Vprašanje bralca:
Sosed se pritožuje zaradi hrupa toplotne črpalke zrak-voda, ki je oddaljena cca 20 m. Meritve so pokazale, da je hrup pri njegovi hiši 29dB. Kljub temu smo med toplotno črpalko in njegovo hišo postavili zvočno oviro (tervol) v višini 2m in dolžini 4m. Sosed se še vedno pritožuje. Na vaši spletni strani sem zasledila članek o tem z naslovom Hrup toplotne črpalke, kjer avtor navaja učinkovit način, da se zmanjša moč oddajanja hrupa pri samem izvoru, a ga ne opiše bolj podrobno. Ali je možno dobiti kaj več informacij o tem?
Tina
Odgovor:
Na zmanjšanje hrupa na izvoru lahko vpliva investitor na več načinov. Osnova je izbira - toplotna črpalka naj bo tiha. Pomembna je postavitev in orientacija toplotne črpalke, saj se hrup iz toplotne črpalke ne širi enako v vse smeri. Vpliva lahko tudi odbojna površina v dosegu toplotne črpalke: gladka tla in bližnje stene hrup odbijajo ali celo ojačijo, travna podlaga in odbojne plošče, ki obrnejo tok zraka, pa ga blažijo. Končno pa vpliva tudi oddaljenost toplotne črpalke. TČ je možno kot vsako drugo napravo tudi zasloniti s protihrupno pregrado, ki pa mora biti tako konstruirana, da ne zmanjša funkcionalnosti.
Pri hrupu so poleg zvoka, ki je lahko moteč, neprijeten ali dražeč, pomembne še druge lastnosti, predvsem jakost hrupa, frekvenčni spekter, poudarjeni toni in pojavnost. Se pa sprašujem, če je 29 dB pri sosedovi hiši res tisti nivo hrupa, ki je moteč. V orientacijo: značilna raven hrupa v spalnici je med 35 in 40 dB(A), zato ocenjujem, da je hrup 29 dB na sosedovi fasadi zanemarljiv. Konkreten nasvet o zmanjšanju nivoja hrupa poiščite pri proizvajalcu vaše TČ ali pa pri izvajalcu, ki se ukvarja z izvajanjem ukrepov varstva pred hrupom.
Povezane vsebine