Obnovljivi viri – širša družbena korist

Avtor: Jožica Ekart

Osrednji program posveta OBNOVLJIVI VIRI ŠIRŠA DRUŽBENA KORIST, v organizaciji revije VARČUJEM Z ENERGIJO, je namenjen pospeševanju učinkovite rabe sonca, vetra, biomase, hidro energije, ter bioplina v Sloveniji. Kakšna bo dejansko prihodnost zelenih tehn

 

Osrednji program posveta OBNOVLJIVI VIRI ŠIRŠA DRUŽBENA KORIST, v organizaciji revije VARČUJEM Z ENERGIJO, je namenjen pospeševanju učinkovite rabe sonca, vetra, biomase, hidro energije, ter bioplina v Sloveniji. Kakšna bo dejansko prihodnost zelenih tehnologij v Sloveniji? Koliko smo enotni pri snovanju projektov, ki bodo za družbo trajno koristni in ne bodo imeli negativnih posledic na okolje? Kam bodo v naslednjih 10 letih dejansko usmerjene glavne energetske investicije na nivoju države in zasebnih investitorjev? Bomo deležni dovolj finančnih podpor? Ali capljamo za drugimi razvitimi državami v EU zaradi naloženih evropskih direktiv? Ali bomo sami sposobni sprejemati politiko, ki nas bo s pomočjo URE in OVE gospodarsko okrepila?

 

zelene tehnologije

 

 

ŽELIMO ZELENO PRIHODNOST SLOVENIJE               

21. maja vabimo vse zainteresirane državljane na sejem ENERGETIKE v Celje, kjer boste z udeležbo izkazali podporo ciljem revije, ki si 8. leto prizadeva razširiti zavest, da je prihodnost Slovenije v zelenih tehnologijah. Zeleni preboj je  koristen vsem državljanom in zadeva vsak člen. Prave odločitve na nivoju politike na področju rabe energije so pravica vseh nas. Prav nobena druga gospodarska panoga nima tako velikih potencialov razvoja in koristi za prav vsak člen v državi, kot je raba energije. Vemo, da razvoj obnovljivih virov neposredno vpiva na ceno električne energije, investicije pa z rabo sonca, vetra, biomase, hidroenergije in bioplina, pa kratko in dolgoročno prinašajo mnogo pozitivnih učinkov.

 

PROGRAM POSVETA:

Obnovljivi viri omogočajo energetsko neodvisnost posameznikom, regijam in Sloveniji

dejan savic

Dejan Savić, zastopnik za energetsko politiko Greenpeace v Sloveniji;

Rusko-ukrajinska kriza nas ponovno opominja na problem energetske odvisnost Slovenije, ki ostaja velika, dokler se zanašamo na izkoriščanje fosilnih goriv. Za razliko od fosilnih virov, pa lahko sonce pretvarjamo v elektriko na vsaki strehi. Sloveniji vsako leto odpihne ogromne količine okolju prijazne vetrne energije. Slovenija sodi med države, bogate z gozdovi, ki nudijo velike količine biomase. Hkrati imamo veliko vodotokov, ki omogočajo proizvodnjo hidro energije. S preusmeritvijo energetike iz fosilnih virov na obnovljive vire energije, lahko povečamo energetsko neodvisnost naših hiš, regij in celotne države.

 

Evropska energetska politika – nenehno iskanje ravnovesja

romana jordan

dr. Romana JORDAN, poslanka v Evropskem parlamentu;

Dr. Romana Jordan bo spregovorila o razvoju in vlogi energetike za evropsko povezovanje ter o  stanju energetike v EU. Glavnina dogajanj skupne evropske energetske politike je že nekaj let namenjena oblikovanju notranjega trga elektrike in plina ter zmanjšanju ogljičnega odtisa v energetiki.  Predstavljeno bo uresničevanje zastavljenih ciljev, vloga obnovljivih virov energije ter težave oz. izzivi evropske energetike. Poslanka bo spregovorila tudi o strateških ciljih okoljsko-energetskih politik EU do leta 2030 in 2050 ter instrumentih za doseganje teh ciljev.”

 

Ali fotovoltaika v Sloveniji res nima prihodnosti?

robert otorepec

Robert Otorepec, predsednik ZSFI – Združenja slovenske fotovoltaične industrije;

Fotovoltaika je edini obnovljivi vir energije v Sloveniji, ki ima res velik potencial v srednje in dolgoročnem obdobju. Splošno razširjena predstava, da je fotovoltaika daleč najdražji OVE, že vsaj tri leta ne drži več, danes pa je že med najcenejšimi obnovljivimi viri energije. Zakonodaja ne more enako obravnavati gradnjo tehnologij obnovljivih virov energije velikih par kW, ki so namenjeni pretežno lastni rabi in velikih naprav na OVE (od nekaj 100 kW pa do nekaj MW), ki so skoraj izključno namenjeni prodaji električne energije v omrežje.

 

Problematika trga z lesnimi gorivi

nike krajnc

Dr. Nike Krajnc,  Gozdarski inštitut Slovenije; vodja oddelka za gozdno tehniko in ekonomiko;

Proizvodnja lesnih goriv v Sloveniji, raba lesnih goriv ter zunanja trgovina,  problematika zagotavljanja kakovosti, gibanje cen v Sloveniji in sosednjih državah.

 

Prihodnost skoraj nič energijskih stavb

bojan znidarsic

Bojan Žnidaršič, Energetski svetovalec ENSVET;

Skoraj nič energijske stavbe so le deloma rezultat tehnologije in denarja, pretežno pa znanja implementacije energetskih potencialov parcele. OPN (občinski prostorski načrt) je šibek člen za gradnjo SNEZ. Naravne danosti parcele omogočajo trajne energetske koristi ob majhni investiciji, ter nizkih stroških obratovanja in vzdrževanja.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE