Izolacija kleti

Z izolacijo kleti zagotovimo temperaturno stabilnost v prostoru, preprečimo rosenje na hladni notranji površini stene in zaščitimo hidroizolacijo.

Zunanja kletna stena kot tudi vsi ostali elementi stavb, ki so v stiku z vlažno zemljo ali celo pod nivojem podtalnice, se gradijo vodotesno, kar pa za prijetno bivalno ugodje ne zadostuje. Hidroizolacijski sloj ogrevanih in neogrevanih kletnih prostorov za ugodje bivanja obdamo s slojem toplotne izolacije iz ekstrudiranega polistirena (XPS), ki ustreza zahtevam vgradnje pod nivojem terena.

 izolacija kleti

Izolacija kleti – primer

Zakaj je potreban izolacija kleti? Zakaj toplotno zaščititi stene v zemlji?

Z izolacijo kleti zagotovimo temperaturno stabilnost v prostoru, preprečimo rosenje na hladni notranji površini stene, zaščitimo hidroizolacijo pred mehanskimi poškodbami in pred temperaturnimi vplivi ter s tem podaljšamo njeno trajnost.

Energijski ščit stene pod nivojem terena predstavljajo toplotno izolacijske plošče, ki imajo ustrezne tehnične karakteristike za to namembnost. 

Izolacijske plošče so površinsko gladke z deklarirano tlačno trdnostjo, okrog 300 kPa (tlačna trdnost plošč ob 10-odstotni deformaciji je več kot 30 ton/m2) ter minimalnim vpijanjem tako vlage pod vplivom difuzije kot pri potopitvi. Robovi plošč so stopničasto oblikovani (L-rob), da preprečijo linijske toplotne mostove (povečan prehod toplote) na mestih medsebojnega stika.

Stopničasto izvedeni robovi plošč tudi preprečijo zasipnemu materialu dostop do hidroizolacije in s tem hidroizolacijo posledično obvarujejo pred poškodbami.

 

Postopek nameščanja toplotne izolacije kleti

Plošče se nameščajo na ravno in čisto hidroizolirano površino tesno drugo poleg druge, z vrstičnim zamikom. S toplotno izolacijskimi ploščami se pazljivo obloži celotna površine zasute stene, vključno z bočnimi stranmi temelja.

Neogrevane podzemne konstrukcije, kot so svetlobni jaški, terase, hladne sosednje stavbe in druge posamezne konstrukcije, morajo biti od ogrevanega dela objekta oddvojene oz. izolirane, da na teh delih preprečimo povečan prehod toplote in ostale nezaželene posledice tovrstnih toplotnih mostov.

izolacija kleti svetlobni jasek

Nevpojna toplotno izolacijska plošča se na hidroizolacijsko podlago namesti s pomočjo lepilnih blazinic iz butilne gume ali pa se uporabi ustrezna lepilna pena. Toplotno izolacijske plošče, ki bodo nameščene pod nivojem podtalnice, je potrebno lepiti po celotni površini.

 izolacija kleti namestitev

Debelina toplotne izolacije

Minimalna debelina toplotne izolacije sten ogrevanih kletnih prostorov se določi po pravilniku (okoli 12 cm), medtem ko se pri nizkoenergijskih stavbah, še posebej pa pri pasivni hiši, debelina podzemne izolacije precej poveča. Za nizkoenergijske objekte, kjer je potrebna debelina izolacije več kot 20 cm, se izolacija sme polagati dvoslojno. Medsebojno lepljenje plošč se izvede po celotni površini ali v pasovih po vertikalni smeri za nemoten odvod morebitne vode.

Zasute stene neogrevanih prostorov se zaščiti z minimalno debelino izolacije, ki služi kot mehanska zaščita hidroizolaciji in hkrati minimalna toplotna zaščita, s katero preprečimo rosenje in nastanek plesni na stenah kletnih prostorov.

izolacija kleti izvedba

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izolaciji kleti

Za željeno toplotno učinkovitost kletnih sten moramo posebno pozornost posvetiti medsebojnemu stiku plošč, da ne omogočimo povečanega prehoda toplote na spojih, izvedbi na prehodu med izolacijo kletne stene in fasadnega cokla, izvedbi na prehodu med izolacijo temeljev objekta in kletne stene. Prav tako je potrebno biti pozoren na izvedbo izolaciji vogalov in kotov, detajle toplotne izolacije instalacijskih prebojev in neogrevanih jaškov ter spoje ogrevanega in neogrevanega dela objekta.

V zemlji, kjer je prisotna vlaga in občasno tudi voda, hidroizolacija in nevpojni toplotno izolacijski stiropor delujeta povezano; objekt mora biti proti vdoru vode zaščiten s hidroizolacijo, le-ta pa mora biti mehansko zaščitena s trdno in trajno učinkovito toplotno izolacijo. S kombinacijo hidroizolacijskega in nevpojnega toplotno izolacijskega sloja, tako hidroizolacija kot konstrukcija ohranjata trajnost, zaščitenemu elementu pa je dodatno zagotovljena toplotna stabilnost.

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE