Peking – Kitajska je prehitela ZDA in je trenutno največji porabnik energije na svetu, poroča Mednarodna agencija za energijo (IEA). Peking ima zdaj največji vpliv na globalni energetski trg, na določanje cen in kako bo energija rabljena.
Čeprav so ZDA minulo desetletje bile tista država, ki porabi največ energije na leto, je zdaj to mesto prevzela Kitajska in to hitreje kot so pričakovali. ZDA pa so še vedno država, ki porabi največ energije na najmanj učinkovit način.
Fatih Birol, ekonomist pri IEA je povedal: „Leta 2000 so ZDA porabile dvakrat več energije kot Kitajska, zdaj pa Kitajska porabi več kot ZDA. Poudaril je, da so ZDA od leta 2005 izboljšale učinkovitost porabe energije za 2,5 odstotka na leto, Kitajska pa za 1,7 odstotka.
Kitajska je lani porabila 2252 milijonov ton energije iz virov nafte, premoga, jedrske energije, zemeljskega plina in električne energije v hidroelektrarnah. Prav tako finančna kriza ni tako močno prizadela gospodarsko rast Kitajske kot je v ZDA.
Pri IEA pravijo, da bo rast Kitajske imela velik vpliv na svetovno gospodarstvo ter na obseg in način rabe energije, na proizvodnjo različnih vrst avtomobilov in različnih elektrarn, ki bodo zgrajene v prihodnosti. „To pomeni, da bo Kitajska določala vzorce, kako se bo energija uporabljala tudi izven svojih meja. Imela bo vse večji vpliv,“ je še dejal Birol.
Čeprav je IEA lani ocenila, da je raba energije na Kitajskem na normalni ravni, pa je Zahod vse bolj zaskrbljen zaradi agresivne politike Pekinga, ki išče nafto v Kazahstanu in Sudanu ter vse večjih emisij ogljika v ozračje.