Vsebina portala

Energijska nalepka za avto

energijska_nalepka

Solarne tehnologije

Prijava


Porabo je možno odčitavati mesečno ali letno
Finance
Prispeval Administrator   
Petek, 20 Maj 2011 13:19
Načini odčitavanja so različni, vsi pa spodbujajo racionalno rabo energije

Glede na rok za obvezno merjenje porabe toplote, ki ga je določila država Slovenija (oktober 2011), je povpraševanje po vgradnji delilnikov toplote zelo naraslo. Delilnik stroškov ogrevanja je naprava, ki jo vgradimo na radiator in ki spremlja porabo toplote na posameznem ogrevalu.

Naprava služi za določitev deleža porabe posameznega stanovanja v večstanovanjskem objektu. Robert Bizjak iz podjetja Enerkon je razložil, da se uporabljata dve vrsti teh naprav.


Dva načina merjenja


Prvi so toplotni števci - to so merilne naprave za merjenje porabe toplotne energije, sestavljeni iz računske enote, para temperaturnih tipal in merilnika pretoka. Toplotni števec meri toplotno energijo v kilovatnih oziroma megavatnih urah in je običajno vgrajen v povratni cevovod ogrevalne zanke stanovanja. Meri pretok vroče vode ter temperaturno razliko med dovodnim in povratnim cevovodom. Iz teh dveh veličin izračunava in prikazuje porabo energije, ki je podlaga za delitev stroškov ogrevanja.

Druga vrsta so elektronski delilniki stroškov ogrevanja. To so merilne naprave, ki se namestijo na radiatorje v stanovanjih večstanovanjskih objektov neodvisno od tipa radiatorja (rebrasti, ploščati, lestev). Merijo oddano toploto radiatorja in podatek shranijo, na podlagi tega pa se določi delež porabe v objektu. Na voljo so enotipalni in dvotipalni delilniki stroškov ogrevanja, oba tipa naprav pa prikažeta in shranita različne vrednosti, bodisi vsoto porabe na ključni datum, trenutno vrednost porabe ali druge vrednosti.


Števec od 230 evrov, delilnik od 20 evrov


Cena toplotnega števca z vgradnjo znaša od okvirno 230 evrov (brez DDV) na stanovanje, odvisno od tipa izbranega števca in potrebne predelave napeljave. Cena delilnika stroškov ogrevanja z vgradnjo pa znaša od 20 evrov (brez DDV) na radiator, odvisno od tipa izbranega delilnika.

Pred vgradnjo se podpiše sporazum o vgradnji delilnikov ter morebitnem odčitavanju in delitvi stroškov ogrevanja. Nato stanovalci prejmejo obvestilo o času montaže delilnikov.


Prednosti in "slabosti"


Kot je dejal Bizjak, je prednost vgradnje delilnikov v stanovanja predvsem v tem, da začnejo prebivalci racionalneje porabljati energijo za ogrevanje, tako se lahko skupna poraba energije v objektu zmanjša za približno 20 do 30 odstotkov. Ukrep torej stanovalce spodbudi k racionalnejši rabi energije....







Celoten članek:http://www.finance.si/312082/Porabo-je-mo%BEno-od%E8itavati-mese%E8no-ali-letnoAAA



 

Novice iz medijev

Zadnjih 5 novic:
* Bogati arabski šejki navdušeni zagovor...
* MKO: Za težave z odpadki so krive obči...
* Preklopi na sonce
* Solarna energija: obnovljiva, do okolja ...
* Kako do denarja za energetsko učinkovit...
CELOTEN SEZNAM NOVIC

nagradna_anketa

Zanimivosti o gradnji

Green Building nagrade 2012

Slika
Evropska komisija že več let promovira predelavo ali gradnjo stavb, ki imajo nato mnogo nižjo porabo energije.

Preberite več ...
Zmagovalec Večnamenski objekt AB Pesnica

Slika
Podjetje Menerga je na 14. Dnevih energetikov s projektom Večnamenski objekt AB Pesnica zmagalo v kategoriji za...

Preberite več ...

Aktualna Ponudba - Kotli, Kamini

Gorilnik na pelete Fenix - enostaven prehod na ogrevanje z lesnimi peleti

Slika
Z naraščajočimi cenami kurilnega olja in ostalih naftnih derivatov, se veliko gospodinjstev po Sloveniji sooča...

Preberite več ...
Kombinirani Toplovodni kotel

Slika
Kombinirani Toplovodni kotel proizvajalca Eurotherm je namenjen zgorevanju trdih kuriv, lahko pa nanj vgradimo tudi...

Preberite več ...
WVterm biomasni kotli

Slika
WVterm proizvaja toplovodne kotle že od leta 1973, ko so začeli s proizvodnjo kotlov znamke Stadler. Izjemne...

Preberite več ...
Herz Firestar

Slika
Herz Firestar je kotel na polena, ki deluje z uplinjanjem lesa. Kotel je potrebno naložiti le enkrat na dan, v...

Preberite več ...
Kaminska peč LOKATERM za energetsko varčne hiše

Slika
Moderna kaminska peč, okrogle oblike z velikim panoramskim steklom poudarja osebni stil posameznika. Možnost vrtenja...

Preberite več ...