Tehnološki napredek toplotnih črpalk je bistveno prispeval k večji uporabi teh naprav. Izboljšana tehnologija prispeva k učinkovitejšim in vsestransko uporabnim napravam, ki se izkažejo tudi v starejših objektih. Če jih primerjamo s pečmi na kurilno olje ali plin, novodobne toplotne črpalke tudi v starejših objektih zagotavljajo nižje stroške ogrevanja.
Toplotna črpalka Panasonic Aquarea T-cap, nameščena v hiši z radiatorji.
Pomen hladiva pri izbiri toplotne črpalke
Tehnično gledano je razlika predvsem v tem, da so toplotne črpalke tudi pri minus 10 stopinjah zunanje temperature v sistemu ogrevanja sposobne ohranjati 60 stopinj samo s kompresorjem, brez uporabe dodatnih grelcev.
Za ogrevanje z radiatorji imamo pozitivne izkušnje s srednjetemperaturnimi toplotnimi črpalkami do 60 stopinj temperature vtoka. Pri razvoju toplotnih črpalk zrak/voda velikih sprememb v zadnjih letih ni bilo, razen morda po videzu in hrupnosti, ko so določeni modeli skoraj neslišni.
Razlike so občutne pri izbiri hladiva. Sicer je v uporabi še vedno hladivo R410A, hladivo R32 pride v poštev za manjše moči toplotnih črpalk, večinoma pri sistemih za talno ogrevanje.
Najnovejše v ponudbi so toplotne črpalke s hladivom R290. To hladivo omogoča doseganje višjih izhodnih temperatur vtoka (do 75 stopinj C pri minus 10 stopinjah zunanje temeprature), hidravlična povezava med zunanjo in notranjo enoto pa omogoča, da lahko takšen sistem vgradijo tudi inštalaterji, ki niso vešči vgradnje hladilniških sistemov. Toplotna črpalka s plinsko povezavo je vsekakor zahtevnejša za montažo.
Večja zmogljivost in manjša poraba. Ekološki plin R290 optimizira delovanje toplotne črpalke in zmanjša stroške energije.
Novejša hladiva so rahlo gorljiva in s tem morda potencialno nevarna. Sicer pa je vrsta izbranega hladiva povezana s tipom toplotne črpalke, ogrevalnim sistemom v objektu, izolacijo objekta in ne nazadnje monterjem. Nekateri monterji raje prakticirajo vodno kot plinsko povezavo.
O trendih na področju toplotnih črpalk zrak-voda pri zamenjavah ogrevalnih sistemov smo se pogovarjali z direktorjem podjetja Tersus, g. Srečom Artačem.
Za pravilen pristop pri izbiri toplotne črpalke v starejšem objektu poudarjate pomen temperature vtoka v ogrevalnem sistemu, velikost radiatorjev ter ali bo toplotna črpalka pokrivala tudi ogrevanje sanitarne vode. Zakaj so ti podatki ključni?
Ko stopimo v stik z novim investitorjem, preverimo podatke o objektu, kakšni so radiatorji in temperatura vtoka v ogrevalni sistem ter kakšen je električni priključek (običajno trofazni).
Pomemben podatek je tudi, ali bo toplotna črpalka ogrevala sanitarno vodo. Količina porabljene sanitarne vode je namreč lahko v starejših hišah energijsko zelo potratna in lahko vpliva na ogrevanje samega objekta. Da ne bodo stroški ogrevanja sanitarne vode visoki, si lahko lastnik toplotne črpalke pomaga tako, da minimalizira delovanje obtočne cirkulacijske črpalke, za katero ni priporočeno, da deluje cel dan (glede na to, da se topla sanitarna voda ogreva na 55 stopinj C).
Če bo cirkulacijska črpalka z delovanjem neprestano hladila bojler, bo poraba energije za ogrevanje sanitarne vode zelo visoka. Običajno se nastavitev delovanja cirkulacijske črpalke nastavi ob zagonu toplotne črpalke, pozneje pa jo lahko uporabnik prilagodi glede na svoje potrebe in navade. Novejši tipi cirkulacijskih črpalk imajo vgrajene naprednejše regulacijske sisteme, ki v določenem časovnem obdobju spremljajo navade uporabnika in temu prilagodijo delovanje.
Pri regulacijah je poglavitna temperatura vtoka, ki jo monter nastavi ob prvem zagonu toplotne črpalke. Če nastavitev ni povsem prilagojena želeni temperaturi vtoka v ogrevalni sistem in posledično temperaturi prostora, jo lahko naknadno lastnik sam prilagodi na želeno temperaturo. Sicer pa so regulacije toplotne črpalke vremensko vodene in omogočajo samodejno prilagajanje temperature v prostoru glede na spremembo zunanje temperature z minimalnimi nihanji, tako da je posledično temperatura v prostoru konstantna.
Srečo Artač, direktor podjetja Tersus, d. o. o.
Kako se toplotne črpalke zrak/voda obnašajo v hudi zimi, kako je z uporabo dodatnih grelcev?
Pravilno dimenzionirana moč toplotne črpalke zagotavlja njeno nemoteno delovanje tudi v hladnejšem okolju. Ob tem lahko poudarimo, da imamo vgrajenih veliko delujočih toplotnih črpalk na Gorenjskem, kjer so hladne zime in se le redko pojavi potreba po dodatnih električnih grelcih, kar pomeni, da je zmogljivost črpalk velika tudi brez podpore grelcev.
Električni grelci so rešitev v primeru okvare zunanje enote. Hiša bo tako lahko kljub okvari zunanje enote ogrevana. Sicer pa je za toplotno črpalko idealna suha zima. Če vlaga zamrzne zunanjo enoto, se ta odtali z vročim plinom, senzorika oddela proces, sistem sam priklopi na odtaljevanje, za ogrevanje objekta pa ste prikrajšani za največ 15 minut.
Kdaj toplotna črpalka ni najboljša izbira?
Toplotna črpalka zrak-voda ni najboljša izbira, če so radiatorji premajhni ali če je zaradi slabega energetskega stanja objekta v sistemu ogrevanja zahtevana previsoka temperatura vtoka. V tem primeru mora toplotna črpalka pozimi večino delovanja opraviti pri največji moči. V zelo starih objektih je smiselno pred vgradnjo toplotne črpalke zamenjati vsaj okna.
Pozor – Odkrijte, koliko lahko prihranite s toplotno črpalko! Izbirajte med najboljšimi toplotnimi črpalkami in posredujte zanimanje s pomočjo platforme Varčujem z energijo tukaj. Z izpoljnjenim obrazcem na naši spletni strani se povežete z dobavitelji najboljših toplotnih črpalk. V obrazcu opišete objekt in vaše potrebe po toploti, oddate zanimanje, ponudbe primerjate med seboj ter se s ponudniki toplotnih črpalk dogovorite za ogled.
Kakšna je življenjska doba in garancija?
Življenjska doba toplotne črpalke zrak-voda v starejših hišah je približno 15 let, lahko pa tudi 20 let. Okvare so bolj verjetne, ko toplotna črpalka deluje večino časa pri največji zmogljivosti – na zelo veliki moči in vrtljajih. Posledično so pogostejše okvare na delih, ki so podvrženi obrabi, kot so ventilatorji na zunanji enoti . Okvare kompresorjev so redke. Garancija na kompresor je običajno od 3 do 5 let, odvisno od proizvajalca.
Kako pogosto je treba toplotno črpalko servisirati, koliko stane servis, katere komponente najpogosteje odpovedo?
Toplotno črpalko je treba servisirati enkrat na leto, najbolje ob koncu ogrevalne sezone ali pred začetkom nove.
Zaradi izrabljenih ležajev na zunanji enoti se lahko na ventilatorju poveča šumnost, redko odpove obtočna črpalka, še redkeje kompresor. Ob rednem pregledu se preveri filtre za nečistoče, ki jih izločajo magnetni filtri, preveri se tlak v ekspanzijski posodi in čistoča v zunanji enoti. Cena rednega servisa je okrog 100 evrov.
Želite več informacij?
"*" indicates required fields