Intervju: Svetloba ponuja najem sistema razsvetljave

Avtor: Petra Šubic

Intervju: Svetloba ponuja najem sistema razsvetljave Širijo se na nove trge in pričakujejo, da bodo ponovili lansko 40-odstotno rast prihodkov

Širijo se na nove trge in pričakujejo, da bodo ponovili lansko 40-odstotno rast prihodkov

S pametnimi in varčnimi sistemi industrijske razsvetljave, ki prihranijo od 50 do 80 odstotkov elektrike, je logaška Svetloba letos zmagala na izboru Financ Najpodjetniška ekoideja 2011. O njihovih načrtih govorita lastnik Alex Hine


Vrtačnik in direktor Aljoša Huber.


Boste letos ponovili lansko 40-odstotno rast prihodkov?

Huber: Upamo, da bo še večja. Konec leta pričakujemo okoli 850 tisoč evrov prihodkov in 26 tisoč evrov dobička.

Vrtačnik: Razlog je v tem, da novembra in decembra dobimo večino lani kar 80 odstotkov vseh plačil za projekte, ki jih izvajamo med letom.

 

Vam rastejo naročila domačih podjetij?

Huber: Da. Njihove naložbe spodbuja razpis UREE1, s katerim ministrstvo za gospodarstvo zdaj sofinancira ukrepe podjetij za učinkovitejšo rabo elektrike v gospodarstvu za obdobje 20112013. Naložbe spodbujamo tudi sami s poslovnim modelom ničte investicije (zero investment). S tem podjetjem omogočimo, da sisteme razsvetljave odplačujejo na obroke, ki znašajo toliko, kolikor elektrike prihranijo z inteligentnim sistemom razsvetljave.

Vrtačnik: Letos smo podjetjem začeli ponujati tudi najem sistemov razsvetljave (rent-a-light) za deset let, po tem času pa sistem preide v uporabnikovo last. Prva so se za najem sistema odločila tri podjetja, s katerimi se za sofinanciranje te naložbe potegujemo na septembrskem odpiranju vlog že omenjenega razpisa UREE1. Strankam tako ponujamo projekt energetskega upravljanja razsvetljave na ključ.

 

Kakšen je odziv podjetij na to, da lahko najamejo vašo razsvetljavo?

Huber: Všeč jim je, da z najemom nimajo neposredne naložbe, poleg tega pa jim energetsko upravljanje prinaša takojšen donos.

Vrtačnik: Najem razsvetljave je novost v Sloveniji. Tukajšnja podjetja so vajena kupiti sistem razsvetljave, ne pa ga dolgoročno najeti in ga po koncu odplačilne dobe dobiti v last, ob tem pa še ustvarjati donos. Za najem sistema razsvetljave namreč že v prvih letih plačujejo manj, kot prihranijo pri porabi elektrike. Nam pa najem pomeni stalen vir prihodkov za deset let in omogoča stabilnejše poslovanje. Najem razsvetljave tako za podjetje ni dodaten strošek, temveč pomeni postopen prehod v lastništvo varčnega sistema razsvetljave, ki prinaša dodaten dohodek.

 

Katerim podjetjem ponujate najem razsvetljave?

Vrtačnik: Preverimo boniteto podjetij in vse druge dostopne podatke o poslovanju, načrtih, lastnikih Podjetja, po pridobitvi ključnih podatkov za pripravo projekta in ponudbe, tudi obiščemo. O podjetjih zberemo čim več informacij in se zelo previdno odločamo, komu ponudimo možnost najema. Ker gre za projekte visoke vrednosti, ki znašajo od 50 tisoč do 150 tisoč evrov in več, za zavarovanje in zmanjšanje našega tveganja od podjetja zahtevamo bianko menice.

 

V koliko podjetjih že imajo vašo razsvetljavo?

Vrtačnik: Več kot 50 večjih sistemov inteligentne razsvetljave smo v treh letih vgradili v proizvodna podjetja v Sloveniji in tujini…


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE