Emisije CO2 – ali smo v 2024 z obnovljivimi viri dosegli zmanjšanje?

Avtor: Jožica Ekart

Globalne temperature so bile v letu 2024 izjemno visoke, zato je skoraj gotovo, da bo to leto 2024 preseglo 2023 kot najtoplejše leto doslej.

Iz poročila Clean Energy Market Monitor je za leto 2024 razvidno, da je Evropska unija, v primerjavi z Združenimi državami Amerike, Indijo in preostalim svetom, v elektroenergetskem sektorju občutno znižala emisije CO2.

Emisije CO2

Sledilnik emisij elektro energetskega sektorja

Poročilo IEA vključuje povzetek ugotovitev novega sledilnika Real-Time Electricity Tracker. Orodje služi za sledenje emisij ogljikovega dioksida (CO2) v elektro energetskem sektorju. Sledilnik je že delujoč v številnih državah, ki skupaj predstavljajo približno polovico globalne proizvodnje električne energije.

 

Med 20 največjimi proizvajalci električne energije, ki jih sledilnik obravnava manjka Kitajska, daleč največja svetovna proizvajalka emisij CO2, ter druge energetske velesile, kot so Kanada, Brazilija, Mehika, Savdska Arabija, Indonezija in Iran.

Sledilnik izpustov emisij CO2 po svetu.

Izsledki agencije za letos kažejo kako povečana razpoložljivost električne energije iz obnovljivih virov energije blaži potencialno povečanje emisij s povečanim povpraševanjem po električni energiji v izjemno vročem poletju v nekaterih delih sveta. V Indiji je na primer povpraševanje po električni energiji, in s tem emisije, od začetka leta do novembra 2024, višje za okoli 5 % v primerjavi z letom 2023.

V državah, kjer s sledilnikom Real-Time Electricity Tracker spremljajo skupne emisije CO2 elektroenergetskega sektorja, so se le – te znižale za več kot 1 odstotek.

 

Povprečne dnevne emisije CO2 elektro energetskega sektorja v 2024

Povprečne dnevne emisije CO2 v Evropski uniji (1.200 kt) so bistveno nižje kot v ZDA (3.800 kt), Indiji (3.300 kt) in preostalem svetu (5.000 kt).

To kaže, da so evropski ukrepi za zmanjšanje emisij v energetskem sektorju precej učinkoviti, vendar to odpira vprašanje, kaj lahko Evropa še dodatno stori, zlasti glede na njen omejen prispevek k globalnim emisijam.


Povprečne dnevne emisije CO₂ iz proizvodnje električne energije v letih 2023-2024

Emisije CO2 po svetu

Iz grafa je razviden prikaz dnevnih emisij CO2, za prvo polovico leta 2024. Podatki o izmerjenih emisijah se primerjalno nanašajo na dnevne emisije v ZDA, Indiji, Evropski uniji ter preostalem svetu. V Evropski uniji je padec emisij izrazit čez pomladne in poletne mesece, ko ta zaradi izključitve ogrevanja upade skoraj za polovico, za razliko od ostalih kontinentov, ki tako visokega upada po mesecih ne beležijo. V Evropi se z izssledki razisskave dokazuje, da že prispevamo visok delež razogljičenja elektroenergetskega sektorja. Podatki za Evropsko unijo ne vključujejo Cipra in Malte, razen tega Kitajska, kot največja onesnaževalka, v raziskavo ni vključena. Vir IEA. CC BZ 4.0.


Deleži glavnih onesnaževalcev emisij CO2 globalno

Združene države Amerike 3.800 kt CO2/dnevno
Indija3.300 kt CO2/dnevno
Evropska unija 1.200 kt CO2/dnevno
Preostali države, ki posredujejo podatke5000 kt CO2/dnevno
KitajskaNI PODATKOV!

Kaj bi Evropa še lahko naredila z emisijami toplogrednih plinov?

V Evropi lahko z opremo obnovljivih virov energije pospešimo razogljičenje v industriji in gospodinjstvih. Energetski sektor je že znatno zmanjšal emisije, vendar preostali sektorji, kot so industrija, transport in stanovanjski sektor, še vedno predstavljajo velik potencial za dodatne prihranke. Emisije CO2 je mogoče zmanjšati na ravni gopodinjstev z investicijami v energetsko učinkovito infrastrukturo in obnovljive vire energije za ogrevanje stanovanj s toplotnimi črpalkami.

 

Tehnološke inovacije in vodikova ekonomija

Uvedba tehnologij zajemanja ogljikovih emisij in shranjevanja ogljika (CCS) v težki industriji ter uporaba zelenega vodika kot goriva za industrijske procese in transport, sta ključna. Nadaljnje spodbujanje razvoja baterijskih hranilnikov in električnih vozil bi pomagalo zmanjšati emisije v transportu.

 

Diplomacija in vplivanje na globalne trende

Ker Evropa že dosega relativno nizke emisije, bi se morala osredotočiti na širjenje dobrih praks in tehnologij na globalni ravni, zlasti v državah z višjimi emisijami, kot sta Indija, Kitajska in ZDA. Podpora finančno in tehnološko šibkejšim državam pri njihovem prehodu na čisto energijo lahko nedvomno pomaga zmanjšati globalne emisije CO2.

 

Trgovanje z emisijami ogljika in krepitev regulacije

Evropski sistem trgovanja z emisijami (EU ETS) bi lahko postal globalni model za druge regije, s čimer bi se ustvaril enoten, globalni trg za emisije CO2. Zaostritev okoljskih standardov za uvoz izdelkov iz regij z visokimi emisijami bi lahko dodatno spodbudila dekarbonizacijo v teh regijah.

Anomalije v emisijah CO2: Sedanja razlika v emisijah kaže, da so gospodarstva, ki temeljijo na premogu (npr. Indija in ZDA), bistveno večji povzročitelji emisij.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE