Ko se odločame za nakup klimatske naprave, je ena pomembejših odločitev optimalna postavitev klimatske naprave. Poskušali vam bomo predstaviti kje iskati primeren prostor za namestitev klime, da bo ta kasneje maksimalno učinkovita. Za individualen primer stanovanja ali hiše je najbolje za nasvet povprašati kakšnega strokovnjaka iz vrst inštalaterjev. Zavedati se moramo, da je pravilna namestitev klime, tako zunanje, kot notranje enote, dolgoročna investicija. Da najdemo optimalen prostor, ni odveč tudi kakšen dodaten preboj stene ali dodaten meter inštalacij. Daljnoročno se nam bodo ti posegi hitro obrestovali.
V katerem prostoru je postavitev klimatske naprave najprimernejša?
Prostor, ki je v stanovanju ali hiši najbolj topel ali je izpostavljen sončnim žarkom, je najprimernejši za postavitev klimatske naprave. Ko nam uspe ohladiti najtoplejši prostor, smo cilj praktično dosegli. V primeru, da je hiša, ki jo želimo ohladiti večja in če imamo več takšnih, soncu izpostavljenih prostorov, je potrebno montirati dodatno klimatsko napravo. Za nasvet o potrebni količini klimatskih naprav za določen objekt in o tem, kakšna moč klimatske naprave je potrebna, je najboljše povprašati strokovnjake, ki vam bodo svetovali.
Zakaj je dobro izbrati pravo lokacijo za postavitev klimatske naprave?
- Poraba energije bo znatno manjša
- dobro premišljena postavitev klimatske naprave bo prostor hitreje ohladila, klimatska naprava bo porabila manj električne energije za delovanje.
- Z idealno lokacijo klima naprave lahko znižamo strošek investicije.
- Z dobro premišljeno lokacijo za namestitev, nam bo morda zadostovala klimatska naprava manjše moči, s katero bomo dosegli enaki cilj - prijetno ohlajen prostor.
Ali lahko klimatsko napravo postavimo na hodnik ali na stopnišče?
Klimatska naprava mora biti nameščena na mestu, kjer je brez ovir omogočeno naravno gibanje zraka. Če jo postavimo na hodnik, kar sicer ni najboljša rešitev, jo postavimo tako, da bo zrak vpihovala vzdolž hodnika in ne v nasprotno steno.
Novejše hiše so v zadnjih letih grajene po nizkoenergijskem standardu in nekatere skoraj ne potrebujejo hlajenja. Prav tako starejše, klasično grajene hiše, energetsko sanirane, z novimi okni in izolacijo. Vendar tudi pri tovrstnih, energetsko dobro izoliranih hišah, prihaja v popoldanskih urahpoleti do pregrevanja prostorov. Še posebaj neprijetno je proti večeru, ko ugotovimo, da so spalni prostori prevroči in nam motijo spanec. Montažne hiše imajo v takšnih primerih prednost, saj stene ne akumulirajo toplote. Te težave rešujejo z nočnim odpiranjem oken. V zidanih hišah, kjer opečnati zidovi čez dan akumulirajo toploto in jo zvečer oddajajo, pa je problem večji, postane lahko tudi neznosen. Ker se topel zrak dviga, je to še posebaj nadležno v dvoetažnih hišah.
V takih primerih lahko klimatsko napravo postavimo tudi na vrh stopnišča ali galerije in usmerimo hladen zrak proti stropu. S tem preprečimo dvigovanje toplega zraka v drugo etažo, kjer so ponavadi v spalni prostori. Hladen zrak se iz zgornje etaže spušča navzdol in tako čez čas celoten prostor primerno ohladimo.
V primerih, če uporabljamo funkcijo ogrevanje s klimo. topel zrak usmerimo navzdol.
Klimatska naprava v mansardi
Mansarda je prostor, v katerem je v vročih poletnih mesecih bivanje brez klimatske naprave skoraj nemogoče. Za mansardno stanovanje se priporoča namestitev samostojne klimatske naprave. Zaradi majhnega kolenčnega zidu ostane zelo malo možnosti za optimalno postavitev klima naprave na zid. Možnosti za montažo so ponavadi na čelnih steneh, v primeru, ko mansarda ne sega do vrha strehe, je lahko izbor tudi kasetna stropna klima. Če mansarda sega do vrha strehe in imamo puščene vidne tramove - škarje, lahko klimo montiramo tudi na les. Potrebno je le primerno skriti vso potrebno napeljavo.
V primeru, ko klime nimamo kam namestiti, preostane nakup talne klimatske naprave.
Primerne in neprimerne lokacije za postavitev klimatske naprave
Najbolje je, da hladen zrak usmerimo proti stropu, kjer je koncentracija toplote največja. Ohlajen zrak bo počasi krožil proti tlom in tako bomo s konstantnim hlajenjem dosegli udobno temperaturo po vsem stanovanju. Nikakor ni primerno klimatske naprave montirati nad omare, za zavese ali za druge ovire, ki ovirajo pretok zraka, saj s tem poleg slabšega izkoristka, tvegamo okvaro klimatske naprave in krajšamo njeno življensko dobo.
Kuhinja je še en prostor, ki ni primeren za postavitev klimatske naprave. Je prostor, kjer se med kuhanjem ustvarjajo razne vonjave, lahko tudi neprijetne. Klima te vonjave posrka in jih razpiha po stanovanju. Kuhinja je neprimeren prostor tudi zaradi tega, saj je temperatura v tem prostoru zaradi kuhanja nerealno visoka in bo klima delovala tudi, ko za to ne bo potrebe. Tako bomo po nepotrebnem trošili energijo.
Kje postaviti zunanjo enoto klimatske naprave
Zavedati se moramo, da zunanja enota klimatske naprave oddaja hrup, ki je lahko ponoči neprijeten in moti spanec. Pomembo je, da je ne postavimo v bližini oken spalnic. Zaradi dobrososedskih odnosov je treba računati tudi na položaj spalnic pri sosedih, ki morda ne uporabljajo klim in spijo pri odprtih oknih.
Idealna lokacija za postavitev klimatske naprave je na severni strani stavbe, kjer je doseg sončnih žarkov najmanjši in zato izkoristek najboljši. Izberimo položaj, kjer je zunanji enoti omogočen nemoten pretok zraka in odvod za kondenz. Tudi izpihan zrak mora imeti dovolj prostora, zato je ne postavljati pred zaprte ograje, pred zid ali kakšno drugo oviro. Namestimo jo lahko na tla, ali na zid z dobro pritrjenimi nosilci.
Postavitev klimatske naprave lahko izvedemo na tleh, na steni, tudi na strehi. Potrebno je zagotoviti le zaščito pred soncem, dovolj velik pretok zraka in odvod kondenzata.
Zunanje enote klimatske naprave ni primerno postavljati na podstrešje. V poletnih mesecih je podstreha najbolj vroč prostor v hiši, kjer lahko temperatura naraste tudi do 60 stopinj Celzija. V tem primeru bo poraba energije ogromna, izkoristek klimatske naprave slab, poleg tega pa bomo z delovanjem še dodatno segrevali prostor pod streho. Življenska doba naprave bo tako od realno pričakovanih ca. 15 let, veliko krajša.
Vsa morebitna dodatna vprašanja glede kakšna naj bo postavitev klimatske naprave za vaš primer hiše vpišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Povezane vsebine