Vseh 44 prisotnih poslancev koalicije in opozicije je sprejelo zakon, ki začasno znižuje omrežnino za gospodinjstva v času največje porabe.
Z novim zakonom so gospodinjstva prejela začasno olajšavo pri plačilu omrežnine za elektriko. V najdražjem časovnem obdobju (časovni blok 1) bodo plačevali ceno za časovni blok 2, kar pomeni nižje stroške omrežnine v januarju in februarju. Ta ukrep bo še posebej razveselil lastnike toplotnih črpalk in sončnih elektrarn.
Cena €/kW | |
Časovni blok 1 | 3,42250 |
Časovni blok 2 | 0,91224 |
V obdobju časovnega bloka 1 (delovni dan med 7:00 in 14:00 ter med 16:00 in 20:00 ) bomo v januarju in februarju plačevali ceno za časovni blok 2.
Vladajoča koalicija, ki je pripravila zakon, ocenjuje, da bo zaradi spremenjenega obračuna v januarju in februarju pobranih približno 19,5 milijona evrov manj prihodkov iz omrežnine. To breme bo po predlogu zakona prevzel sistemski operater, Eles. Po mnenju koalicije je obstoječi sistem omrežnine obremenjeval tiste, ki so vlagali v obnovljive vire energije, kot so sončne elektrarne. Ta ukrep je bil sprejet z namenom zmanjšanja finančnega bremena državljanom, ki so svoje prihranke vložili v okolju prijazne rešitve.
Medtem ko so gospodinjstva deležna olajšav pri plačilu električne energije, poslovni odjemalci, kljub predlogu opozicije, ostajajo brez podpore. Nekatere panoge že dlje časa opozarjajo na težave, ki jim jih povzročajo visoki stroški energije, vendar vlada meni, da bi bila pomoč podjetjem v nasprotju z evropsko zakonodajo o državni pomoči.
Veljavni sistem je bil ovira za investicije v zeleni prehod
Na seji pristojnega odbora so poslanci sprejeli nekaj sprememb predloga zakona. Med drugim so se odločili, da ne bodo uvedli posebnih določil za gospodinjstva s presežno obračunsko močjo. Namen te odločitve je bil poenostaviti zakon in ga narediti dostopnega čim širšemu krogu ljudi.
Namen tega zakona je začasno zmanjšati udarec podražitve omrežnine za gospodinjstva v času najvišjih cen. Od Agencije za energijo pa pričakujejo, da bo dolgoročno poenostavila sistem obračunavanja in s tem zagotovila pravičnejšo obravnavo za vse odjemalce.
Poslanci DZ so sprejeli zakon, ki začasno znižuje omrežnino za gospodinjstva. Foto:
Ni pravično, da bi tisti, ki so se odločili za trajnostne rešitve, zdaj plačevali višjo ceno
Državna sekretarka na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, Tina Seršen, je izrazila podporo vladi pri sprejetju zakona, ki začasno znižuje stroške uporabe električnega omrežja za gospodinjstva. Po njenih besedah je ta ukrep nujen, saj ščiti potrošnike pred prekomernimi podražitvami cen, zlasti tiste, ki so v preteklosti investirali v okolju prijazne rešitve, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke in električna vozila.
Po podatkih ministrstva so se računi za elektriko za tiste, ki imajo doma sončne celice ali toplotne črpalke, močno povišali. Nekateri so celo plačali več kot dvakrat toliko kot prej. To je po mnenju ministrstva nesprejemljivo, saj so ti ljudje vlagali svoje prihranke v okolju prijazne rešitve in ne bi smeli biti zdaj kaznovani. Kot pravi Sršenova, čeprav spoštujejo neodvisnost regulatorja, se na vladi zavedajo, da je treba te ljudi zaščititi.
Agencija za energijo in pravniki proti zakonu
Na Agenciji za energijo so izrazili zaskrbljenost glede predlaganega zakona, saj menijo, da ta posega v njihovo pristojnost določanja pravil o obračunu električne energije. Kot odziv na nove razmere so napovedali temeljito prenovo sistema, ki bi med drugim vključevala zmanjšanje števila časovnih blokov za obračun in prilagodila način določanja obračunske moči.
Tudi pravna služba Državnega zbora je opozorila, da zakon posega v pristojnosti regulatorja pri določanju cen električne energije. Po njihovem mnenju to ni skladno z našo ustavo in evropskimi predpisi, ki urejajo energetski trg.
Koalicija je ob sprejemanju zakona poudarila, da znižanje omrežnine ne pomeni poseganja v pristojnosti Agencije za energijo, temveč je nujen ukrep za zmanjšanje bremen gospodinjstev. Opozicija je izrazila obžalovanje, da ukrep ni bil sprejet že prej in da ne zajema širšega kroga odjemalcev.