Varčne sijalke ne sodijo med mešane odpadke

Samo v prvih šestih mesecih letošnjega leta je bilo ločeno zbranih 80 odstotkov več odpadnih sijalk kot v enakem obdobju laniLjubljana – Na začetku meseca so države članice EU začele iz prodaje postopoma umikati navadne žarnice z močjo 100 vatov, do leta 2012 pa naj bi navadne žarnice z žarilno nitko nadomestile varčne sijalke. Medtem ko prinaša ukrep prednosti, kot je denimo zmanjšanje porabe električne energije, imajo lahko nepravilno odvržene sijalke zaradi vsebnosti živega srebra škodljive okoljske posledice. (Foto: Zeos) Živo srebro ne sme na deponijo odpadkov"Pot …

Samo v prvih šestih mesecih letošnjega leta je bilo ločeno zbranih 80 odstotkov več odpadnih sijalk kot v enakem obdobju lani

Ljubljana – Na začetku meseca so države članice EU začele iz prodaje postopoma umikati navadne žarnice z močjo 100 vatov, do leta 2012 pa naj bi navadne žarnice z žarilno nitko nadomestile varčne sijalke. Medtem ko prinaša ukrep prednosti, kot je denimo zmanjšanje porabe električne energije, imajo lahko nepravilno odvržene sijalke zaradi vsebnosti živega srebra škodljive okoljske posledice.

(Foto: Zeos)

Živo srebro ne sme na deponijo odpadkov

"Potrošniki so se navadili, da baterij ne mečejo več v smeti, pri ravnanju z varčnimi sijalkami pa takšne ozaveščenosti še ni," je opozoril Borut Pernat iz podjetja Zeos za ravnanje z električno in elektronsko opremo. Predvidevamo lahko, da bodo sedem milijonov navadnih žarnic, ki se letno prodajo na slovenskem trgu, zamenjale sijalke, zaradi česar se bo količina odpadnih sijal z leti močno povečala. Samo v prvih šestih mesecih letošnjega leta so denimo zbrali 80 odstotkov več odpadnih sijalk kot v enakem obdobju lani.

Varčne sijalke vsebujejo živo srebro, zato sodijo med nevarne odpadke in jih je potrebno odlagati v posebnih zabojnikih. "Za samo zdravje posameznika naj ne bi bile škodljive, saj so količine živega srebra v varčni sijalki do šeststokrat manjše kot v domačem termometru," je pojasnil Pernat, a opozoril, da je, kar se tiče okolja, drugače, saj bi bile velike količine izrabljenih sijalk na deponijah škodljive.

Sijalke ne sodijo med mešane gospodinjske odpadke, ampak jih je potrebno zbirati ločeno. "To pomeni, da morajo vse trgovine, ki prodajajo opremo za razsvetljavo, ob nakupu nove sijalke od potrošnika prevzeti staro," je opozoril Pernat in dodal, da podjetje Zeos nato od trgovin zbrane sijalke prevzame in jih pošlje v Nemčijo na recikliranje, saj je mogoče reciklirati kar 95 odstotkov sijalk. "Večje trgovine smo že opremili z zbiralniki za izrabljene sijalke, počasi pa bomo pokrili celo Slovenijo," je dodal Pernat.

Premalo zbrane odpadne električne in elektronske opreme

Poleg sijalk, ki jih bodo potrošniki v večjem številu odlagali čez približno šest let (toliko je namreč njihova povprečna življenjska doba), bo vedno bolj pomembno tudi ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo (OEEO).

Predpisane količine zbranih odsluženih gospodinjskih naprav, računalnikov, prenosnih telefonov in drugih elektronskih izdelkov se na ravni Evropske unije iz leta v leto višajo, "pri nas pa predpisanih ciljev ne izpolnjujemo", je opozoril Matej Hribar iz podjetja za organizacijo zbiranja in predelave odpadnih surovin Interseroh. Na področju ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo bi morala Slovenija denimo zbrati 4 kg na prebivalca, trenutno pa vsa podjetja za ravnanje z odpadki (Zeos, Interseroh in Slopak) skupaj zberejo le 2,66 kg, je še dejal Hribar.

Prihranek

Zaradi zamenjave navadnih žarnic z varčnimi naj bi se poraba električne energije v Sloveniji zmanjšala za 350 gigavatnih ur na leto. Toliko električne energije letno proizvede celotna veriga savskih elektrarn oziroma ljubljanska termoelektrarna.


Vir: http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042298375

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE