“Velika tragedija podnebne krize je v tem, da mora 7,5 milijard ljudi plačati ceno degradiranega planeta, da lahko nekaj deset podjetij še naprej ustvarja rekordne dobičke. Da smo dovolili, da se to zgodi, je velika moralna napaka političnih sistemov razvitega sveta.” To je začetek poročila Inštituta za podnebno odgovornost, ki ga je objavil časnik Guardian. Ugotavljajo, da peščica naftnih, premogovnih in plinskih podjetij s svojimi produkti povzroča tretjino svetovnih toplogrednih emisij. Seveda pa niso odgovorni samo ti največji onesnaževalci zraka in okolja, soodgovorni tudi vsi uporabniki, ki poganjamo povečanje ogljičnega odtisa.
Največji onesnaževalci zraka in okolja. Številke pomenijo milijarde ton ekvivalenta ogljikovega dioksida, seštevek od leta 1965
Prvih dvajset največjih onesnaževalcev okolja
Do zaključkov so prišli z analizo količine virov, ki so jih podjetja črpala iz zemlje od leta 1965. Tega leta je bilo objavljeno prvo poročilo, v katerem je ocenjen škodljiv vpliv in bodoče posledice na okolje, avtorji opozorila pa so strokovnjaki ravno teh podjetij. Podjetja so skupaj odgovorna za približno 480 milijard ton emisij CO2 in metana, kar približno ustreza približno 35% vseh svetovnih emisij od leta 1965.
Okrog 90% emisij, pripisanih top 20 podnebnim krivcem, so posledica uporabe njihovih izdelkov, vse oblike tekočih in plinastih pogonskih goriv, zemeljski plin in premog. Ena desetina pa je nastala zaradi pridobivanja, rafiniranja in dobave končnih goriv. Na vprašanje Guardiana tem podjetjem je večina cinično odgovorila, da niso neposredno odgovorni za to, kako potrošniki uporabljajo proizvode, ki jih oni prodajajo. Posamezniki ne moremo rešiti nastalega problema, zato so na potezi odločevalci, ki morajo z ukrepi preusmeriti vso energetiko na področje sonca, vetra in delno jedrske energije.