Toplovodni sončni kolektorski sistemi za delovanje ne potrebujejo le sonca, temveč tudi elektriko. Potrebna je za delovanje obtočne črpalke in elektronskega krmiljenja. Izpad elektrike lahko brez škode prenesejo starejši solarni sistemi, ki so opremljeni z manj učinkovitimi kolektorji, saj v času izpada sistem pač ne obratuje. Samodejno in brez elektrike pa lahko stalno delujejo le manjši sistemi, v katerih so sončni kolektorji postavljeni nižje od grelnika vode.
Fotovoltaični modul zagotavlja nemoteno delovanje ogrevalnega sistema |
Vakuumski kolektorji s prigrajenim amorfnim solarnim modulom |
Problemi visoke učinkovitosti
Izpad elektrike vedno povzroči zaustavitev sistema v katerega so vgrajeni sodobni ploščati ali zelo učinkoviti vakuumski kolektorji. Temperatura v njih lahko že v 15 minutah po izpadu preseže 200°C in povzroči uparjenje tekočine. Ko se oskrba z električno energijo normalizira in črpalka spet začne delovati, pa zaradi pare v kolektorjih pretok tekočine skoznje ni možen, dokler se ti ne ohladijo in para ne utekočini. To pa lahko pomeni, da zaradi 15 minutnega izpada kolektorski sistem ne bo obratoval ves dan. Če so povezave pravilno izvedene, se napeljave ne bodo poškodovale, pogosti izpadi pa so lahko vzrok nepotrebnih okvar in skrajšanja življenjske dobe sistema. Najpogostejši vzrok težav je lahko še, običajno premajhna, raztezna posoda in avtomatsko odzračevanje, kar povzroči izgubo tekočine iz sistema. Problem je lahko tudi neustrezna protizmrzovalna tekočina, ki povzroči dvig kislosti in s tem korozijo napeljav.
Preprečevanje izpadov elektrike
Na razpolago imamo več rešitev. Lahko uporabimo kar rezervno napajanje za računalniške sisteme (UPS), ali akumulator z razsmernikom in polnilnikom. Slabost obeh je omejen čas delovanja, pregrevanje motorja črpalke (nepravilna oblika napetosti) in menjavanje akumulatorjev na vsakih 5 let. Prednosti pa so enostavna nadgradnja obstoječega sistema in nizka cena, od 70 do 200 €.
Rešitev je lahko tudi 12V sistem napajanja, ki elektriko dobiva neposredno iz fotovoltaičnega kolektorja. Zato morata obtočna črpalka in krmilna enota delovati na nizko napetost. Najpomembnejši del sistema je solarni modul. Običajni kristalni moduli niso najboljša izbira, saj slabše delujejo v oblačnem vremenu. Boljši je tankoslojni amorfni silicijev ali CIGS modul, ki že ob prvih sončnih žarkih zagotovi dovolj energije za nemoteno obratovanje črpalke. Nanj ne sme padati senca delov stavbe ali okoliških objektov, zlasti ne pozimi. Sistemu lahko dodamo še akumulator s polnilnikom in omilimo zahteve glede izbire in namestitve modula. Kolektorski sistem opremljen s solarnim modulom je dražji za 350 do 500 €. Primeren je tudi za počitniške objekte brez priklopa elektrike. Z opisano rešitvijo prihranimo nekaj elektrike, izboljšamo zanesljivost in življenjsko dobo solarnega sistema. S tem je solarni ogrevalni sistem postal avtonomen in popolnoma energetsko neodvisen.