Borzen je družba, ki že od leta 2001 opravlja gospodarsko javno službo – dejavnost operaterja trga z elektriko. S svojim poslanstvom in delovanjem sooblikuje energetsko učinkovito in družbeno odgovorno Slovenijo.
Dr. Peršolja, nam lahko na kratko predstavite Borzen?
Borzen kot operater trga z elektriko s svojim delovanjem prispeva k stabilnemu, transparentnemu in dobro delujočemu trgu z elektriko. Lahko rečemo, da smo pomemben člen v verigi zagotavljanja elektrike končnemu odjemalcu.
Splošni javnosti smo znani predvsem v vlogi centra za podpore zeleni energiji. Na Borzenu namreč upravljamo slovensko podporno shemo za okolju prijazne načine proizvodnje elektrike in s tem spodbujamo izrabo naravnih virov, kar ima seveda pozitivne posledice na okolje. V okviru podporne sheme izplačujemo državne subvencije za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov (OVE) in visoko učinkovite soproizvodnje toplote in elektrike (SPTE). V tem pogledu aktivno podpiramo cilje Evropske unije in Slovenije na tem področju. Zelo resno pa jemljemo našo nalogo na področju informiranja, ozaveščanja in usposabljanja, kjer se prioritetno posvečamo vsebinam obnovljivih virov energije in učinkovite rabe energije (URE).
Aktivno sodelujemo pri nameri Evropske unije, ki se nanaša na povečanje transparentnosti in stabilnosti evropskih energetskih trgov in na boj proti manipulaciji in trgovanju na podlagi notranjih informacij. Za udeležence trga z elektriko in plinom namreč zagotavljamo storitev poročanja podatkov (skladno z uredbo REMIT) o energetskih veleprodajnih poslih, ki poteka na dnevnem in mesečnem nivoju.
Dr. Peršolja je na čelu Borzena že osmo leto. Ekipo zaposlenih vztrajno usmerja v projekte, kjer je trajnostna energija ključnega pomena, saj je prepričan, da je prihodnost energetike v zeleni energiji ter energetski učinkovitosti. |
Nam lahko kaj več zaupate o področju informiranja in ozaveščanja o OVE in URE, ki mu namenjate vedno večjo pozornost tudi v vaši družbi?
Na tem področju smo aktivnejši od leta 2014 in vsako leto izvedemo paleto različnih aktivnosti in programov, ki so za deležnike brezplačne. Komuniciramo jih v sklopu lastne blagovne znamke, ki smo jo poimenovali TRAJNOSTNA ENERGIJA. Trajnostna energija namreč predstavlja tisto energijo, ki jo potrebujemo za zadovoljevanje naših današnjih potreb, pri čemer pa ne vplivamo na potrebe generacij, ki prihajajo za nami. Viri trajnostne energije pa vključujejo vse vrste obnovljivih virov energije, običajno pa tudi tehnologije izboljšanja energetske učinkovitosti.
Z raznovrstnimi aktivnostmi želimo opolnomočiti posameznike in ostale subjekte ter jim pomagati pri sprejemanju odločitev, ki bodo dolgoročno gledano najustreznejše, tako za njih same, kot tudi za naše okolje in prihodnje generacije.
Zakaj se vam zdi to področje tako pomembno?
Sam na to gledam nekako takole. Energija je del našega vsakdana in marsikdaj se nam zdi kar nekako samoumevna. Vsi tudi imamo energijo in vsi z njo upravljamo. Vprašanje pa je, kako z energijo upravljamo. Smo res učinkoviti, varčni? Sploh razmišljamo o tem? Na Borzenu bi s prenosom znanja in informacij s področja URE in OVE radi spodbudili ljudi, da o energiji začnejo razmišljati, da se zavedajo, da ni samoumevna. Radi bi jim dali dobre, nevtralne informacije, s tem pa moč za pravilno odločanje v zvezi z energijo.
Aktivnosti, ki jih izvajate so namenjene zelo različnim deležnikom. Večkrat poveste, da je ključno, da se s temi temami spoznajo že tudi otroci in mladina.
Res je. Že pregovorno svet stoji na mladih. In sam verjamem, da če otrokom že v rani mladosti privzgojimo pozitivne navade na področju učinkovite in varčne rabe z energijo, bodo zanje postale samoumevne. Tako se denimo recikliranje mlajšim otrokom dandanes zdi nekaj povsem običajnega.
Na Borzenu smo za najmlajše zato pripravili serijo okoljskih risank, in sicer v sodelovanju z RTV Slovenijo. Serijo smo poimenovali Lepši svet. V njej glavna junaka med zanimivimi dogodivščinami spoznavata kako varčujemo z elektriko, kako ravnamo z odpadki, kako nastane elektrika, kaj so obnovljivi viri energije, kako smo učinkoviti v prometu ter kako se ogrevamo in učinkovito ravnamo s toplotno energijo. V letošnjem letu so bile risanke predvajane na RTV Slovenija, dostopne pa so tudi na našem spletnem portalu www.trajnostnaenergija.si. Risanke smo pred kratkim oplemenitili s poučnim gradivom ter jih posneli na DVD-je in poslali vsem knjižnicam in osnovnim šolam ter vrtcem po državi. Prejeli smo ogromno res pozitivnih odzivov in to nam daje spodbudo tudi za naprej. Drugo leto namreč načrtujemo nove dele risank.
Svoje pozornosti pa ne posvečate zgolj najmlajšim, temveč tudi tistim nekoliko starejšim otrokom.
Res se trudimo in pripravljamo programe, ki bi seveda zajeli tudi starejše otroke in mlade. Za srednje šole smo v lanskem letu prvič izvedli razpis za povrnitev dela stroškov za izvedbo projektov s področja URE in OVE za mlade. Letos smo razpis ponovili – na voljo je bilo 10.000 EUR, razpis pa smo razširili tudi na zadnjo triado osnovnih šol.
Za študente letos že tretje leto zapored izvajamo nagradni natečaj, v okviru katerega študentje sodelujejo z raziskovalnimi nalogami. Tokrat je tema energetska prenova stavb, kjer bo kot vzorčni primer služila Srednja šola Jesenice. S takimi projekti želimo dati glas mladim in izkazalo se je, da mladi z veseljem sodelujejo, da imajo še kako močan glas, le priložnost jim je potrebno ponuditi.
Lahko pa tudi čisto premierno povem, da je ravno v teku projekt s Klemnom Slakonjo, delamo na glasbenem videospotu, ki bo prvenstveno namenjen prav mladini. Luč sveta bo ugledal še v tem letu.
Zelo ste ponosni na vaše video vsebine…
Drži. Borzen je skupaj z RTV Slovenijo pripravili serijo 15 informativnih oddaj o trajnostni energiji. Poimenovali smo jih Eko utrinki.
Gre za krajše, 5 do 10 minutne oddaje o učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije. Oddaje so posnete na terenu, nekatere tudi v tujini. Tako recimo predstavljamo vetrno zadrugo na Danskem, pa samooskrbo Železne Kaple v sosednji Avstriji. Predstavljamo tudi precej domačih, slovenskih dobrih praks – pasivno hišo, elektromobilnost, vetrnico pod Nanosom in tako naprej. Oddaje so bile posnete tudi na DVD-je in podarjene vsem slovenskim osnovnim in srednjim šolam, da jih lahko uporabljajo pri pouku. Prav zdaj pa snemamo nove oddaje, ki bodo na voljo še v tem letu.
Za projekt smo v letošnjem letu prejeli tudi nagrado časnika Finance za najboljši promocijski OVE in URE projekt po izboru občinstva. Ocenjujemo, da si je tako Eko utrinke kot risanke ogledalo že okoli milijon ljudi.
Zasledila sem, da ste izvajali tudi projekt demonstracijskih obnov večstanovanjskih objektov, ki so jih energetsko sanirali.
Pri projektu demonstracijskih obnov smo želeli narediti most med teorijo in prakso. Pridobili smo vzorčne podatke o rabi energije treh večstanovanjskih stavb. Pogledali smo podatke pred energetsko sanacijo, zdaj pa spremljamo prihranke energije po prenovi. Zadeve predstavljamo tudi širši javnosti, predvsem pa želimo vzpodbuditi zaupanje v prihranke. Moramo se zavedati, da so sanacije pomembne z več vidikov, ne zgolj z energetskega, kar smo poskušali zajeti tudi v projektih. Istočasno smo prebivalce blokov opozarjali in ozaveščali o pozitivnih navadah – denimo o prezračevanju prostorov, nastavitvi temperature v prostorih in podobno.
Za konec morda še kaj o načrtih za prihodnje.
Vsi projekti, ki smo jih izvajali do sedaj, v današnjem pogovoru sva se dotaknila zgolj nekaterih, so res srčni projekti. Pripravljeni so strokovno in z najboljšimi nameni dvigniti ozaveščenost in informiranost o trajnostni energiji pri nas. V prihodnosti napovedujem odgovorno in zavzeto delo še naprej, pri čemer bomo pripravljali programe za različne javnosti in jih vestno nadgrajevali.