Cene stanovanjskih nepremičnin so bile v 2. četrtletju 2011 povprečno za 0,3 % nižje kot v 1. četrtletju. Pocenile so se predvsem hiše (nove in rabljene), nova stanovanja pa so se znova podražila. Obseg prometa je bil nekoliko manjši.
Cene novih stanovanj znova višje
Cene novozgrajenih stanovanj in družinskih hiš skupaj se v drugem četrtletju 2011 glede na predhodno četrtletje povprečno niso bistveno spremenile, saj so bile višje le za 0,5 %, vendar pa povprečje zakriva razlike med cenami stanovanj in cenami družinskih hiš. Nova stanovanja so se namreč podražila že tretje četrtletje zapored, tokrat za 2,8 %, cene novih hiš pa so se spustile za 7,3 % in tako v celoti izničile rast cen hiš iz prvega četrtletja 2011. Število prodanih novih hiš je že štiri četrtletja skrajno nizko; v drugem četrtletju 2011 jih je bilo le 53, zato so nihanja njihovih indeksov cen velika.
Število prodanih novih stanovanj je bilo v drugem četrtletju 2011 znova nekoliko nižje, a so se cene kljub temu nekoliko zvišale. V primerjavi s povprečnimi cenami iz leta 2009 so bile višje za skoraj 11 %; to je bil največji dvig cen med vsemi vrstami stanovanjskih nepremičnin; na letni ravni pa je bil dvig cen novih stanovanj 9,9-odstoten.
Tudi v tem četrtletju je bilo največ novih stanovanj prodanih v osrednjeslovenski statistični regiji, 55 % (polovica teh stanovanj je bila prodana v mestni občini Ljubljana), 13 % novih stanovanj je bilo prodanih v podravski, 9 % pa v gorenjski statistični regiji.
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin nekoliko nižje, promet še nekoliko upadel
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji so se v prvem četrtletju 2011 glede na predhodno četrtletje znižale za 0,9 %. Najizraziteje so se znižale cene rabljenih družinskih hiš, in sicer za 4,3 %, in tako skoraj v celoti izničile rast cen hiš iz predhodnega, prvega četrtletja 2011.
Cene rabljenih stanovanj so bile višje povprečno za 0,5 %; zunaj Ljubljane se niso spremenile, v Ljubljani pa so se nekoliko zvišale (za 1,0 %). Obseg prometa z rabljenimi stanovanji je upadel drugo četrtletje zapored, predvsem zaradi zmanjšanja števila transakcij zunaj Ljubljane; v Ljubljani pa se je nekoliko povečal.
Na letni ravni so se cene rabljenim stanovanjskim nepremičninam zvišale za 1,4 %, novogradnjam pa za 5,6 %; rabljene stanovanjske nepremičnine so se torej podražile precej manj kot nove. Glede na cene iz drugega četrtletja 2010 so se v enem letu najbolj povišale cene rabljenih stanovanj v Ljubljani (za 5,5 %), cene rabljenih družinskih hiš in cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane pa so bile enake kot pred enim letom.
Tabela 1: Indeksi cen in število transakcij stanovanjskih nepremičnin po vrstah stanovanjskih nepremičnin, Slovenija1), 2. četrtletje 2011
1) Regionalna členitev je možna samo tam, kjer se pojavlja zadostno število transakcij. 2) Mestna občina Ljubljana Vir: SURS |
Grafikon 1: Četrtletne stopnje rasti cen stanovanjskih nepremičnin, Slovenija, 1.četrtletje 2007 – 2.četrtletje 2011
Dostop do podatkov
Podrobnejši podatki in časovne serije so dostopni na SI-STAT podatkovnem portalu, ki vam omogoča enostaven način pregledovanja in izpisovanja podatkov v različne formate. Registrirani uporabniki imajo možnost shranjevanja tabel za kasnejši pregled in možnost naročanja na samodejno obveščanje o posodobitvah podatkov.