Zamenjava števca s pametnim je strošek distributerja

Avtor: Andrej Souvent, Gregor Omahen

Zamenjava števca s pametnim je strošek distributerja Če bi pet let povprečno gospodinjstvo za elektriko vsak mesec plačevalo 0,75 evra več, bi končali vsa dela na področju razvoja napredne infrastrukture za merjenje porabe elektrike in s pametnimi števci opremili vsa gospodinjstva.

Manjkajoča sredstva za napredno merilno infrastrukturo bi lahko zagotovili iz omrežnine; dodatek bi v petih letih znašal 0,27 centa za kilovatno uro.

 

Če bi pet let povprečno gospodinjstvo za elektriko vsak mesec plačevalo 0,75 evra več, bi končali vsa dela na področju razvoja napredne infrastrukture za merjenje porabe elektrike in s pametnimi števci opremili vsa gospodinjstva.

 

Elektrodistribucijska podjetja morajo zagotoviti tehnične možnosti za izpolnitev številnih zahtev, kot so zahteve po varčni in učinkoviti rabi elektrike, večjem deležu energije iz obnovljivih virov in po vključitvi teh virov tudi v distribucijska omrežja. Vse glasnejše so zahteve po vpeljavi novih tehnologij, kot je polnilna infrastruktura za električne avtomobile, zahteve po učinkovitem in preglednem trgu z energijo ter zahteve po infrastrukturi, ki bi omogočala razvoj novih inovativnih storitev in paketov oskrbe za uporabnike omrežij. K vsemu temu nas z raznimi direktivami zavezuje tudi EU.

 

Merjenje porabe elektrike je zastarelo

Eden glavnih sekundarnih sistemov distribucijskega elektroenergetskega sistema je tisti za merjenje porabe elektrike. Z izjemo industrijskih uporabnikov omrežja, ki so vsi vključeni v sistem za daljinsko odčitavanje, se poraba gospodinjstev in drugih odjemalcev na širokem odjemu še vedno meri z indukcijskimi števci, ki za odčitavanje zahtevajo obisk merilnega mesta.

 

Izvajalec merilno mesto obišče navadno enkrat na leto, obračun pa temelji na ocenjeni mesečni porabi in letnem poračunu. Tak postopek nikakor ne zadostuje za izvedbo ukrepov varčne in učinkovite rabe elektrike ter drugih ukrepov, ki so potrebni zaradi zgoraj naštetih zahtev.

 

Potrebujemo napredno merilno infrastrukturo

Sistem za merjenje porabe električne energije je zato treba posodobiti in uvesti napredno merilno infrastrukturo (NMI). Ta omogoča predvsem dovolj pogosto in časovno sinhronizirano merjenje, daljinsko odčitavanje ter podporo naprednim tarifnim sistemom in drugim storitvam. To pomeni, da uporabnike omrežja opremimo s pametnimi števci, ki jih prek IKT-infrastrukture povežemo v sistem. NMI je tudi pomemben del koncepta pametnih omrežij, infrastruktura pa se lahko med drugim uporablja za odčitavanje porabe drugih energentov in vode…


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE