Koristno za uporabnike klimatizacije, prezračevanja in vzdrževalce

Kako varčevati z energijo na področju klimatizacije in prezračevanja in kako brez stroškov zmanjšati porabo energije so dobrodošle informacije tako za upravnika stavbe kot lastnika, ki ga bremeni račun delovanja stavbe.

 

Dodatno prezračevanje - ali imate v objektu nameščene naprave prisilnega prezračevanja?

Vaše tehnično osebje naj preveri, če so zaradi naravnega prezračevanja nameščene naprave prisilnega prezračevanja odveč. Naredite preprosti preizkus: izklopite sistem prisilnega prezračevanja, nato po nekaj urah preverite stanje zraka v prostoru. Če zaznate slabšo kakovost zraka, potem je prisilno prezračevanje upravičeno.

 

Se sistem klimatizacije in prezračevanja samodejno vklopi oziroma izklopi?

Bodite pozorni na nastavljene čase obratovanja obeh sistemov. Zagotoviti je potrebno tudi ročni vklop in izklop obeh sistemov oziroma naprav, s katerim skrajšate čas obratovanja.

 

Nastavitev moči ventilatorjev  

Tehnično osebje naj moč ventilatorjev nastavi ustrezno dejanskim potrebam. Osebju je potrebno podati čase in načine obratovanja, kajti le tako bodo lahko nastavili moč ventilatorjev skladno s potrebami.

 

prezracevanje klima industrija

 

 

Redno vzdrževanja sistemov klimatizacije in prezračevanja

Sistemi klimatizacije in prezračevanja morajo biti redno vzdrževani. Iz poročil o zavedenih napakah mora biti razvidna njihova sanacija. Sicer vzdrževanje preverite pri specializiranemu podjetju.

 

Naprave namestite na senčni strani objekta

Naprave v prostorih na južni ali zahodni strani stavbe so izpostavljene večjim toplotnim obremenitvam. Zaradi sončnega obsevanja in lastnega obratovanja se pojavijo dodatne potrebe po hlajenju. Če je le mogoče, premestite naprave v prostore na senčni strani objekta. Tako lahko skoraj zmanjšate potrebe po hlajenju, če prerazporedite naprave, ki zaradi svojega delovanja oddajajo toploto po celotnem objektu, ne pa da jih imate nameščene v enem prostoru ali enem delu objekta.

 

Zaščitite termostate pred neposredno toploto. Na kaj je potrebno biti pozoren pri namestitvi termostatov?

Termostati morajo biti nameščeni dovolj daleč od izvorov toplote ali neposrednega sončnega obsevanja. V nasprotnem primeru bo klimatizacija hladila prostor, čeprav bodo v prostoru že zagotovljene primerno nizke temperature.

 

Optimirajte čas delovanja klimatskih naprav

Izklopite hlajenje še pred koncem delovne dne oziroma koncem delovnega tedna. Akumuliran hlad bo v prostorih ostal vsaj nekaj ur.

*Pojasnilo: Z izboljšanimi izolacijskimi materiali, skoraj neprodušnim tesnenjem oken, vrat in podobnih odprtin je postalo, za zagotovitev zadostne količine zraka, prisilno prezračevanje bivalnih prostorov nuja. Torej pod prislinim prezračevanjem pojmujemo nadzorovano dovajanje oziroma vpihovanje čistega zraka v prostor, preko cevnega sistema.

 

Kako lahko v poletnih mesecih  s klimatizacijo prihranite tudi podjetja?

Če upoštevamo napotke za pravilno uporabo klimatskih naprav, lahko vplivamo tudi na zmanjšanje porabe električne energije. Priporočljivo je, da nekatere izmed naštetih ukrepov izvajamo skupaj s servisnim podjetjem klimatskih naprav. Preverimo, ali so bili ukrepi skupaj z vzdrževanjem tudi izvedeni.

 

Kaj spada pod redno vzdrževanje

Redno čistite kondenzatorje, priporočljivo enkrat mesečno, umazani kondenzatorji zmanjšujejo učinkovitost klimatske naprave. Uparjalne elemente čistite enkrat letno.Če imate sistem prezračevanja in klimatizacije, je priporočljivo vsak mesec preveriti kakovost in s tem tudi regulacijo dotoka svežega zraka. Tako bodo ne glede na spreminjajoče klimatske pogoje v prostorih zagotovljeni bolj prijazni pogoji za bivanje. Redno čistite in menjajte filtre. Vsako leto preverite tudi električne kontakte. Preverite tlak v sistemu. Preverite izolacijo hladilnih kanalov. Pri klimatskih napravah voda - zrak preverite izolacijo kanalov s hladilno vodo.

 

vzdrzevanje klimatske naprave v industriji

 

Nastavitev časa delovanja

Z nastavitvijo časa delovanja optimizirajte klimatizacijo in prezračevanje. Verjetno ni potrebno delovanje v nočnem času, ob koncu tedna ter praznikih?

 

Regulacija temperature dovedenega zraka

Pri sistemih klimatizacije s konstantnim pretokom zraka je temperatura vpihanega zraka odvisna od zunanje temperature. Da regulacija pravilno deluje, priporočamo, da občasno preverite točnost nastavitve želene temperature.

 

Imejte vrata in okna zaprta!a

Razlika med želeno temperaturo hlajenja prostora in zunanjo temperaturo naj ne bo večja od 5 stopinj oziroma kvečjemu 7 do 8 stopinj Celzija. To naj upoštevajo tudi zaposleni, če imajo nameščene sobne regulatorje temperature!

Vir www.elektro-energija.si

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.