Razmah predelave podstrešij v bivalne prostore, novi materiali in zrakotesnost konstrukcij so poleg koristi povzročili tudi nekatere nevšečnosti. Posledica vlage, ki se zadržuje na površinah različnih gradbenih elementov je plesen, ki je nasploh postala problem številka ena sodobnih zatesnjenih domovanj. Pri tem je pomembno, da so za nastale razmere vedno krivi izvajalci, slabo načrtovanje, nedodelani detajli in pomanjkljiv nadzor, skoraj nikoli pa uporabljeni materiali. 
 

Plesen v lesu

Plesen uspeva na najrazličnejših podlagah. Med ogledi številnih konstrukcij se je pokazalo, da noben od vgrajenih materialov ni imun na ta pojav. Na pol posušeni tramovi smreke in bora, impregniran gradbeni les, včasih tudi lepljeni leseni nosilci, običajne vezane plošče, parafinirane srednje težke vlaknene plošče, neobdelane vlaknene plošče iz mehkih lesov, bitumenizirane vlaknene plošče in celo pod tlakom impregniran les namenjen uporabi na vrtu ali javnih površinah, so možna podlaga za rast plesni.

 

plesen

Primer pojava plesni na podstrešju

 

Vzrok so običajno previsoka lastna vlažnost vgrajenih delov ali nedopustno povečanje vlažnosti zaradi gradbenih razmer. Največkrat je kriv premalo posušen gradbeni les smreke ali bora, nato vlaga, ki prestopa iz sten, estrihov, ometov, betona in drugih mokro vgrajenih materialov, ter kondenzirana vlaga ki je posledica konvekcijskih prepihov ali drugih klimatskih pojavov, ki nastanejo, ko na stavbi ni iizvedena toplotna izolacija .V veliko primerih pa je vzrok kombinacija naštetih vplivov.
 

Plesen pod stresniki

Vzrok pojava plesni je vedno potrebno temeljito raziskati

 

Dobimo plesen že z novim materialom?

Običajno strokovnjaki najdejo tri osnovne vrste plesni in serijo drugih, katere niso še niti raziskane. Njihove spore se nevidno širijo po zraku in stanovalcem povzročajo različne bolezni. V gradbeni les lahko prodrejo do globine 2 mm, vendar s tem ne zmanjšajo njegove nosilnosti, enako velja za vse lesene izdelke, ki jih uporabljamo za gradnjo, tudi različne plošče in lepljence. Plesen pa je vedno pokazatelj previsoke vlažnosti materiala, ki je običajno višja od 20%, pri čemer vlažen mirujoč zrak dodatno pospešuje njihovo rast. Včasih je možno, da na primer glivo modrivko dobimo že v novem lesu, ki ga pripeljejo na gradbišče, praviloma pa plesen dobimo od zunaj. 

 
plesen Primer preboja

Primer priprave in zatesnitve preboja za solarno instalacijo

pasica aplikacija

Nekaj presenetljivih ugotovitev zakaj se pojavi plesen

Streha šolskega prizidka pokaže močno napadene plošče postavljene med toplotno izolacijo in kritino. Pregled plesni na institutu pokaže, da ta za razvoj potrebuje zelo visoko vlažnost in temperaturo 20 do 28°C, čeprav ne odmre niti če ta pade pod ničlo. Šola stoji v kmetijskem okolju z veliko prašnih organski delcev in cvetnega prahu v zraku, ki na plesen delujejo kot gnojilo. 

Uporabljene plošče so lepljene s fenolno smolo, ki izloča alkalne soli (NaOH). Te so higroskopne, s čimer se vlažnost v ploščah dodatno povečuje. Zaradi tega pojava so v ploščah s fenolnimi lepili izmerili do 25% vlažnost, medtem ko so leseni deli v bližini imeli normalno vlažnost med 16 in 18%. Dodaten dvig vlage je bil posledica tvorjenja kondenza na neizoliranih robovih strehe. Enako kot avtomobilske šipe, ki se v hladni noči prekrijejo z roso, so se navlažile tudi te, ohlajene plošče. Kondenz se je v tem primeru nabiral na obeh straneh plošč.

 
Plesen preboj parne zapore

Prehodi skozi parno zaporo morajo biti skrbno zatesnjeni

Plesen in novogradnja - pomaga premaz

Podoben pojav lahko opazujemo v masivno grajenih stavbah. V vlažnem in deževnem poletju se zidovi med gradnjo navlažijo po celotnem preseku. Če temu prištejemo vlago iz ometov, bo zlasti na mestih, ki so blizu strehi vlažnost najvišja. Če nato prehitro zapremo objekt s sodobnimi okni bo vlaga tudi v notranjosti prestopila vse normalne meje.

Premaz opaža z lanenim firnežem ima tudi svoje presenetljive posledice. Uporabljajo ga za premaze lesa in kamna v notranjosti in na vremensko neobremenjenih delih. Ker se počasi suši se na površino nalepijo delci hišnega in cvetnega prahu, ki so odlična podlaga za rast plesni, kar se je tudi zgodilo. Plesen je lesu spremenila barvo do globine 2 mm, zato brušenje ne bo zadostovalo. Po odstranitvi plasti laka se je stanje v enem letu izboljšalo, zato so ostanke površinske plesni odstranili z jeklenimi krtačami, dvakratno barvanje pa je komaj prekrilo nastale barvne spremembe. Trajna rešitev je zagotovo zamenjava opaža.    

 

Plesen moznosti za vstop in pretok

Nekaj možnosti za vstop in pretok vlažnega zraka v konstrukciji stavbe

 

Vestno in po načrtu

Članek niti približno ne zadostuje za opis vseh presenetljivih vzrokov, ki privedejo do navlaženja in plesnenja delov stavb, ki so bili vsi izvedeni na osnovi najnovejših spoznanj gradbene fizike. Zato je zlasti ob predelavi podstrešnih delov stavbe potrebna visoka vestnost in dosledno izvajanje vseh zahtev, ki so navedene v načrtu. Pri tem lahko tudi samo nekaj centimetrov dolg in spregledan rez v parozaporni foliji povzroči navlaženje toplotne izolacije v presenetljivo velikem območju. Drži tudi paradoksalna trditev, da je luknja v strehi velikokrat manj nevarna kot nemarno položena parozaporna plast. Prav tako je jasno, da gradbeni material, na katerem se nebi mogla razvijati plesen ne obstaja, razen če bi ga premazali s strupi, ki pa bi zanesljivo bolj škodovali stanovalcem kot pa plesnim.

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.