Z letom 2015 je pridobitev energetske izkaznice zakonsko obvezna

 

POZOR: Od 1.1.2015 smete oglaševati oddajo ali prodajo nepremičnin le z navedbo energetske učinkovitosti stavbe. Energetska izkaznica stavbe je obvezna pri prodaji stavbe ali njenega posameznega dela in pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več. S 1.1.2015 se je iztekel prehodni rok in inšpektorji bodo v primeru oglaševanja prodaje ali oddaje nepremičnine v najem brez navedbe energijskih kazalnikov pričeli izrekati kazni.

 

Gradbeni inštitut Slovenije predstavlja koristi energetske izkaznice

 

Energetska izkaznica je namenjena kupcu oziroma najemniku nepremičnine. Podatki na izkaznici mu povedo, v kakšnem energetskem stanju je stavba (energetska učinkovitost stavbe), ki jo kupuje oziroma najema (kakšna je raba energije in katere so predvidene izboljšave za boljšo energijsko učinkovitost stavbe). Tako energetska izkaznica ščiti kupca na način, da ta ne bi kupoval stavbe brez ustreznih informacij o njenem energetskem stanju. S primerjavo različnih stavb in podatkov iz njihovih energetskih izkaznic lahko kupec ugotovi, katera stavba porabi več energije in katera stavba bo v prihodnosti potrebovala večje posege za energijsko prenovo (nova fasada, okna, zamenjava kurilne naprave ipd.) Energetska izkaznica je javna listina s podatki o energetski učinkovitosti stavbe in s priporočili za povečanje energetske učinkovitosti.

 

Energetska izkaznica je obvezna pri prodaji stavbe ali njenega posameznega dela in pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več. Obvezna je za prodajalca in najemodajalca. 

 

 

POZOR: 1.1.2015 smete oglaševati oddajo nepremičnin le z navedbo energijske učinkovitosti stavbe

Pri oglaševanju stavbe ali stanovanja po novem potrebujemo energetsko izkaznico. Zakon namreč zahteva, da mora pri prodaji in oddaji stavbe ali njenega posameznega dela v najem lastnik zagotoviti, da se pri oglaševanju navedejo energijski kazalniki energetske učinkovitosti stavbe ali njenega posameznega dela iz energetske izkaznice. S 1.1.2015 se je iztekel prehodni rok in inšpektorji bodo v primeru oglaševanja prodaje ali oddaje nepremičnine v najem brez navedbe energijskih kazalnikov pričeli izrekati kazni.

 

 

Kaj določa energetski zakon?

Energetski zakon določa, da mora prodajalec najkasneje pred sklenitvijo kupoprodajne pogodbe bodočemu kupcu predložiti energetsko izkaznico. Obveznost je pri nas predpisal novi Energetski zakon EZ-1, sprejet februarja 2014, leto kasneje, to je od 24. februarja 2015, pa bodo inšpektorji kršiteljem lahko pričeli izrekati tudi kazni.

 

Kdo mora pridobiti energetsko izkaznico? Samo prodajalec ali najemodajalec stavbe?

 Investitorji v fazi pridobivanja uporabnega dovoljenja, lastniki in upravljavci javnih stavb ter predvsem vsi lastniki obstoječih objektov, ki so predmet prodaje ali oddaje v najem, morajo biti pozorni na to, da se sedaj v celoti izvajajo določila Energetskega zakona glede energetskih izkaznic stavbe. Energetsko izkaznico lahko izdelujejo neodvisni strokovnjaki (z licenco) na zahtevo stranke. Energetsko izkaznico lahko izdajajo le pooblaščene pravne osebe – izdajatelji, ki jim pooblastilo za izdajo energetske izkaznice stavbe podeli pristojni minister po izvedenem javnem natečaju. Uvedba obvezne energetske izkaznice stavbe predstavlja zadnji korak prenosa prenovljene Direktive EU o energetski učinkovitosti stavb (2010/31/EU).

Energetska izkaznica stavbe je obvezna pri prodaji stavbe ali njenega posameznega dela in pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več. Namesto izkaznice za posamezni del se lahko predloži izkaznica za celotno stavbo. Mogoče je pridobiti tudi izkaznico za celotno stavbo, s čimer se izognemo izkaznicam za posamezne dele. Za isto stavbo ali njen del je veljavna le  zadnja v register vpisana energetska izkaznica. Izkaznice za posamezni del v večstanovanjski stavbi ni mogoče izdati, če  je v veljavi že izdana energetska izkaznica za celotno stavbo.

 

DAJ V OKVIR:

Energetska izkaznica obstoječih stavb mora vsebovati:

  • kazalnike energijske učinkovitosti stavbe,
  • referenčne vrednosti iz zakonodaje,
  • letne emisije CO2 zaradi delovanja stavbe in
  • priporočila za ukrepe za povečanje energijske učinkovitosti.
  • Energetska izkaznica ima dvojno korist

    Listina je namenjena kupcem in bodočim najemnikom stavb, da bi ti lahko pri svojih odločitvah upoštevali tudi energijske lastnosti stavbe. Priporočila za izboljšanje energijske učinkovitosti stavb, ki jih vsebuje energetska izkaznica, so tudi spodbuda za izvedbo najpomembnejših ukrepov. Za uporabnike izkaznic je pomembno tudi, da Energetski zakon (EZ-1), tako kot to narekuje prenovljena Direktiva EU o energetski učinkovitosti stavb (2010/31/EU), daje po eni strani velik poudarek vzpostavitvi celovitega sistema kontrole kakovosti pri izdajanju energetskih izkaznic, po drugi strani pa zahteva tudi sankcije za nespoštovanje določil o energetskih izkaznicah.

     

     

    Kdaj energetska izkaznica ni potrebna?

    Iz obveznosti energetske izkaznice je izvzeta tudi oddaja stavbe ali njenega dela v najem za obdobje, krajše od enega leta, prodaja v primeru izkazane javne koristi za razlastitev, prodaja v postopku izvršbe ali v stečajnem postopku in prodaja ali oddaja nepremičnine, ki je v last Republike Slovenije ali lokalne skupnosti prešla na podlagi sklepa o dedovanju. Zahteve glede energetske izkaznice se ne nanašajo na stavbe, ki so varovane v skladu s predpisi o varstvu kulturne dediščine (op.: po tolmačenju ministrstva izjema velja le za stavbno dediščino), stavbe za obredne namene ali verske dejavnosti, industrijske stavbe in skladišča, nestanovanjske kmetijske stavbe, če se te ne ogrevajo, na enostavne in nezahtevne objekte ter - samostojne stavbe s celotno uporabno tlorisno površino, manjšo od 50 m2.

     

     

    Merjenje porabe energije javnih zgradb

    Tudi pri energetski izkaznici so javne stavbe zgled drugim. Zato zakon zahteva, da mora v stavbah s celotno uporabno tlorisno površino nad 250 m², ki so v lasti ali uporabi javnega sektorja, upravljavec stavbe veljavno energetsko izkaznico namestiti na vidno mesto. S 4. julijem 2013 smo v Sloveniji tudi v praksi vzpostavili vse formalne pogoje za izdelovanje in izdajanje energetskih izkaznic za novogradnje in obstoječe stavbe.

     

     

    Vir:energetskaizkaznica/podrobnosti o izkaznici, Gradbeni inštitut ZRMK

     

     

     

    IZKORISTI UGODNO PONUDBO

    Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

    Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

    Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

    V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

    Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

    Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

    baner naročilo revije sept23
     
    ponudniki toplotnih

    S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

    fotovoltaicne-elektrarne
    Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
    ogrevanje
    Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
    pasivna-hisa
    Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
    Gradnja in obnove
    DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
    Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.