika sama, tudi v odsotnosti uporabnika.
Odlično delujoči Heat Pipe
Po dveh letih delovanja vakuumskih kolektorjev tipa Heat Pipe, ugotavljamo, da tudi v hladnejših sončnih dnevih “ujamejo” veliko sončne energije, saj zunanja temperatura zraka ne vpliva na toplotne izgube, s čimer se ne more pohvaliti noben drug sistem. Tudi pri temperaturah zraka pod ničlo je sonce brez težav ogrelo sanitarno vodo.
Tripotni ventil s preusmerjanjem posredno ohladi prevroč kolektorski krog |
Poletni presežki solarne toplote lahko povzročijo obratovalne težave |