Prvotno načrtovana uvedba novega sistema obračuna električne energije je bila nekajkrat prestavljena. Prvotni novi obračun je bil predviden v mesecu marcu, nato je bil prestavljen v mesec julij, sedaj naj bi stopil v veljavo 1. oktobra, odlog pa naj bi bil posledica neuspelih prilagoditev informacijskih sistemov pri nekaterih dobaviteljih električne energije, kar bi lahko povzročilo nepravilnosti pri izdajanju računov. Odločitev je bila sprejeta na podlagi priporočil Agencije za energijo.
V nadaljevanju prispevka najdete primerjavo stroškov kako bo obračunska moč po novem vplivala na stroške na položnici. V prvem primeru izračuna smo upoštevali gospodinjstvo, ki ne ogreva s toplotno črpalko, drugo gospodinjstvo ogreva s toplotno črpalko in ima električni avtomobil.
Sprememba načina obračunavanja električne energije, ki nas čaka v oktobru, bo imela neenake finančne posledice za različne skupine odjemalcev.
Nov način obračunavanja elektrike in višji stroški za zeleno energijo
Dejstvo je, da se bo v jeseni obračun elektrike za vse odjemalce spremenil, vendar bo sprememba, ki naj bi spodbudila učinkovitejšo rabo, imela občutno bolj negativen vpliv na uporabnike, ki so z visokimi vzpodbudami države investirali v trajnostne rešitve ogrevanja, samooskrbo z energijo in zeleno mobilnost. Z drugimi besedami bo rentabilnost naprav, ki prispevajo k čistejši – zeleni proizvodnji elektrike, kot so toplotna črpalka, sončna elektrarna in električni avtomobil, na slabšem.
Do sedaj smo za uporabo električnega omrežja plačevali fiksen znesek za obračunsko moč, ne glede na to, kako intenzivno smo uporabljali omrežje v določenem obdobju. Po novem sistemu bomo v časovnih obdobjih, ko je omrežje najbolj obremenjeno, plačevali več.
Prav tako bomo po novih časovnih blokih in s tem različnih tarifah plačevali omrežnino za porabljeno električno energijo. Ta se je do sedaj plačevala po enotni tarifi (ET) ali po visoki dnevni in mali nočni tarifi (VT, MT). Nov sistem obračunavanja po časovnih blokih je precej zapleten in težko razumljiv. Več o novem načinu obračunavanja omrežnine lahko preberete TUKAJ!
Sprememba načina obračunavanja električne energije bo imela neenake finančne posledice za različne skupine odjemalcev. Poglejmo si podrobneje, katere skupine bodo bolj prizadete, katere manj in zakaj.
Odjemalci z veliko porabo
Najbolj bodo povišanje občutili v gospodinjstvih, ki so že do sedaj trošili veliko električne energije. Gospodinjstva z več hladilniki, velikimi zamrzovalnimi omarami, savnami, bodo občutila dodatne stroške pri obračunski moči in omrežnini.
Podobno velja za gospodinjstva, kjer ogrevajo z električnimi pečmi, IR-paneli ali sanitarno vodo ogrevajo z zastarelimi bojlerji. Po navadi so to gospodinjstva, ki si ne morejo privoščiti novejših, energetsko učinkovitih naprav, kaj šele sončne elektrarne, ki bi jim zmanjšala porabo. V to skupino spada tudi starejša populacija, ki težje sprejema spremembe, se ne zna hitro prilagajati, posledično bo prepuščena v nemilost dobavitelja elektrike, ki jim bo poslal novi obračun.
Lastniki toplotnih črpalk, električnih avtomobilov
Povišanje stroškov bodo občutili tudi tisti, ki so v zadnjih letih na pobudo države svoje prihranke investirali v čistejše tehnologije. Država, ki je na ta način sicer prihranila ogromno denarja zaradi uspešno zmanjšanih izpustov toplogrednih plinov, sedaj z dodatnimi stroški za omrežnino kaznuje in investitorje, ki so masovno tlakovali pot v zeleni prehod, in jih izigrava s stroški, ki jim pri načrtovanju investicij niso bili poznani.
Najlažje je pobirati denar in plasirati nove dajatve. Sredstva, ki smo jih kolektivno prihranili na račun ozaveščenih investitorjev, bi morali preusmeriti v investicije v omrežje. Ker pa vemo, da se to ne bo zgodilo, so na mestu vprašanja, najprej kam bo šel prihranjen denar od neplačanih penalov in kako to, da ni mogoče prilagoditi politike in delati dobro hkrati za ljudi in državo.
Podobno kot za lastnike toplotnih črpalk, velja za lastnike električnih avtomobilov. Zakaj? Vzrok je v tem, da bo v zimskem obdobju potrebno ogrevati in polniti avtomobile tudi čez dan. V časovnem bloku, ki v zimskem obdobju traja kar 11 ur (od 7:00 – 14:00 in od 16:00 – 20:00), je vlada določila tarifo, ki je kar 275-krat višja od nočne tarife (1. blok 3,61324 EUR/kW – 4. blok 0,01316 EUR/kW). Dosedanja enotna tarifa je bila 0,77417 EUR/kW.
Idealiziranje, da naj se električni avtomobili polnijo le v nočnih urah, je pri današnjem tempu življenja nesmiselno. Dejstvo je, da bodo višji stroški zmanjšali donosnost investicij v okolju prijazne naprave in s tem zmanjšali zanimanje zanje. In potem bomo čez leta ponovno godrnjali zaradi povišanih izpustov toplogrednih plinov.
Lastniki sončnih elektrarn, ki hkrati ogrevajo s toplotno črpalko
Lastniki sončnih elektrarn, ki jim objekte ogreva toplotna črpalka in so vključeni v sistem samooskrbe z električno energijo z letnim neto obračunom (net-metering), bodo prav tako, kot vsi ostali, občutili spremembo obračunavanja obračunske moči in tudi omrežnine.
Morda bo zaradi lastne porabe električne energije dogovorjena obračunska moč lahko nekoliko nižja v primerjavi s tistimi, ki sončne elektrarne nimajo.
Tisti, ki so vključeni v letni obračun, bodo sicer na boljšem pri obračunu omrežnine za porabljeno električno energijo. Pri njih velja, da se na koncu leta poračuna razlika med proizvedeno in porabljeno energijo. Če bodo proizvedli več kot porabijo, ne bodo plačali nič, v primeru, da bodo potrošili več elektrike kot je bodo proizvedli, bodo plačali razliko.
Novi lastniki sončnih elektrarn, ki niso v vključeni v letni obračun
Lastniki novih sončnih elektrarn bodo za obračunsko moč plačevali podobno kot ostali odjemalci. Vendar pa lahko zaradi lastne proizvodnje elektrike dosežejo nekoliko nižjo dogovorjeno obračunsko moč, še posebej v primeru, če imajo nameščen še hranilnik električne energije.
Pomembna razlika pa bo pri plačilu omrežnine za porabljeno električno energijo.
Za razliko od lastnikov elektrarn, ki so v starejšem sistemu, bodo novi lastniki plačevali omrežnino za vso porabljeno električno energijo iz omrežja. Več kot bodo lastne proizvedene električne energije porabili sami, manjši bo strošek tudi za omrežnino.
Obračun omrežnine po starem (zeleno) in novem sistemu (modro). V prvem primeru – levo smo upoštevali gospodinjstvo, kjer ne ogreva s toplotno črpalko. Njihova obračunska moč je bila do sedaj 7 kW.
V drugem primeru – desno smo upoštevali gospodinjstvo, ki ogreva s toplotno črpalko in ima električni avtomobil. Njihova obračunska moč je bila do sedaj 10 kW.
Elektrooperater je za potrebe novega obračuna v obeh primerih predlagal primerljive dogovorjene obračunske moči po časovnih blokih.
Kaj storiti? Kako zmanjšati stroške za elektriko?
- Spremljanje porabe: S portalom MojElektro lahko kadarkoli preverite, kako porabljate elektriko in kdaj dosežete največjo porabo. Odkrijte, katere naprave povzročajo največje stroške in jih poskusite uporabljati, ko je elektrika cenejša. Ne pozabite, nočni odjem elektrike je še vedno najugodnejši!
- Optimizacija porabe: S prilagoditvijo urnika porabe, kot je npr. pranje in sušenje perila ponoči, kuhanje v času nižje tarife, odklopom zastarelih hladilnih naprav in podobno lahko zmanjšamo stroške.
- Investicija v sisteme za shranjevanje energije: Baterije omogočajo shranjevanje elektrike, proizvedene s sončnimi elektrarnami, za uporabo v obdobjih, ko je cena električne energije višja.
- Uporaba pametnih naprav: Pametni števci in termostat lahko pomagajo pri optimizaciji porabe elektrike.
- Udeležba v programih za upravljanje povpraševanja: Nekateri ponudniki elektrike omogočajo programe za odjemalce, da aktivno sodelujejo pri upravljanju porabe in s tem prihranijo denar.
Novi način obračunavanja električne energije bo torej prinesel spremembe za vse odjemalce, vendar bo končna cena elektrike nekatere skupine prizadela bolj kot druge. Odjemalci, če bodo želeli prihraniti, bodo morali prilagoditi navade in investirati v dodatne tehnologije.