Prva plusenergijska hiša Lumar s sončno elektrarno namesto kritine že pred desetletjem
»Še ne dolgo nazaj je bilo iluzorno razmišljati, da bi lahko za ogrevanje hiše porabili 50 evrov letno«, pove Mitja Petkovšek, znani slovenski telovadec, ki spada med tiste idealiste, ki je že pred devetimi leti izgradil plus energijsko hišo.
Mitja v Lumarjevi t.i. prvi certificirani pasivni plusenergijski hiši prebiva že deveto leto. Posebnost Petkovškove hiše je sončna elektrarna na strehi, ki hišo uvršča v razred plusenergijskih hiš, saj proizvede še enkrat več energije, kot je porabi za svoje delovanje. Izjemno energetsko učinkovitost hiše je v letu 2016 znova potrdil nemški inštitut Passivhaus, ki je hišo po novi metodologiji izračuna in razredov uvrstil v razred pluspasivnih hiš. To je potrditev in dokaz, da so v Lumarju že leta 2009 zgradili hišo, ki še danes dosega vrhunske standarde na področju pasivne gradnje. Družina Petkovšek o bivanju v plusenergijski hiši Lumar pravi: »Strošek energije za ogrevanje je zanemarljiv, znaša do 50 evrov na leto. Sončni in notranji dobitki so res neverjetni, zdaj vidimo, da imajo izjemno velik vpliv na energijsko bilanco hiše.
Integrirana sončna elektrarna na hiši Primus-D 137d telovadca proizvede osem tisoč kilovatnih ur, hiša pa porabi pol manj, da bi z njo lahko napajal še manjši električni avto. Za ogrevanje hiše Petkovškovi porabijo 50 EUR letno. |
Lumar – 25 let razvoja, inovacij in inovativnosti
V Lumarju so se usmerili v razvoj energetskih konceptov, ki nudijo izjemno energetsko učinkovitost in visoko bivalno ugodje. Tako so že leta 2007 zgradili prvo pasivno hišo, leta 2009 prvo plus energijsko hišo, leta 2013 pa še prvo aktivno hišo za poskusno bivanje. Da je bilo njihovo razmišljanje že takrat vizionarsko, inovativno in usmerjeno v prihodnost, potrjujejo današnji trendi gradnje. »Večina naših hiš ima porabo pod 15 kWh/m2a, sistem prezračevanja je postal del standardne opreme vsake hiše, hiše pa so ob tem tudi arhitekturno izjemno dovršene,« pove Lukić.
Vse hiše Lumar standardno s prezračevanjem
V Lumarju so že v letu 2017 kot prvi proizvajalec montažnih objektov naredili korak naprej, v ponudbi imajo samo še skoraj nič-energijske hiše (SNEH). V vse hiše Lumar je standardno vgrajen sistem prezračevanja, ki zagotavlja vedno svež zrak, kar je bistvenega pomena za dobro počutje in bivanje. V kombinaciji z Lumarjevo vrhunsko tehnologijo toplotnega ovoja z odlično zrakotesnostjo, kakovostno izvedenimi detajli, izborom stavbnega pohištva in ustreznega sistema ogrevanja in prezračevanja, vse Lumar hiše že danes izpolnjujejo visoke energetske standarde, ki bodo z Evropsko direktivo o energetski učinkovitosti stavb predvidoma vstopili v veljavo šele leta 2020.
Zero emission living – življenje v hiši brez emisij
Pasivne, plusenergijske in aktivne hiše Lumar imajo standardno vgrajen sistem prezračevanja. Vsled tega je Lumar prvi slovenski proizvajalec montažnih objektov, zaradi katerih hiše minimalno obremenjujejo okolje.
»Zero emission living ni zgolj ideja, je obveza in nadaljevanje naših dosedanjih aktivnosti. Zavedamo se namreč, da dom ni več le hiša, v kateri preživljamo čas z družino in prijatelji, ampak postaja stičišče različnih tehnologij v konceptu trajnostnega bivanja,« pojasni Lukić.
V Lumarju napovedujejo, da se bodo še intenzivneje usmerjali v razvoj in implementacijo rešitev za bivanje brez emisij, ter vseh tistih dejavnikov, ki vplivajo na naše bivanje – od zvoka, zraka, temperature, dnevne svetlobe, stroškov delovanja objekta in izrabe obnovljivih virov energije.
V koncept bodo ob trajnostni mobilnosti vključili tudi samooskrbo s hrano ter ravnanje z odpadki, to pa preprosto zato, ker verjamejo, da je to edini odgovor za ohranitev našega planeta.
Z nakupom Lumar hiše boste že danes dobili tehnologijo prihodnosti, z visoko kakovostjo bivanja, nizkimi obratovalnimi stroški in dolgoročnim ohranjanjem vrednosti investicije.
Več informacij o hišah Lumar najdete na www.lumar.si
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields