Energetska kriza se je v zadnjem času še poglobila zaradi splošnega položaja in zviševanja cen energentov, pa tudi zaradi posledic izpada japonskih nuklearnih elektrarn in moratorija nemških ter pred kratkim še švicarskih jedrskih elektrarn. Vse to vpliva na nenormalen dvig cen elektrike na borzah in s tem tudi na cene pri nas.
Od 1. julija veljajo za Elektro Ljubljana nove cene električne energije. Tarifni sistem se ni spremenil, prav tako so nespremenjene vse preostale postavke računa. Tudi časi pri dvotarifnem sistemu so ostali nespremenjeni. Podraži se samo električna energija za gospodinjske porabnike. Podobne podražitve je mesec prej izvedel Elektro Maribor. Nove cene in odstotki podražitve v Elektru Ljubljana v primerjavi s starimi so razvidne iz tabele 1.
Podražitve so občutnejše v primerjavi z dozdajšnjimi: večja tarifa (VT) in enotna dnevna tarifa (ET) za 19 odstotkov, manjša tarifa (MT) pa celo za 63 odstotkov. Zato ne moremo govoriti o splošnem povprečnem odstotku in določenem zneskovnem zvišanju cene elektrike v gospodinjstvih. Tak izračun je možen le za konkretno gospodinjstvo, za določene podatke, ki so v vsakem gospodinjstvu drugačni. Zato ima vsako gospodinjstvo pri enaki porabi pri dvotarifnem merjenju drugačno končno ceno.
Račun
Račun za električno energijo je namreč po novem sestavljen kar iz devetih postavk, od katerih je samo ena fiksna in je edina enaka za vse. Na višino računa vplivata predvsem raba energije in omrežnina, manj trošarina in prispevek. Drugi del stroškov na računu je odvisen od moči v kilovatih. Razred oziroma faktor učinkovite rabe energije (URE) je zdaj odpravljen in ne vpliva na ceno, stroški dobave oziroma mesečno nadomestilo pa je fiksno. Podrobne cene vsake postavke so v tabeli 2.
Mesečni prispevek za moč dobimo tako, da specifično ceno kilovata množimo z močjo električnega priključka, odvisno od glavnih varovalk. Strošek za uporabo omrežij je razdeljen na: distribucijsko in prenosno omrežje, sistemske storitve, strošek za delovanje Agencije za energijo RS , prednostno dispečiranje (subvencije, zelena energija), strošek za delovanje borze (trgovanje z električno energijo). Vse to je združeno v ceni omrežnine….