Izraz »Dvokilovatna družba« so leta 1998 predstavili strokovnjaki Züriške univerze ETH. Svetovno porabo energije so delili s številom prebivalcev planeta ter s številom dni v letu. Takrat je bila stalna poraba enega Zemljana 2000 Wh, torej 48 kilovatnih ur na dan. Ta ideja pa se ne nanaša samo na državljana posameznika ampak na vso človeško skupnost, ki mora zmanjšati svojo porabo energije.
Način, kako so strokovnjaki švicarske univerze ETH določili velikost porabe energije posameznika s katero bi lahko ohranili vire in planet |
Vizija dvokilovatnosti
Želi najti sonaravno in pravično ravnotežje pri uporabi globalnih virov surovin in energije. Nujno moramo povečati izkoristke in pospeševati delež obnovljivih energij. Cilj je štirikratno zmanjšanje porabe, zaradi česar bodo tudi emisije CO2 padle na 1 tono na Zemljana na leto. To se sklada s priporočili foruma za podnebne razmere IPCC, s čimer bi rast globalne temperature zaustavili na +2°C in zadržali klimatske spremembe na današnji stopnji. V porabo energije enega Zemljana je všteta vsa energija, ki omogoča udobno življenje sodobnega človeka.
Slovenija se po porabi energije na osebo približuje najbolj potratnim državam |
Tehnično je možno
Švicarji so si zadali nalogo, da bodo dvokilovatni cilj dosegli do 2050, kljub temu da danes spadajo še v 6,5 kilovatno družbo. Raziskovalci zagotavljajo, da je cilj dosegljiv, pri čemer državljani ne bodo prikrajšani za udobje. To bodo dosegli z uvajanjem nizkoogljičnih tehnologij, predelavo vseh stavb v nizkoenergijske, povečali učinkovitost cestnega in letalskega prometa, izdelovali samo proizvode z visoko življenjsko dobo, uvajali obnovljive vire, mesta daljinsko ogrevali in hladili, gradili mikroelektrarne, kogeneracije in ves čas raziskovali ter uvajali nove varčevalne tehnologije. Kaže da bo zaradi teh prizadevanj Švica postala vodilna država na tem področju, saj za vsemi predlaganimi ukrepi trdno stoji tudi vlada.
Vse razvite države krepko presegajo dvokilovatno mejo porabe |
Stanovanje, prevoz, prehrana
Hiše morajo postati varčne, ne samo zaradi izolacije ampak tudi zaradi zmanjšanja bivalne površine na osebo, ki danes presega razkošnih 50 m2. Tudi vse gospodinjske naprave morajo postati veliko varčnejše. Poraba avtomobila bo liter na kilometer ali pa ga ne bo. Nujno bo povečanje uporabe javnega prevoza, zmanjšanje letalskih prevozov na najnujnejše, letno pa z avtom naj nebi prevozili več kot 9000 km. V hrani je skrito ogromno energije, zlasti bo pomembno zmanjšanje količine mesa v prehrani ter odločanje za sezonske in sveže jedi z bližnjih polj.
Nakupovanje, javna infrastruktura
Dvokilovatna družba zajema tudi prehod na izdelke trajne vrednosti, od oblačil do pohištva. Pomeni tudi prekinitev današnjih nakupovalnih navad po sistemu »kupi in zavrzi«. Zmanjšati bo potrebno tudi količino tako imenovane sive energije, ki je potrebna, za nastanek izdelkov, na primer gradbeni element ali toplotna izolacija. Velik del predimenzionirane industrije zabave in prostega časa bo v bodoče v uporabi samo občasno. Javna infrastruktura, na primer letališča, železniške postaje, ceste, preskrba z vodo in energijo, zdravstvene in izobraževalne ustanove, bodo morale postati energetsko varčne, nadzor pa bo v rokah javnosti in strokovnjakov.
Tisti, ki danes vodijo svet, so že večkrat zaporedoma dokazali, da zakonitosti planeta ne razumejo, oziroma jih namerno nočejo razumeti. Tudi zato je potrebna sprememba načina razmišljanja in delovanja na osebni in javni ravni. Dvokilovatna družba zato ni program varčevanja energije ampak oznaka, pod katero razumemo sonaravni razvoj, vztrajnost, inovativnost in zvišanje kvalitete življenja.