Cene surove nafte bodo rasle, s tem pa tudi cene vseh drugih energentov, pravijo poznavalci; opozarjajo na neizkoriščenost biomase
Tisti, ki vas greje kurilno olje, pa še niste napolnili svojih hranilnikov, storite to čim hitreje,« svetuje Djani Brečevič, direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji . Cena kurilnega olja se bo namreč v prihodnjih mesecih strmo vzpenjala. Še bolje pa je, da poskrbite za energetsko sanacijo stavbe in zamenjate energent.
»Cene surove nafte, ki so odločilne, bodo gotovo naraščale,« je prepričan Brečevič. Z nekajmesečnim zamikom bodo rasle tudi cene zemeljskega plina, elektrike, premoga in vseh drugih energentov, napoveduje. Pričakujemo lahko občutno zvišanje cene kurilnega olja, saj država z davčno politiko ne bo spodbujala njegove rabe. »Cilj je namreč, da se do leta 2020 cena ekstra lahkega kurilnega olja izenači s ceno dizelskega goriva,« opozarja Brečevič.
Več kot polovica Slovencev se še vedno greje na les in kurilno olje, pravi Aleš Šaver iz Eco Consultinga . Sledijo daljinsko ogrevanje, zemeljski plin in utekočinjen naftni plin. »V drugih državah so energenti uporabljeni različno, odvisno predvsem od cenovne politike države. Tako v Italiji, na Madžarskem, v Grčiji in na Danskem kurilnega olja za ogrevanje skoraj ne uporabljajo, saj so trošarine enake kot pri dizelskem gorivu.« dodaja Šaver.
Cene najvišje na začetku ogrevalne sezone
»Cene energentov so ponavadi najvišje na začetku kurilne sezone, najnižje pa na koncu, pred poletjem, vendar pa naraščajo, še zlasti pri fosilnih gorivih,« ugotavlja Anton Juršnik, energetski svetovalec. Opozarja, da je primerjava cen posameznih energentov le prva usmeritev pri izbiri ogrevalnega sistema in da je treba v praksi vsak primer analizirati posebej, za kar svetuje brezplačen obisk ene izmed energetskih pisarn po Sloveniji.
V neizolirani stavbi je vsak energent drag
»Še bolj kot izbira energenta je pomembno, v kakšni stavbi bo ta uporabljen,« opozarja drugi energetski svetovalec Bojan Žnidaršič. Ogrevanje z elektriko je tako lahko smiselno v pasivni ali nizkoenergijski hiši, nasprotno pa je v neizolirani stavbi vsak energent drag, saj se ga porabi veliko, pravi….