Ljubljana – “Slovenija ima na voljo omejen obseg kmetijskih zemljišč za pridelavo hrane in krme, kar je primarna naloga kmetijstva. Proizvodnja in subvencioniranje električne energije v bioplinarnah, ki kot surovino v pretežni meri uporabljajo koruzo in krušna žita, ni primerna oblika izrabe kmetijskih pridelkov.” Takšen je predlog odgovora vlade na poslansko vprašanje Mirana Györeka iz Slovenske nacionalne stranke, ki ga je postavil v imenu proizvajalca in lastnika nekaj bioplinarn, skupine Keter.
Poslanec poudarja, da se je Slovenija z akcijskim načrtom za obnovljivo energijo pri evropski komisiji zavezala, da bomo do konca leta 2010 proizvajali električno energijo v bioplinskih napravah z močjo 30 megavatov in da bomo imeli do konca leta 2020 postavljenih že 61 megavatov takšnih elektrarn, a jih imamo le 14,7 megavata.
Vlada v odgovoru pritrjuje poslancu glede omenjenih ciljev, vendar dodaja: “Tukaj ne gre le za bioplinske proizvodne naprave, ki za proizvodnjo bioplina izkoriščajo biomaso iz kmetijstva, ampak so tu zajete tudi proizvodne naprave, ki izkoriščajo bioplin, proizveden iz biorazgradljivih frakcij industrijskih in komunalnih odpadkov, odplak in blata čistilnih naprav ter deponijskega plina. Če to upoštevamo, lahko iz registra deklaracij za proizvodne naprave, ki ga vodi Agencija za energijo, ugotovimo, da je v Sloveniji do danes izdanih že 21 deklaracij za proizvodne naprave s skupno instalirano močjo 29,346 megavata.”…