Kondenz – od kapljic na oknih do plesni nas loči le korak

Kondenz, vodne kapljice na steklih oken so normalen zimski pojav in če imamo primerno prezračevanje, običajno ne povzročajo težav.

Včasih se je zaradi slabšega tesnjenja oken samodejno zamenjalo več zraka v zaprtih prostorih. Zdaj moramo za zadostno prezračevanje, dober zrak v prostorih in odvajanje odvečne vlage skrbeti sami, tudi pozimi. V nasprotnem primeru bo zaradi previsoke relativne zračne vlage pojavil kondenz, ko vodna para začne kondenzirati na hladnih okenskih steklih in površinah zunanjih sten. Od tu do plesni pa je le še korak.

 

konkenz

Vlaga na oknih oziroma vodne kapljice so normalen zimski pojav in v zmernih količinah ob zadostnem prezračevanju običajno ne povzročajo težav.

 

Kondenz oziroma vodne kapljice na steklih oken so sicer normalen zimski pojav in v zmernih količinah, če imamo primerno prezračevanje, običajno ne povzročajo težav. Kaj pa, če je vlage toliko, da se kapljice zbirajo tudi ob robovih oken in na stenah, ponekod pa se je zaradi tega že razvila plesen?

 

Kaj je kondenzacija?

V zraku okrog nas je določena količina nevidne vodne pare. Bolj ko je zrak topel, več vlage lahko vsrka, a na določeni točki pri svoji temperaturi ne more več absorbirati dodatne vlage. Ko tak, z vlago nasičen zrak pride v stik s hladnimi površinami, se ohladi in izloči presežno vodo, ki jo nosi v sebi – na hladnih površinah (steklo, zid) se pojavijo kapljice vode.

 

kondenz stresno okno velux

 

Spremenimo (neustrezne) bivalne navade

V želji po zmanjšanju stroškov za ogrevanje marsikdo ogreva bivalne prostore na nižjo temperaturo, tudi pod 20 stopinj Celzija. Ob prenizki temperaturi in povišani relativni vlažnosti zraka, ki včasih presega 60 odstotkov, se tempratura rosišča vodne pare začne dvigovati in in kondenz se pogosto pojavi že nad temperaturo 10 stopinj Celzija. Dejstvo je torej, da je prav želja po manjših stroških posredno kriva za vlažna mesta na površinah in pogostejši pojav plesni. Bivalne prostore je treba ogrevati na ustrezno visoko temperaturo, v nasprotnem primeru bodo izpostavljene zunanje površine hladnejše in površinska kondenzacija vodne pare pogostejša.

Prav tako velja razmisliti še o nekaterih drugih bivalnih navadah, ki prispevajo k nastanku vlage v stanovanju. »Z različnimi vsakodnevnimi opravili namreč ’proizvedemo’ od pet do deset litrov vode, kar pomeni, da moramo topel in z vlago nasičen zrak spraviti iz bivalnih prostorov,« pravi Katja Ličen Pajenk iz podjetja VELUX Slovenija. Če uživate v 20-minutnem prhanju z zelo vročo vodo, skrajšajte čas prhanja. Vrata kopalnice naj bodo med tem zaprta, po tem pa za deset do petnajst minut na stežaj odprite okno v kopalnici. Redno zračite posteljnino, tako se bo vlaga, ki jo zadržuje tkanina, sprostila v okolico. Če perilo sušite v stanovanju, razmislite o nakupu sušilnega stroja, v prostore, kjer nastaja vlaga (kuhinja, kopalnica), pa namestite mehanske razvlaževalnike zraka. Stalen dotok toplega zraka do okenskih stekel preprečuje nastajanje kondenza, zato pod okna namestite grelna telesa.

 

Tudi pozimi je prezračevanje nujno

Po najnovejših analizah življenjskega sloga ljudje okrog 90 odstotkov časa preživimo v bolj ali manj zaprtih prostorih, zato se samo od sebe postavlja vprašanje: kakšen zrak dihamo? »To vprašanje je še toliko bolj smiselno, odkar se v gradbeništvu pojavlja težnja po ničenergijskih in skoraj ničenergijskih stavbah, ki v duhu čim manjših energijskih izgub dajejo velik poudarek na odlično tesnjenje in izoliranost stavb. Odlična zatesnitev stavb resda pomeni prihranek energije, a hkrati preprečuje stavbi, da bi ’dihala’,« opozarja sogovornica. To posledično pomeni slabšo kakovost zraka in večjo verjetnost, se pojavi kondenz.

 

Od kod kondenz v zaprtih prostorih?

Dihanje

Dve odrasli osebi med spanjem (osem ur) izločita 0,64 litra vode.

Kuhanje

S kuhanjem za štiričlansko družino vsak dan ustvarimo približno tri litre vodne pare.

Kopanje, pranje perila

Zaradi kopanja in pranja perila nastane v povprečju 1,5 litra vode pare, medtem ko se pri sušenju perila v stanovanju v prostor izloči tudi do pet litrov vode.

Novozgrajeni in prenovljeni prostori

Med gradnjo in prenovo gradbeni materiali vsrkajo ogromno vlage, ki se pozneje sprosti v prostor. 

 

Vse prostore je dobro vsak dan dvakrat temeljito prezračiti, da se v njih v celoti zamenja ves zastali in zatohli zrak. Najbolje je na stežaj odpreti okna za vsaj tri minute, še bolje za pet do deset minut, s čimer omogočimo izmenjavo toplega in hladnega zraka. »Znebiti se je treba strahu, da s tem izgubljamo dragoceno toploto. Dejstvo je, da se na ta način znebimo samo segretega zraka, medtem ko se na ogretosti pohištva, tal in zidov ne bo skorajda nič poznalo,« pravi sogovornica. Poleg tega bi morali po njenih besedah razmisliti še o nečem: bomo raje namenili nekaj več denarja za prezračevanje ali za zdravljenje in preprečevanje bolezni, ki jih povzročajo slab zrak, plesen, vlaga?

velux stresno okno zracenje

Strešna okna VELUX imajo integrirano prezračevalno loputo, ki omogoča prezračevanje tudi pri vodotesno zaprtem oknu.

 

Strešna okna z loputami za prezračevanje

Vam vlaga na oknih povzroča težave in se je na steklih pojavil kondenz? Če so strešna okna in ostala okna že stara, je dobro razmisliti o zamenjavi s sodobnejšimi in energijsko varčnejšimi. Kondenza bo namreč manj na večslojnih oknih, saj dvo- ali trislojna okna zagotavljajo boljšo toplotno izolacijo. »V dobro izoliranem in ogretem prostoru bo notranja površina stekla toplejša, zato bo tudi kondenza manj,« pojasni Ličen Pajenkova in doda, da so dobra rešitev strešna okna z vgrajeno loputo za prezračevanje, ki omogočajo stalno prezračevanje tudi pri zaprtem oknu. V loputo integriran filter poskrbi, da mrčes in prašni delci nimajo vstopa v bivalne prostore, s tem pa je v njih vedno zagotovljen svež zrak.

 

velux stresno okno odpiranje

Prezračevanje je nujno tudi pozimi, da omogočimo izmenjavo toplega in hladnega zraka.

Še boljša rešitev so strešna okna z vgrajenim prezračevalnim sistemom z vračanjem odpadne toplote. »Prezračevalni sistem z rekuperacijo VELUX Smart Vent omogoča prezračevanje prostora ob vodotesno zaprtem oknu, brez občutka prepiha, hkrati pa uravnava tudi vlago v prostoru. Po enem kanalu se iz prostora odvaja topel in vlažen zrak, po drugem se v prostor dovaja svež in suh zrak. Zrak potuje po vgrajenem inovativnem prenosniku toplote, ki zagotavlja več kot 75-odstotno izmenjavo toplote,« delovanje sistema opiše Katja Ličen Pajenk.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI