S projektom Term poskušajo strokovnjaki uporabiti alge za shranjevanje odpadnih plinov, nato pa iz njih pridobivati biodizel
Znanstveniki so morda le našli zdravilno rastlino, s katero bi lahko vsaj malo pomagali močno onesnaženemu okolju na našem planetu. Škodljivi toplogredni plin ogljikov dioksid nameravajo
shranjevati v alge, ki omenjeni plin potrebujejo za rast. Alge, ki bi jih na ta način hranili, bi nato lahko uporabili kot dragoceno biomaso, iz katere bi pridobivali gorivo.
Znanstveniki si po vsem svetu prizadevajo, da bi rastline uporabili za odstranjevanje ogljikovega dioksida iz ozračja. Alge so za takšne projekte zelo zanimive. Za pridobivanje biomase prekašajo celo najbolj rodovitne poljske rastline. Ogljikov dioksid nujno potrebujejo za rast, zlasti imajo rade dimne pline. Ti namreč vsebujejo tudi žveplove in dušikove spojine, zato alge še hitreje napredujejo v rasti.
A tudi pri algah, tako kot pri vseh alternativnih virih energije, obstaja osnovni problem, ki kulture alg zdaj še vedno omejuje na tržne niše in jih ni mogoče na veliko gospodarno gojiti. Donose je mogoče meriti v kilogramih, saj je tehnologija, ki je zdaj na voljo, predraga. Zato se strokovnjaki ukvarjajo z vprašanjem, kako je mogoče znižati stroške.
Biodizel iz alg
Nemški strokovnjaki si na to vprašanje poskušajo odgovoriti s projektom, ki so ga poimenovali Term. Alge so začeli gojiti tam, kjer že tako ali tako nastaja ogljikov dioksid – pri termoelektrarnah. Tako naj bi se zmanjšala količina tega plina v odpadnih plinih, pridelava biomase iz alg pa povečala za dva- do trikrat. Nemški dobavitelj energije Eon je v Hamburgu začel gojiti alge na površini, ki meri hektar. Podjetje ima tam podzemni plinohram in majhno plinsko elektrarno. Stroški poskusne vzgoje alg znašajo 2,2 milijona evrov.
Postopek je na prvi pogled preprost – z odpadnimi plini iz elektrarne hranijo alge. Alge plavajo v zaprtem vodnem krogu v reaktorjih, v katere so speljali odpadni plin. Reaktorji so podobni solarnim modulom in jih je mogoče na podoben način namestiti. Vode ne prečrpavajo s črpalkami, tudi za mešalnike vode ne uporabljajo električne energije. Vodo mešajo in jo ohranjajo v gibanju premikajoči se plinski mehurčki. Iz tako vzgojenih alg naj bi nato pridobivati biodizel.