S sodobnimi programskimi orodji različni projektanti sodelujejo pri načrtovanju energijsko učinkovitih stavb
Ljudje s svojo prisotnostjo na planetu Zemlja vedno bolj vplivamo na okolje, v katerem živimo. S povečano porabo energije in izpusti ogljikovega dioksida v ozračje smo povzročili kar precej škode, in ker nam narava na različne načine počasi že vrača udarec, se vedno bolj zavedamo, da bo treba v našem vedenju nekaj spremeniti.
V Evropi je s potrebami zgradb povezane več kot 40 odstotkov proizvedene energije, del je gre za proizvodnjo gradbenega materiala, transport in gradnjo, preostala energija pa za obratovanje stavbe. Z energijsko učinkovito gradnjo lahko vplivamo na zmanjšanje porabe energije za ogrevanje in hlajenje, z izbiro ekoloških materialov pa tudi na porabo energije za gradnjo stavbe.
Danes poznamo več različnih tipov okolju bolj prijaznih hiš, ki so dobro toplotno izolirane, težijo k zmanjšanju porabe energije za ogrevanje in izkoriščajo obnovljive vire energije. Taka stavba je izziv za projektante, saj optimalen rezultat zahteva sodelovanje različnih strokovnjakov in posebna znanja. V pomoč pri projektiranju energijsko učinkovitih stavb je sodobna programska oprema.
Tehnologija BIM, denimo, omogoča učinkovito sodelovanje med projektanti, informacijski model je baza vseh podatkov o stavbi in služi tudi kot podlaga za izračune. Programski paket Allplan podjetja Nemetschek poleg osnovnih modulov vsebuje tudi dodatna orodja za izračune osončenja, toplotne prehodnosti konstrukcij, porabe energije v stavbi in uporabo obnovljivih virov energije.
Projektiranje se začne z izbiro lokacije in postavitve
S pravilno orientacijo hiše lahko velik del energije pridobimo iz dobitkov sončnega obsevanja. Teh je največ na južnih površinah, nekaj manj na vzhodnih in zahodnih, upoštevati pa moramo tudi sence objektov v okolici. Pri zasnovi zgradbe je treba paziti, saj lahko pozimi zaželeni sončni žarki poleti povzročijo pregrevanje prostorov, zato je pomembno pravilno senčenje steklenih površin…