Boljša notranja klima, boljša zmogljivost
Pametna investicija
Prostor v vsaki hali je izredno dragocen, zato ni zanemarljivo koliko tega namenimo ogrevalnemu sistemu.
Ker je Uponor sistem industrijskega talnega ogrevanja integriran v nosilna tla hale, je s tem omogočena popolna arhitekturna svoboda, odpadejo statične omejitve, nanašajoč na strešne konstrukcije zaradi ogrevalnega sistema. Takšen sistem omogoča idealne pogoje za optimalno uporabo notranjega prostora v hali. Ogrevane površine hal namreč vključujejo tudi cevovode, kanale in ventilatorje, ti pa morajo biti redno čiščeni in vzdrževani. Uponorjev sistem industrijskega talnega ogrevanja uspešno rešuje ta problem, saj ne zahteva vzdrževanja in omogoča občutno znižanje stroškov delovanja, ter hitro povrnitev investicije.
Ugodnejša notranja klima
Prijetna temperatura na delovnem mestu motivira delavce. Predpisi s področja zdravja in varnosti pri delu predpisujejo, da zaposleni ne smejo biti izpostavljeni neprimernim temperaturam, ki so rezultat ogrevalnega sistema. Neprimerno pomeni, da so velike temperaturne razlike med področjem nog in področjem glave. Temperatura tal igra pomembno vlogo pri vzpostavljanju primernih pogojev, skupaj s temperaturo zraka v prostoru. V zvezi s tem je potrebno zagotoviti zadostno zaščito pred odvajanjem toplote, kar pomeni, da je potrebno držati temperaturo tal pri vsaj 18°C. Sistem Uponor lahko pokrije velike površine, toplota pa se prenaša preko blagega sevanja, brez kroženja prahu.
Deset dobrih razlogov za izbiro Uponorjevega sistema industrijskega talnega ogrevanja:
• Hitra povrnitev investicije
• Popolna arhitekturna svoboda
• Optimalna uporaba proizvodnih površin
• Enakomeren temperaturni profil
• Majhna hitrost zraka
• Brez kroženja prahu
• Stimulativno delovno okolje
• Brez stroškov vzdrževanja
• Preizkušena tehnologija
• Obsežna politika odgovornosti
Brez vpliva na statiko
Konstrukcija in sestava industrijskih tal je odvisna od učinkov statičnih in dinamičnih obremenitev (kolesne obremenitve vozil, statične obremenitve regalov ali strojev). Preden statik opredeli ustrezno talno konstrukcijo, je potrebno upoštevati mehanske in kemične vplive na talno površino.Velika prednost Uponorjevega industrijskega talnega ogrevanja je ta, da le-ta ne vpliva na statični izračun, kar daje rešitvi univerzalno uporabnost.
Zamrežen polietilen s čvrsto in homogeno strukturo
Kompaktna konstrukcija cevi izpolnjuje najvišje zahteve
Eden bistvenih faktorjev, ki vplivajo na zanesljivost talnega ogrevanja v industrijskih okoljih je pravi material za cevi. Zelo robustne in vzdržljive Uponor cevi so se sposobne spopasti z grobim okoljem talne konstrukcije. PE-Xa cevi, izdelane iz zamreženega polietilena (zamreženje s peroksidom po postopku Engel) so se v praksi izkazale kot vrhunski material. Cevi se pritrjujejo v nosilno armaturo s pomočjo posebnih držal, kabelskih vezic ali žičnih spon. Položaj cevi znotraj talne konstrukcije je odvisen od vrste in namembnosti tal.
Pritrjevanje cevi na nosilno armaturo
Pritrjevanje cevi na nosilno armaturo
Hitro in enostavno pritrjevanje cevi na armaturno mrežo
Poseben montažni kavelj za dvig mreže s cevjo na ustrezno višino
Dobiček od nizke temperature ogrevanja
Druga značilnost Uponorjevega industrijskega talnega ogrevanja je stroškovna učinkovitost in nizka poraba energije. Ker sistem deluje na nizki temperaturi, so toplotne izgube pri viru in distribuciji toplote, minimalne. Prav tako se celotna talna površina spremeni v ogrevalno površino. Z uporabo obstoječe toplotne energije, npr. iz proizvodnih procesov, pa lahko dodatno znižamo stroške energije – v najboljših primerih celo na nič. Z uporabo Uponor industrijskega talnega ogrevanja se postavijo temelji za stroškovno bolj učinkovit proizvodni proces, mnoge prednosti pa vam prihranijo denar in postavijo pred konkurenco.
Področja uporabe
Sistem spada med nizko-temperaturne sisteme distribucije toplote za ogrevanje industrijskih prostorov, od delavnic, proizvodnih hal z lahkimi in težkimi stroji, do skladišč. Sistem je integriran neposredno v betonsko talno ploščo. Prav tako je možno uporabiti standardno armaturno jekleno mrežo betonske konstrukcije, kot podporno strukturo za ogrevalne cevi. Toplota se lahko dobavlja od običajnega toplovodnega ogrevalnega sistema, ki je namenjen za dotičen objekt.
| Prikaz dilatacije. 1 Zaključni sloj 2 Beton 3 Dilatacija 4 Zaščitna cev 5 Uponor PE-Xa cev 6 Ločilni/drseči sloj 7 Vodotesni sloj 8 Slepi sloj |
Prikaz lomilne fuge. 1 Zaključni sloj 2 Tesnilna masa 3 Penasta guma 4 Beton 5 Uponor PE-Xa cev 6 Ločilni/drseči sloj 7 Vodotesni sloj 8 Slepi sloj 9 Fina razpoka 10 Lomilna fuga |
Nosilnost
Obremenitve z vozili in transportom ne vplivajo na tovrstno talno ogrevanje, saj le-ta ne omejuje maksimalne dovoljene obremenitev vozil, kot je to na primer pri izolaciji. Uponor industrijsko talno ogrevanje se lahko vključi v vse vrste betonskih konstrukcij, vključno z armiranim betonom, prednapetim betonom, vakuumskim betonom, valjanim kompaktnim betonom,… Osnovni kriteriji za izbiro vrste konstrukcije so zahteve, ki določajo vrsto uporabe, ki jo bodo tla izpostavljena. Pri tem je potrebno upoštevati točkovno obremenitev regalov/polic in dinamično obremenitev viličarja.
Vzdrževalni objekt težkih vozil Hack, Windhagen, Nemčija. Opremljen z Uponor industrijskim talnim ogrevanjem
Izolacija industrijske talne konstrukcije
Toplotno izolacijo industrijskih objektov je potrebno izračunati v skladu z veljavnimi standardi za energijsko učinkovitost (ISO 13790, ISO 1789 in ISO 13370 “Toplotne lastnosti objektov – prenos toplote skozi tla”). Če je gladina talne/podzemne vode manj kot 2 m pod betonsko podlago, je potrebno uporabo toplotne izolacije obravnavati v skladu z zahtevami.
Ker so ogrevalne cevi obdane z betonom, silnice tečejo okoli cevi, kot da bi bili mostovi
Pomembni parametri
Pri načrtovanju industrijskega talnega ogrevanja je potrebno upoštevati vgradne zahteve – priprava podlage in nosilnega sloja, ter podložnega in hidro-izolacijskega sloja. Ker se pri industrijskem talnem ogrevanju ogreva velika talna površina, mora statik določiti dilatacijska polja. Dilatacije so spoji, ki omogočajo gibanje betona vsled temperaturnih razlik. Te zagotavljajo stalno ločevanje betonskih plošč na razdalji približno 20 mm in so napolnjene z mehkim materialom (npr. penjena pena ali vlaknena plošča). Dilatacije so pritrjene na izbranem mestu še preden se vlije beton. Sistem talnega ogrevanja nima vpliva na načrtovanje dilatacij. Priključne cevi, ki prečkajo dilatacije, morajo biti zaščitene pred morebitnimi mehanskimi obremenitvami v območju okoli dilatacije z uporabo Uponorjeve zaščitne cevi v dolžini 1 m.
Poleg dilatacij, pa obstajajo tudi t.i. lomilne fuge. Lomilne fuge se zarežejo v betonsko ploščo po tem, ko je le-ta formirana in služijo kot vnaprej določene točke lomljenja (razpok). Te zareze so približno 3-4 mm široke in globoke približno 25-30% debeline betonske plošče. Namerne razpoke, ki se pojavijo pod rezom, imajo določeno število nazobčanj (neenakomerna razpokanost), te pa omogočajo prečnim silam, da se prenesejo iz ene betonske plošče na drugo betonsko ploščo. Lomilne fuge so lahko tudi t.i. “zaprte” vrste. Izdelane so tako, da se zarezo, ki je globoka približno 25 mm, napolni s posebno tesnilno maso in delno tudi s penasto gumo.
Zaključek
Uponor nudi tehnično pomoč pri načrtovanju in izračunu industrijskega talnega ogrevanja. Osnovne tehnične informacije lahko dobite v družbi ki je uradni zastopnik podjetja Uponor v Sloveniji.
Kontaktirajte ponudnika
"*" indicates required fields