Določeni poslanci so prepričani, da bo novi omrežninski akt padel
Medtem ko nekateri akt nasprotujejo zaradi visokih stroškov za omrežnino in enakih meril za vse, Vrtovec poudarja slabo javno podporo in vpliv na poslovni model podjetja Gen-I kot ključne dejavnike.
Premier Golob je po Vrtovčevih besedah na težave v zvezi z omrežnino začel odgovarjati šele po letu in pol razprav in opozoril ter mesec in pol po začetku veljavnosti novega sistema omrežnine.
Opozorila na nepravilnosti v postopku
Vrtovec je prepričan, da je akt za omrežnino, ki je v pristojnosti Agencije za energijo, usklajen z vlado. “Brez vednosti predsednika vlade in ministra ta stvar na Agenciji za energijo ni bila sprejeta,” je dejal. Namignil je tudi na povezavo s poslancem Svobode Tomažem Lahom, ki vodi odbor za infrastrukturo in je bil prej zaposlen na Agenciji za energijo.
Motivacija za uvajanje aktov za omrežnino
Kot ključni cilj akta za omrežnino je Vrtovec navedel solarizacijo Slovenije. Vendar je poslanec mnenja, da so slabi rezultati anket javnega mnenja, ki vladi kažejo nizko podporo, vlado prisilili v drugačno stališče. Vrtovec opozarja tudi, da novi sistem omrežnine škoduje poslovanju podjetja Gen-I.
Poslanec NSi Jernej Vrtovec je razkril razloge za pričakovano razveljavitev akta za omrežnino, ki že nekaj časa vzbuja odzive v politiki. Foto: facebook.com/JVrtovec
Pričakovana razveljavitev omrežnine
Vrtovec napoveduje razveljavitev novega sistema omrežnine. Medtem ko je področje v pristojnosti Agencije za energijo, meni, da ima vlada na voljo določene vzvode za vpliv na to odločitev, brez regulacije cen električne energije. Za regulacijo cen ni potrebe, saj bi s tem vlada pokrivala razlike iz proračuna, kar bi po njegovih besedah pomenilo “smešenje”.
Dodatna seja odbora Državnega zbora
Odbor DZ je na pobudo NSi o omrežnini že razpravljal 18. oktobra. Po sestanku v torek se je koalicija dogovorila, da bo vlada o tej temi razpravljala na seji danes, v četrtek. Vrtovec je napovedal, da bodo v NSi zahtevali tudi dodatno sejo odbora DZ za obravnavo problematike o novi omrežnini.
Enotna merila za omrežnino – ovira za gospodarstvo
Vrtovec je ob tem kritiziral enaka merila za obračun omrežnine, ki veljajo tako za gospodinjstva kot za podjetja. “Ne moreš imeti istih vatlov za gospodinjstvo in za proizvodno podjetje ali železarsko industrijo, ki porabi okrog 45 odstotkov celotne proizvodnje električne energije v Sloveniji,” je dejal.
Vir: zurnal24.si