Stroški, predpisi, bivalno ugodje in prihranki so glavni motivi za odločitev stanovalcev da se vgradi toplotna izolacija.

 

Štirinadstropni blok na primer, lahko po predpisih izoliramo z ekspandiranim polistirenom, s tem, da nad okna namestimo protipožarne preklade iz negorljive izolacije. Debelina 16 cm omogoča pridobitev subvencij, pred posegom pa je dobro pregledati tudi ostale dele stavbe in ugotoviti, kje se še nahajajo toplotne luknje. Koristen je tudi premislek, ali je potrebno pred nameščanjem izolacije na steno vgraditi še kakšne kable ali cevi. Če smo poseg premislili tudi s tega vidika, bomo poleg toplotne koristi dosegli še druge ugodne učinke.

 

izolacija termoizolacija

Pred izoliranjem prilagodimo obrobo, vgradimo nove okenske police, nevidno položimo odvod kondenza in položimo plošče

 

Drevesa in kopelit

V urbanem okolju so drevesa pravi blagor, vendar ne bo ugodno, če se bodo veje dotikale nove fasade. Plesni in mahovi, ki jih naknadno lahko odstranimo samo kemično, bodo novo in drago fasado hitro poškodovali, mehanično in estetsko. Zato je krajšanje bližnjih vej ali odstranitev dreves, ki rastejo tik ob stavbi, nujna. Odstranjeno drevo lahko takoj nadomestimo z novim, ki bo malo bolj oddaljeno.

Veliko stanovanjskih blokov ima stopnišče ob zunanji steni, da je čez dan naravno osvetljeno. Običajno so to stara okna z enim steklom ali kopelit zasteklitev, s steklenimi profili v obliki črke »C«. V obeh primerih so te površine prvovrstna toplotna luknja, zato je hkrati z nameščanjem nove izolacije potreben tudi poseg v ta del stavbe. Potrebno je vgraditi nova, toplotno izolacijska okna, izdelana po meri. Ker večino teh oken ni potrebno odpirati, bo tudi cena občutno nižja. Skupni strošek toplotne zaščite stavbe bo za nekaj odstotkov višji, korist pa izjemna. Če teh svetlobnih površin ne zamenjamo, bodo ohlajale notranje stopnišče bloka in s tem notranje stene stavbe. Povzročale bodo živahen vlek hladnega zraka, ki bo povzročil učinek dimnika in ves čas dodatno ohlajal stavbo.

 

Odtoki in betonske plošče

Če ima stavba urejene odtoke s strehe, je to v redu, vprašanje pa je, kam se bo stekala kondenzirana vlaga, ki izteka iz vedno številčnejših klimatskih naprav. Kljub temu, da jo lahko s cevko usmerimo stran od stavbe, bo kombinacija kapelj, vetra in prahu kmalu neizbrisno označila fasado. Zato je smotrna postavitev vertikalnih odvodov iz PVC cevi, ki jih namestijo na steno, vtočno mesto pa postavijo na najverjetnejši položaj, kjer so nameščene sedanje in bodo tudi bodoče klime.

Kljub temu, da je tankoslojni omet cokla vodoodporen, je potrebno padavinsko vodo usmeriti stran od fasade. Na mestih, kjer ni asfalta ali druge vrste pločnika je potrebno ob cokel položiti navzven nagnjen pas betonskih plošč, ki bodo padavine usmerjale stran od zidu.

 

izolacija termografija

Izguba skozi izolirane okenske špalete je jasno vidna

 

Toplotni mostovi ki ostanejo

V redkih stavbah se odločijo za toplotno izolacijo balkonov, saj je to poseg, ki je lahko dražji kot vsa fasada. Balkon je hladilno rebro, ki hladi konstrukcijo, saj je brez prekinitve povezan s stropom in tlemi v vsaki etaži. Drugi problem so okenske špalete. Tukaj se, razen vgradnje zelo drage VIP vakuumske izolacije, ne da veliko storiti. Potem so tukaj še skupni zračniki, ki v bolj solidnih zgradbah naravno prezračujejo shrambe v kuhinjah, kopalnice in stranišča. Pretok hladnega zraka od zunaj tako shladi stene na tem delu, da se lahko pojavi kondenzacija v stanovanju. Zato nekateri pozimi zaprejo vstopne odprtine s primernim pokrovom in preprečijo nekontrolirano podhlajevanje notranjosti, zračenje pa omogočijo z občasnim odpiranjem oken. 

 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.