Predpisi o toplotni zaščiti stavb

Zahteve po energijski učinkovitosti stavb so vedno večje, razpoložljive energije pa je vedno manj. Zato je potrebno zmanjšati rabo energije oz. povečati energijsko učinkovitost stavb in v največji možni meri uporabljati obnovljive vire energije. S tem dosežemo dva ključna cilja: boljšo kakovost bivanja  in manjšo rabo energije.

toplotna izolacija hise stena kamena volna

 Fasadni sistemi

 

Kakovost bivanja je v zaprtih prostorih  pomembna zato, ker v njih preživljamo vse več časa, hkrati pa smo vedno manj fizično aktivni. Odrasla oseba nekaj ur dnevno presedi (TV, računalnik), zato mora bivalno udobje ustrezati strožjim zahtevam po temperaturi zraka, obodnih ploskev, gibanja zraka, vsebnosti vlage in deleža CO2 v prostoru.

Energijo, ki se je 300 milijonov let kopičila v zemeljski skorji, bo človeštvo v 300 letih povsem izčrpalo. Posamezniku, ki bi mesece garal in zbiral prihranke, nato pa jih zapravil v nekaj sekundah, bi rekli, da je bedak. Človeštvo, ki pa ravna povsem enako, pa  hvalimo z besedami tehnološki napredek in razvoj.

 

Kakšna naj bo debelina toplotne izolacije?

Dostikrat se srečamo z dilemo, kolikšna je optimalna toplotna izolacija stavb, pogosto pa se hkrati opozarja pred pretiravanjem s toplotno zaščito in nepotrebnim varčevanjem. Zelo glasni so tudi pozivi za tradicionalno gradnjo, ki se je v preteklosti že izkazala. Pa so taki pozivi realni? Ne, časa ni mogoče zavrteti nazaj, zapravljene energije pa ne povrniti.

V zadnjih letih se pogosto zaostrujejo zahteve po toplotni zaščiti stavb. Posledica sodobne evropske in slovenske zakonodaje na področju energijske učinkovitosti objektov je spremenjen način projektiranja  stavb,  novi kriteriji za oceno energijske učinkovitosti in nove zahteve za kakovost bivanja. Toplotni ovoj stavbe, prezračevalni in ogrevalni sistemi so podrejeni zahtevam po kakovosti bivanja ob hkratni učinkoviti rabi energije. Sodoben koncept gradnje energijsko učinkovitih masivnih stavb že danes izpolnjuje vse kriterije, ob sprejemljivih stroških gradnje.

Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah iz leta 2010 (PURES 2010) in tehnična smernica za graditev TSG-004, ki določa gradbene ukrepe za dosego minimalnih zahtev, predpisujeta minimalne vrednosti pri gradnji in rekonstrukciji stavb.

toplotna izolacija hise

 

Najpomembnejše so:

•             povprečna toplotna prehodnost ovoja stavbe (Ht’), ki mora biti manjša od največje dovoljene vrednosti. Podana je v odvisnosti od klimatskih razmer na lokaciji stavbe, razčlenjenosti stavbe in deleža zasteklitve v ovoju,

•             letna potrebna toplota za ogrevanje stavbe (Qnh), ki mora biti manjša od največje dovoljene vrednosti, ki pa je ponovno odvisna od klimatskih razmer na lokaciji stavbe.

 

Za stanovanjske stavbe je omejena tudi letna primarna energija za delovanje sistemov v stavbi (Qp), pri čemer je vključeno ogrevanje, hlajenje, prezračevanje in električna energija za razsvetljavo). Ob tem ne sme biti presežena nobena od mejnih vrednosti za toplotne prehodnosti (u) elementov ovoja, ki so določene v tehnični smernici TSG-1-004, (Učinkovita raba energije).

Spodaj navajamo dovoljene toplotne prehodnosti elementov ovoja stavbe (vir: PURES 2010, točka 3.1.1, tabela 1).

Tabela 1 - Gradbeni elementi hiše

Umax (toplotna prehodnost [W/(m2K)]

Zunanje stene in stene proti neogrevanim prostorom

0,28

Zunanje stene in stene proti neogrevanim prostorom – manjše površine, ki skupaj ne presegajo 10 % površine neprozornega dela zunanje stene

0,60

Stene, ki mejijo na ogrevane sosednje stavbe

0,50

Stene med stanovanji in stene proti stopniščem, hodnikom in drugim manj ogrevanim prostorom.

0,70

Notranje stene in medetažne konstrukcije med ogrevanimi prostori različnih enot, različnih uporabnikov ali lastnikov v nestanovanjskih stavbah

0,90

Zunanja stena ogrevanih prostorov proti terenu

0,35

Tla na terenu (ne velja za industrijske stavbe)

0,35

Tla nad neogrevano kletjo, neogrevanim prostorom ali garažo

0,35

Tla nad zunanjim zrakom

0,30

Tla na terenu in tla nad neogrevano kletjo, neogrevanim prostorom ali garažo pri panelnem – talnem ogrevanju (ploskovnem gretju)

0,30

Strop proti neogrevanemu prostoru, stropi v sestavi ravnih ali poševnih streh (ravne ali poševne strehe)

0,20

Terase manjše velikosti, ki skupaj ne presegajo 5 % površine strehe

0,60

Strop proti terenu

0,35

Vertikalna okna ali balkonska vrata in greti zimski vrtovi z okvirji iz lesa ali umetnih mas

1,30

Vertikalna okna ali balkonska vrata in greti zimski vrtovi z okvirji iz kovin

1,60

Strešna okna, steklene strehe

1,40

Svetlobniki, svetlobne kupole (do skupno 5 % površine strehe)

2,40

Vhodna vrata

1,60

Garažna vrata

2,00

 

Dovoljena manjša odstopanja od predpisanih vrednosti toplotne prehodnosti elementov ovoja so, vendar ne na račun povprečne toplotne prehodnosti ovoja stavbe niti letne potrebne toplote za ogrevanje stavbe. Obvezno je zagotavljanje vsaj 25 odstotkov celotne končne energije v stavbi z obnovljivimi viri energije (OVE). Toplotni mostovi niso zaželeni. Če se jim ni mogoče izogniti, je potrebno dokazati, da vodna para na mestih toplotnih mostov ne bo kondenzirala.

 

Hkrati pa se je potrebno zavedati, da so poleg sedaj veljavnih minimalnih vrednosti že določene zaostritve, ki bodo začele veljati 1.1.2015. Od leta 2020 dalje pa bodo veljale še strožje zahteve, dovoljeno bo graditi samo skoraj nič energijske stavbe. Direktiva EPBD  obrazloži pojem skoraj nič-energijskih stavb: „skoraj nič-energijska stavba“ pomeni stavbo z zelo visoko energetsko učinkovitostjo, določeno v skladu s tabelo I.

Za skoraj nič potrebne energije, oziroma zelo majhno količino, bi v zelo veliki meri morala zadostovati energija iz obnovljivih virov, po možnosti proizvedena na kraju samem ali v bližini novo zgrajenega objekta.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.