Lastna sončna elektrarna že dolgo ni več samo modni trend. Postaja življenjski stil, za katerega se odloča vse več posameznikov. Ideja o samooskrbi namreč postaja vedno bolj privlačna. Da to niso zgolj prazne floskule pa dokazujejo tudi številke – v samo zadnjem letu se je število samooskrbnih naprav povečalo za kar 50 %.

 

Aplikacija Simulator soncna elektrarna tablica

 

Ob koncu leta 2020 je bilo v Sloveniji nameščenih 8.641 naprav za samooskrbo s skupno priključno močjo 103 MW, leto prej pa samo 4.684 s pol manjšo priključno močjo. Poleg dejstva, da so samooskrbne sončne elektrarne prijazne denarnici (stroške električne energije zmanjšajo tudi do 75 %) je potrebno izpostaviti, da so prijazne tudi okolju. Sončne elektrarne namreč ne povzročajo izpustov toplogrednih plinov, z njimi letno prihranimo več sto kiloton CO2, za piko na i, pa smo z lastno sončno elektrarno skoraj neodvisni od distributerjev električne energije ter od nihajočih cen elektrike na trgu. 

 

Kako izkoristiti sonce najbolje kar se da?

Povprečno sončno obsevanje na površinsko enoto v Sloveniji je približno 1.242 kWh/m2*. Da bi čim bolje izkoristili moč sonca je zelo pomembno, da se načrtovanja sončne elektrarne lotite skupaj s strokovnjaki. Naprej je potrebno določiti velikost elektrarne, glede na porabo električne energije in razpoložljive površine, pri katerih je pomembna orientacija, naklon in velikost strehe, ki jo imamo na voljo. Načeloma je za postavitev sončne elektrarne primerna vsaka streha, v teoriji pa je najbolj optimalna tista, ki je orientirana na jug in ima naklon med 30 in 35 stopinjami. Če bi enako veliko sončno elektrarno namestili na streho, ki je obrnjena na vzhod ali zahod, bi njen izkoristek bil za približno 15 % slabši. V primeru, da do odstopanja pride tudi pri naklonu strehe, govorimo o 20 stopinjah navzgor ali navzdol, se učinkovitost sočne elektrarne zmanjša še za okrog 5 %. V praksi se da to enostavno nadomestiti s povečano površino sončnih panelov. Potrebno je vedeti, da na količino proizvedene energije ne vplivata samo usmerjenost in naklon, temveč tudi mikrolokacija objekta. Na izplen lahko vplivajo tudi ovire, ki bi jo lahko senčile – drevesa, visoke stavbe, dimniki, frčade …

 

Soncna elektrarna na novi hisi

Sončna elektrarna s paneli Black edition na novogradnji

baner soncne elektrarne

Zdaj lahko sončno elektrarno načrtujete sami

V obdobju, ko je svet »prizadela« pandemija, smo vsi iskali nove načine, kako nemoteno nadaljevati z delom, se približati ljudem … O tem so razmišljali tudi pri podjetju Enertec, kjer so se v preteklem letu soočali s številnimi izzivi. »Zaradi virusa COVID-19, kar nekaj mesecev nismo imeli možnosti obiska strank in svetovanja na domu. Ko se pogovarjamo o postavitvi naprave, kot je sončna elektrarna, sta ogled in svetovanje izjemno pomembna. A vsaka takšna situacija nas postavi pred nove izzive in prinese nove ideje. Zadnjih nekaj mesecev smo s strokovnjaki aktivno razvijali aplikacijo, s katero lahko stranka praktično sama preveri, ali je njena streha primerna za postavitev sončne elektrarne.«, pravi Igor Kozlar iz podjetja Enertec.

 

Aplikacija Simulator soncna elektrarna

Aplikacija za izračun in simulacijo sončne elektrarne

Aplikacija za izračun in simulacijo sončne elektrarne je bila med uporabniki zelo dobro sprejeta. Njena prednost je, da simulira delovanje sončne elektrarne glede na lokacijo objekta, naklon in usmeritev strehe. Omogočala bo tudi spremljanje delovanja sončne elektrarne in s tem še odzivnejše odpravljanje morebitnih napak v njenem delovanju. S tem bo komunikacija sicer brezstična a kljub temu osebna, saj v podjetju dajejo velik poudarek na poprodajne storitve. Zavedajo se, da je investicija v sončno elektrarna za večino enkratna odločitev, zato je pomembno, da stranko ob tem spremlja strokovna ekipa.


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.


Enertec d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.