Ali se sončna elektrarna izplača? Preverite izračune!

Oglasno sporočilo

Avtor: Jožica Ekart

V zadnjem času so se zaradi zapletov z omrežnino v javnosti pojavili dvomi glede smiselnosti investicije v sončne elektrarne.

Glavni razlog za to so spremembe v sistemu obračunavanja elektrike in omrežnin ter napačna prepričanja o stroških in donosnosti. A resnica je povsem drugačna: danes se investicija v sončno elektrarno izplača bolj kot kadarkoli prej.

 

Nižji stroški, višji donos

Cene sončnih elektrarn so v zadnjem letu padle tudi do 40 %. Obenem pa so subvencije za sončne elektrarne in baterijske hranilnike za leto 2025 rekordno visoke – celo do 35 % višje kot lani. To pomeni, da danes za praktično enako ceno kot lani ne dobite le sončne elektrarne, ampak celoten sistem s hranilnikom energije. To je pomembna razlika, saj baterijski hranilnik omogoča shranjevanje presežkov energije in njeno uporabo, ko jo najbolj potrebujete.

S pomočjo mariborskega podjetja Enertec d.o.o. vam predstavljamo primerjavo finančnega izračuna investicije v lanskem letu (2024) in letos.

Za primer smo vzeli v zadnjih letih najbolj pogosto inštalirano moč sončne elektrarne, 11 kWp in temu primeren hranilnik električne energije kapacitete 10 kWh.

Primer izračuna – sončna elektrarna 11 kWP + baterijski hranilnik 10 kWh

Cena sistema  v 2024Cena sistema  v 2025
Osnovna cenaCena z odbito subvencijoOsnovna cenaCena z odbito subvencijo
22.200 EUR16.670 EUR16.700 EUR10.020 EUR

Izračun pokaže, da je cena celotnega sistema v letu 2025 za približno 40 odstotkov nižja kot lani. Zaradi višje subvencije, ki v primeru nakupa sončne elektrarne in baterijskega hranilnika znaša 675 EUR/kW inštalirane moči sončne elektrarne, oziroma največ 40 odstotkov priznanih stroškov investicije, lahko na hitro izračunamo, da strošek nakupa baterijskega hranilnika pokrije subvencija.

 

V opisanem primeru investitor pridobi kar 6.680 evrov nepovratnih sredstev (40 % investicije).

 

Sončna elektrarna in baterijski hranilnik - prikaz delovanja sistema po novi uredbi o samooskrbi z električno energijo.

Prikaz delovanja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom po novi uredbi o samooskrbi z električno energijo: čez dan se izkoristi čim več proizvedene električne energije iz sončne elektrarne. Viški se shranjujejo v hranilniku, v primeru pridobitve soglasja za oddajanje v omrežje pa se lahko dodatni viški prodajo na trgu. Čez noč se koristi shranjena energija iz baterijskega hranilnika; če te zmanjka, se elektrika črpa iz omrežja.

 

Hitrejša povrnitev investicije

Zaradi nižjih cen opreme in višjih spodbud se je v mnogih primerih celo skrajšala doba povrnitve investicije. Pred časom je veljalo, da je povračilo investicije v sončno elektrarno v desetih letih odlična naložba. Glede na izkušnje preteklih let je bila odplačilna doba sončnih elektrarn po starem sistemu net-metering med devet in dvanajst let. Življenjska doba sončne elektrarne namreč traja od 25 do 30 let, zato so investitorji lahko računali na petnajst do dvajset letno obdobje samooskrbe z električno energijo.

Po novih izračunih, ki upoštevajo nova dejstva glede cen panelov in baterij, cen elektrike, višine subvencij ter novo uredbo o samooskrbi z električno energijo, je lahko trenutni izračun povračilne dobe celo ugodnejši.

Ta izračun sicer ni več tako enostaven, kot je bil v preteklosti v sistemu net meteringa. Odvisen je lahko od več dejavnikov:

baner soncne elektrarne

Ob upoštevanju zgornjih pogojev se investicija v sistem s sončno elektrarno in baterijski hranilnik lahko povrne v 7 do 10 letih. V primeru nadaljnje rasti cen električne energije v prihodnjih letih pa se bo to obdobje še dodatno skrajšalo.

 

Prikaz odplačilne dobe sončne elektrarne po novem v letu 2025, v primerjavi s prejšnjimi leti.

 

HEMS – pametna energija za vaš dom

Z nadgradnjo sistema, ki usklajuje proizvodnjo, porabo in hrambo električne energije (sistem HEMS), dobimo popolnoma optimiziran sistem, ki prinaša dodatne prihranke in še dodatno skrajša čas povrnitve investicije.

Pametni nadzorni sistem HEMS ne le varuje pred prekoračitvijo konic obračunske moči, ampak tudi optimizira delovanje elektrarne in. Omogoča, da večino proizvedene elektrike porabite takrat, ko jo ustvarite, s tem pa zmanjšate oddajo v omrežje. Prav tako varuje pred prekoračitvami obračunske moči in omogoča prilagajanje porabe glede na časovne bloke  in tarife. Rezultat? Nižji mesečni stroški in večja samooskrba.

 

Sistem HEMS - pametni nadzor delovanja sončne elektrarne in hranilnika električne energije.

Cene elektrike bodo rasle – samooskrba je zaščita

Zaradi rastočega povpraševanja, omejenih virov in stalnih geopolitičnih nestabilnosti bo elektrika v prihodnje vse dražja. S sončno elektrarno in hranilnikom lahko nekoliko zmanjšamo stroške omrežnine, največje prihranke pa dosežemo pri stroških za električno energijo. Na podlagi izkušenj z vgradnjo tovrstnih naprav v tujini in Sloveniji lahko investitorji privarčujejo do 75 % stroškov za električno energijo. S sončno elektrarno in hranilnikom si tako zagotovijo dolgoročno stabilnost stroškov.

 

Aktualne cene elektrike slovenskih ponudnikov lahko preverite v članku Cene elektrike v 2025!

 

Subvencije za sončne elektrarne ne bodo večne

Zavedati se je potrebno, da finančne spodbude, ki so danes na voljo, niso zagotovljene tudi v prihodnje. Slovenija je država s trenutno najbolj ugodnimi subvencijami za samoosrbo z električno energijo. Po novem nepovratna sredstva za sončne elektrarne in hranilnike razpisuje Borzen. Gospodarska in politična gibanja lahko hitro preusmerijo proračunska sredstva drugam. Zato je zdaj pravi trenutek za investicijo.

 

Zakaj ukrepati zdaj?

  • Zato ker je sistem (SE + hranilnik) do 40 % cenejši kot v pretekla leta.
  • Zato ker so subvencije za sončne elektrarne trenutno rekordno visoke.
  • Zato ker so subvencije časovno in finančno omejene.
  • Zato ker bodo cene elektrike v prihodnje  gotovo šle navzgor.
  • Zato ker napredni sistemi HEMS omogočajo še dodatne prihranke.

Samooskrba z elektriko danes ni več le okoljsko odgovorna izbira, ampak tudi ena najbolj pametnih finančnih odločitev za prihodnost.

Enertec d.o.o.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE