Dobra novica za podjetja: cena elektrike v Leipzigu bi lahko še padla

Avtor: Primož Cirman

Dobra novica za podjetja: cena elektrike v Leipzigu bi lahko še padla Cena električne energije na borzi v Leipzigu, ki je referenčna za njeno ceno tudi v Sloveniji, bi lahko v prihodnjih mesecih še padla, je včeraj napovedal član uprave družbe Gen-I za prodajo Dejan Paravan. Morebitni padec cen bi pomenil dobro novico za podjetja, ki še niso sklenila pogodb o dobavi električne energije za prihodnje leto, in tudi za državne elektrodistribucije, ki bodo letne količine električne energije zakupile pri Holdingu slovenske elektrarne (HSE) in Gen Energiji.

Cena električne energije  na borzi  v Leipzigu, ki je referenčna  za njeno ceno tudi v Sloveniji, bi lahko v prihodnjih mesecih še padla, je včeraj napovedal član uprave družbe Gen-I za prodajo Dejan Paravan. Morebitni padec cen bi pomenil dobro novico za podjetja, ki še niso sklenila pogodb o dobavi električne energije za prihodnje leto, in tudi za državne elektrodistribucije, ki bodo  letne količine električne energije zakupile pri Holdingu slovenske elektrarne (HSE) in Gen Energiji.

 

Medtem ko je bilo treba še včeraj v Leipzigu za megavatno uro električne energije v pasu z dobavo v prihodnjem letu odšteti skoraj 50 evrov, je Paravan ocenil, da bi lahko cena kratkoročno še padla  na raven okrog 46 evrov na megavatno uro. »Čeprav je indeks novih naročil v EU v zadnjih mesecih rasel, je več znamenj, da gospodarstvo ne bo okrevalo tako hitro. Tudi zato je verjetneje, da bo cena vsaj na kratek rok drsela navzdol. Poleg tega imata velik vpliv na ceno električne energije v Nemčiji in Avstriji tudi cena plina, ki naj bi zaradi presežkov na tamkajšnjem trgu v prihodnjih mesecih padla,  in količina kuponov za emisije ogljikovega dioksida, ki jih je po oceni strokovnjakov na voljo preveč,« je na srečanju uprave Gen-I z lastniki malih hidroelektrarn in drugimi kvalificiranimi proizvajalci električne energije pojasnil Paravan.

 

Ob tem je poudaril, da bodo na enaki ravni v prihodnjem letu ostale tudi cene prenosnih zmogljivosti na avstrijsko-slovenski meji. »Po napovedih bo treba prihodnji mesec za uvoz megavatne ure električne energije v Slovenijo  odšteti 0,55 evra. Še leta 2008 se je ta cena vrtela okrog 18 evrov,« je dodal Paravan.

Bi lahko torej slovensko elektrogospodarstvo ob napovedih, da bo električna energija v Nemčiji cenejša, v Italiji pa naj bi zaradi relativno stabilne cene nafte najmanj ostala na enaki ravni, ponovno izkoristilo svoj geografski položaj za ustvarjanje rekordnih dobičkov z izvažanjem električne energije v Italijo? »Zelo težko. Pri izvozu električne energije v Italijo daleč največ zaslužita oba sistemska operaterja, saj je cena prenosa (okrog 18 evrov, op.p.) skoraj enaka razliki v ceni med Nemčijo in Italijo,« odgovarja izvršni direktor trženja v HSE Tomaž Štokelj. Paravan pa je opozoril, da »je na dolgi rok v Leipzigu več potenciala za rast cen kot za padec«.

»Trenutne cene na dnevnih trgih so odraz pričakovanj o tem, kaj se bo dogajalo v naslednjem letu. Ključno vprašanje je, kaj se bo zgodilo z emisijskimi kuponi po letu 2012. Če se  bodo ti lahko prenesli v naslednje regulativno obdobje, bi lahko cena padla. Glede gibanja cene v Leipzigu se lahko v prihodnjih mesecih pogovarjamo o intervalih do pet evrov navzgor ali navzdol od trenutne cene. Če gospodarske rasti v EU ne bo, bodo cene padale,« dodaja Štokelj…


Celoten članek: http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/1042390984

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE