Po dolgih mesecih opozarjanj, da bo novi sistem zaračunavanja omrežnin povzročil zmedo in dodatne stroške za uporabnike, je koalicija pod pritiskom javnosti popustila in bo na današnji seji odločala za odlog njegove uvedbe.
Vlada bo na današnji seji obravnavala tudi nov način obračunavanja omrežnine
Nov način obračunavanja omrežnine, ki je začel veljati s 1. oktobrom, je med javnostjo povzročil veliko vprašanj. Na Agenciji za energijo sicer poudarjajo, da bo omrežnina po novi metodologiji omogočila pravičnejšo porazdelitev stroškov in celo nekoliko nižje letne izdatke za gospodinjstva. A kljub tem trditvam ostaja nezaupanje v reformo visoko.
Koalicijske stranke so se zato odločile za sklic nujne seje Odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor na to temo, vlada pa bo o tej tematiki razpravljala tudi na seji. Po navedbah vlade je cilj usklajeno delovanje z državnim zborom, še posebej, kadar gre za neodvisno delovanje agencij, kot je Agencija za energijo, ki mora pri svojih odločitvah ohraniti samostojnost.
Hkrati pa je, zaradi tehnološkega napredka in novih metod, smiselno preveriti, ali trenutna metodologija še ustreza potrebam današnjega časa ter zagotavlja pravičnost. Kot poudarjajo na vladi, morajo končne cene elektrike ostati razumljive, pravične in poštene za vse uporabnike.
GZS: Izračun omrežnine mora biti prilagojen posebnostim slovenskega gospodarstva
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) opozarjajo, da naj bi nov sistem obračunavanja omrežnine povečal stroške električne energije za nekatere dele gospodarstva tudi za trikrat, kar bi lahko ogrozilo konkurenčnost slovenskih podjetij, zlasti tistih, ki se zaradi narave dela ne morejo prilagajati.
Prvi izračuni omrežnine po novem sistemu kažejo, da bi se stroški lahko povečali za dva- do štirikrat. Zato GZS poziva vlado, naj nov sistem prilagodi specifikam slovenskega gospodarstva in ciljem omrežninske reforme, pri tem pa upošteva stroškovni kriterij, s čimer bi omilili negativne vplive novega sistema omrežnin na gospodarstvo.
“Na GZS z zaskrbljenostjo spremljamo poročila podjetij o povečanju stroškov omrežnine, kar vodi v višje stroške električne energije na podlagi prvih prejetih računov po uveljavitvi novega sistema. Že od začetka leta opozarjamo, da reforma ne upošteva specifičnosti slovenskega gospodarskega in energetskega konteksta ter da ni zasnovana na ekonomskih analizah in oceni njenih makroekonomskih vplivov,” je dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. Dodala je, da “nov sistem obračunavanja omrežnine bistveno poslabšuje konkurenčnost podjetij v Sloveniji glede cen energije.” Vesna Nahtigal zato upa, da bo vlada pri obravnavi cen električne energije posebno pozornost namenila tudi negativnim posledicam novega sistema za podjetja in ne le za gospodinjstva.
GZS tako poziva k nujnim spremembam na področju novega sistema obračunavanja omrežnine, saj industrija, ki deluje 24 ur dnevno vse dni v tednu, nima možnosti prilagajanja, kar ji močno zvišuje stroške poslovanja. Prilagajanje otežuje tudi za storitvene dejavnosti, kot sta trgovina in gostinstvo.
“Potrebne so spremembe, ki bodo omogočile večjo fleksibilnost obračunavanja omrežnine predvsem za gospodarske subjekte, kar bo podjetjem omogočilo lažje prilagajanje energetski porabi,” je poudarila Vesna Nahtigal.
Povzetek je pripravljen na podlagi članka, objavljenega na www.nas-stik.si, avtorja Brane Janjič