Raziskave, ki so jih opravili na dveh oddaljenih koncih sveta, kažejo podobno sliko.

 

Američani na primer, so poslušali opozorila energetikov in ekologov, zato se vedno pogosteje odločajo za nakup učinkovite bele tehnike, vgrajujejo toplotno izolacijo, zamenjujejo običajne žarnice z varčnimi in rahlo znižujejo ogrevalno temperaturo na sobnih termostatih. Pa to še ni vse. Kar 77% anketiranih lastnikov hiš trdi, da so zavrgli stare in namestili varčne sijalke, 50% pa jih je zamenjalo stara okna s sodobnimi. Druga polovica jih trdi, da so vgradili sodobno varčno klimo ter novi kotel z visokim izkoristkom. Kljub vsemu temu pa so njihovi računi za energijo višji.

 

zarnica elektrika

 

Kako je to mogoče?
Raziskovalci so za ta pojav našli štiri vzroke. Prvi je lahko ta, da so morda nekateri dobavitelji energije počasi, vendar vztrajno dvigovali cene, ki izničijo prihranke, ki so jih tam dosegli uporabniki. Pod drugim se skriva množica načeloma varčnih naprav, od pametnih telefonov, do ploščatih TV sprejemnikov, stabilnih in prenosnih računalnikov, ki pa se vsi napajajo iz električnih vtičnic. Pri tem pa uporabniki sploh ne opazimo, koliko elektrike v resnici porabi taka množica varčnih naprav. Tretji vzrok je prepričanje, da varčne sijalke porabijo tako malo elektrike, da lahko ostanejo stalno vključene. Enako velja za nov grelnik vode, ki je tako varčen, da se  lahko za daljši čas in z užitkom postavimo pod vroč tuš. Četrti in največji vzrok pa je mnenje uporabnikov, ki nima nobene povezave z resničnostjo. Izkazalo se je, da so ljudje v anketi malo pretiravali, saj je varčno žarnico kupilo samo 13%, kar je daleč od tistih 77%, ki so jih obkrožili v anketi.  

 

Večina Američanov je torej prepričanih, da so na področju varčevanja z energijo naredili veliko, obljubljenih prihrankov pa ni dovolj, zato ne vidijo smisla v kupovanju novih varčnih izdelkov. Zato bo potrebno omejiti reklame, v katerih trdijo, da bo neki izdelek uporabniku prihranil denar, saj te obljube obetajo preveč. Denarja namreč ne bo prihranil varčen izdelek ampak samo varčen uporabnik, tega pa ne slišimo v nobeni reklami.

 

erco3

 

Zaradi rasti cen energije bodo stroški presegli prihranke in varčevalni motiv bo izginil. Zato bodo računi, kljub ugašanju žarnic, krajšemu tuširanju ali nakupu nove peči, morda  še vedno rastli. Kljub temu pa je varčevanje z energijo v porastu. Študija, v kateri so zajeli nekaj sto uporabnikov po vsej državi je pokazala, da ljudje spreminjajo svoje domače navade.  Pri tem bolj čisto perilo perejo v hladni vodi, termostat nastavijo nižje kot običajno, polnilce telefonov pa po uporabi potegnejo iz vtičnic. Število takih ljudi je v enem letu poskočilo od 60 na 91% vprašanih, kar je res veliko.


 
Na naši strani oceana pa Nemci ugotavljajo, da ljudje v toplotno izoliranih stavbah toploto razmetavajo, in to toliko bolj, kolikor bolje je stavba izolirana. Tudi poraba elektrike za ogrevanje sanitarne vode je veliko višja, kot mislijo uporabniki. Meritve v izoliranih stavbah so pokazale, da so resnični prihranki mnogo nižji kot izračunani, in da so stanovalci neizoliranih hiš veliko boljši varčevalci. Ugotovili so torej, da prihrankov ne prinaša toplotna izolacija, ampak način obnašanja stanovalcev.  

 

toplotna_izolacija_2


 
Nekaj podobnega se dogaja na področju avtomobilov. Proizvajalci uvajajo vedno nove izboljšave, ki v resnici povečujejo porabo, morali pa bi jo zmanjševati. Dober primer je hidravlični volan, ki porabo vozila poveča povprečno za 0,3 litra na 100 kilometrov. Potrebujemo pa ga samo kadar parkiramo, na ravni cesti pa sploh ne. Drugi dober primer je uvajanje desetin tipal, ki naj bi spet zmanjšala porabo goriva. Pa to spet ni res. Signale je potrebno voditi v zaščitenih kablih z opletom iz bakrene žice, ki so izdelani podobno kot kabli za TV. Izmerili so, da v povprečnem sodobnem avtu s seboj vozimo najmanj 30 kilogramov bakra, ki se nahaja samo v opletu, ne v kablu.  


 
Nekdo je rekel, da so gospodarji sveta zaposlili najboljše tehnike in inženirje, ki za njih izumljajo vedno nove telefone in dizajnerske avtomobilske kljuke, samo zato, da se nebi lotili izdelave stvari, ki jih svet res nujno potrebuje. Zato je zadnji čas, da se začnemo vsak dan na novo spraševati, kaj v resnici potrebujemo. 

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.