Visoka kurilna vrednost, dolgoročno stabilna cena energenta, visok izkoristek in gotovost oskrbe so najpomembnejši faktorji nakupa novega ogrevalnega sistema. Uporaba kotlov na biomaso je v Sloveniji, z razlogom, ena najbolj priljubljenih oblik ogrevanja. Številke govorijo zase.
Ogromen potencial - ogrevanje z lesom
V tem delu Evrope velja biomasa za energent z največjim potencialom. 58,4 % Slovenije je prekritih z gozdnimi površinami, kar nas po gozdnatosti uvršča na skupno tretje mesto v Evropi, tik za Švedsko in Finsko. Lesna zaloga gozdov presega 330 milijonov kubičnih metrov ter iz leta v leto narašča. Letni prirastek tako presega 8 milijonov kubičnih metrov. Lesna biomasa se uvršča v skupino najstabilnejših energentov, zaradi regionalne dostopnosti pa zagotavlja energetsko neodvisnost, ustvarja stabilna in dolgoročna delovna mesta ter pomembno podporo kmetijskemu sektorju.
Slovenija si je na dolgi rok postavila zelo ambiciozen, družbeno in okoljsko odgovoren, za gospodarski razvoj pa nujen energetski cilj: do leta 2020 želi delež obnovljivih virov energije (OVE) povečati z zdajšnjih 12 kar na 25 odstotkov v končni porabi vse energije v državi. Pri tem naj bi se delež obnovljivih virov v prometu dvignil na 10 odstotkov, pri ogrevanju na 33 odstotkov in pri proizvodnji slovenske električne energije na dobrih 40 odstotkov.

Družina izdelkov KWB – ogrevanje na biomaso Družina izdelkov KWB obsega sodobne kotle na pelete KWB Easyfire 2,4-35 kW ter KWB Pelletfire+ 45-135 kW, sekance in pelete KWB Multifire 20-120 kW, večje moči KWB Powerfire 130-300 kW, polena KWB Classicfire 18-28 kW in 40 kW–50 kW ter solarne sisteme KWB EasySun in KWB MultiSun za toplotno oskrbo vse od individualnih hiš, večjih zgradb, do manjših daljinskih omrežij.
|
Nov vir prihodkov
Da bi postopoma dosegli zastavljene energetske cilje in povečali izrabo lesne biomase, bi morali v Sloveniji po mnenju dr. Nike Krajnc v prihodnjih letih bistveno več narediti predvsem pri promociji manjših (pod 1 MW inštalirane moči) in učinkovitih sistemov ogrevanja javnih stavb z lesno biomaso. To je po njenem smiselno narediti predvsem na podeželskih delih Slovenije, kjer je lesa slabše kakovosti dovolj. Na trg z lesnimi gorivi in proizvodnjo toplote in/ali elektrike iz lesne biomase pa bi morala opazneje vstopiti lesna podjetja in tudi lastniki gozdov, ki jim taka dejavnost lahko zagotovi nov vir prihodkov.
KWB kot ključen partner
Kotli na biomaso KWB za proizvodnjo toplotne energije uporabljajo širok nabor energentov. Ob klasičnih oblikah goriv, kot so peleti, sekanci in polena lahko za proizvodnjo toplotne energije uporabimo tudi koruzne storže, miskantus, oljčne koščice ali lupine sončničnih semen. Podjetje KWB že več kot 20 let proizvaja najkakovostnejše rešitve za ogrevanje na biomaso. Lasten izobraževalni program za inštalaterje t.i. KWB Akademija, strankam zagotavlja najvišjo stopnjo kompetentnosti (po podatkih interne raziskave vsega 97 % strank priporoča nakup KWB kotov, kar je edinstven podatek na trgu in uvršča KWB na prvo mest v Evropi), 6-letna garancija, popolnoma avtomatiziran sistem in čistoča kotlov (odvisno od zmogljivost kotla je posodo za pepel potrebno izprazniti zgolj vsake dve leti) možnost pridobitve Eko-subvencij ter široka paleta kotlov za osebno in gospodarsko rabo prepričajo.
Več o ogrevalnih sistemin na polena, pelete in sekance lahko izveste na strani na www.kwb.si
Povezane vsebine